5 øre, 25 øre (par), 30 øre Chr. X og 5 kr. Posthus (rift) på 585 øre frankeret adressebrev for værdipakke sendt som ilpakke fra Kjøbenhavn d. 22.1.1919 til Horsens. Meget dekorativ forsendelse, men med skade i 5 kr. Posthus.

1919 - Danmark1000 - Brev - 68, 72, 81, 103

Lot: 293409

4 sk. Oscar I i lodret parstykke på brev dateret Slagstad d. 19.8.1861 annulleret lapidar Throndenæs d. 28.8.1861 med dampskibsstempel Nordland d. 2.9.1861 til Kristiania. Fuldt indhold.

1861 - NorgeBrev

Lot: 293434

50 aur Torsk på skibsbrev fra Reykjavik annulleret med TMS København OMK. / Fra Island d. 30.3.1946 til Charlottenlund.

1946 - Island1000 - Brev

50 aur Torsk på skibsbrev fra Reykjavik annulleret med TMS København OMK. / "Fra Island" d. 30.3.1946 til Charlottenlund.
Lot: 292832

16 øre Tofarvet i vandret 6-stribe på adressebrev for tre pakker fra Kjøbenhavn d. 25.3.1902 til Fredericia.

1902 - Danmark1000 - Brev - 27B

Lot: 292872

4 sk. Krone/Scepter på brev fra Nøddebo Sogneforstanderskab annulleret med esrom-type stempel ESROM og sidestemplet antiqua Fredensborg d. 2.2.18xx via Frederiksborg til Helsinge.

Danmark3240 - Brev - SK 0281

Lot: 293403

Ufrankeret indenrigsbrev stemplet Godhavn d. 5.8.1950 til Godthaab.

1950 - Grønland3900 - Brev

Lot: 293084

10 øre Chr. X (2) på brev fra Julianehaab d. 12.10.1940 til København, Danmark. Åbnet af tysk censur i Frankfurt. Et mærke defekt.

1940 - Grønland3920 - Brev - 4

Lot: 293087

20/5 øre Provisorium på brev annulleret med udslebet stjernestempel SØRVAAG og sidestemplet Thorshavn d. 16.7.1941 til Thorshavn.

1941 - Færøerne3800 - Brev - SK 1342

Lot: 293091

20 øre og 40 øre Chr. X på ekspresbrev fra Aakirkeby d. 27.7.1926 til København.

1926 - Danmark3720 - Brev - 125, 150

Lot: 293092

Herzogth. Schleswig 1 1/4 Sch. stukken kant på brev annulleret med enringsstempel Hadersleben d. 24.8.1867 til Kolding.

1867 - Slesvig6100 - Brev - DAKA 58.11a

Lot: 293398

1864. Ufrankeret francobrev dateret Sövik pr. Alstahaug d. 3.4.1864 med skibsstempel Nordland d. 4.4.1864 til Trondhjem. Skibsstempel antagelig benyttet ombord på dampskibet Prinds Gustav.

1864 - NorgeBrev

1864. Ufrankeret francobrev dateret Sövik pr. Alstahaug d. 3.4.1864 med skibsstempel Nordland d. 4.4.1864 til Trondhjem. Skibsstempel antagelig benyttet ombord på dampskibet "Prinds Gustav".
Lot: 293433

7 øre helsagsbrevkort (fabr. 81-H) opfrankeret med 7/10 øre Provisorium i parstykke fra København d. 14.8.1926 til Carezza, Italien - eftersendt til Paris, Frankrig.

1926 - Danmark1000 - Brev - EB 71, 164

Lot: 292887

10 pen. helsagsbrevkort fra Nådendal annulleret med ovalt figur skibsstempel i Åbo d. 8.8.1899 via Bex til Gryon, Schweiz.

1899 - FinlandBrev

Lot: 293415

5 øre Bølgelinie, 25 øre Karavel (par) og 2 kr. Chr. X på internationalt adressekort for pakke fra Nykøbing F. d. 13.12.1934 via Kjøbenhavn - Warnemünde T.93 og Köln til Gent, Belgien.

1934 - Danmark4800 - Brev - 199, 212, 214

Lot: 293424

10 øre 1. Zone helsagsbrevkort opfrankeret med 10 øre 1. Zone udg. stemplet Sonderburg **c d. 29.5.1920 til København.

1920 - Slesvig6400 - Brev - 4

Lot: 293418

25 øre Dansk Fredning (2) på søndagsbrevkort fra Glostrup d. 5.12.1964 til Gentofte. Påsat meddelelse fra posthuset - F7 (2-57 A8) - vedr. brevkortet afsendt for sent til omdeling søndag.

1964 - Danmark2600 - Brev - 428

Lot: 292684

3 øre Bølgelinie og Julemærke 1914 på lokalt julekort (Pige med legetøj) annulleret med stjernestempel SNEJBJERG til Holing pr. Herning.

1914 - Danmark7400 - Brev - SK 1212

Lot: 292757

25 bit Fr. VIII single på brev stemplet St. Thomas d. 6.?.1914 til Biebrich, Tyskland.

1914 - Dansk VestindienBrev - 40

Lot: 292895

Tysk 15 pfg. Hindenburg svardel af dobbelt helsagsbrevkort annulleret med skibsstempel Paquebot og sidestemplet Arendal d. 31.3.1934 til Berlin, Tyskland.

1934 - NorgeBrev

Tysk 15 pfg. Hindenburg svardel af dobbelt helsagsbrevkort annulleret med skibsstempel "Paquebot" og sidestemplet Arendal d. 31.3.1934 til Berlin, Tyskland.
Lot: 293430

5 aur Torsk, 10 aur Sild og 30 aur Chr. X på illustreret firmakuvert fra Reykjavik d. 2.9.1940 til Sheffield, England. Åbnet af britisk censur PC90/5380. Påsat to forskellige mærkater.

1940 - IslandBrev

Lot: 293381

15 øre Posthorn på brevkort annulleret med skibsstempel Fra Norge og sidestemplet Frederikshavn d. 22.12.1926 til Frederikshavn.

1926 - Norge9900 - Brev

15 øre Posthorn på brevkort annulleret med skibsstempel "Fra Norge" og sidestemplet Frederikshavn d. 22.12.1926 til Frederikshavn.
Lot: 293431