15 øre Fr. IX og 30 øre Hans Egede (2) på 75 øre frankeret luftpostbrev stemplet Færingehavn d. 25.7.1962 til Klaksvig, Færøerne. Sjældent brugsbrev fra færøsk fisker på Grønland. Afkortet i venstre side og uden afsender.

1962 - Grønland3908 - Brev - 31, 42

Lot: 293893

50 cts. francostempel på luftpostbrev fra belgisk frivillig i de internationale brigader fra Valencia d. 12.2.1937 til Belgien. Rødt censurstempel. Fra tidligere korrespondance ses det at afsenderen var medlem af Batallion Thälmann i XI Internationale Brigade. Uden afsender.

1937 - SpanienBrev

Lot: 293889

10 øre 1. Zone helsagsbrevkort annulleret med brotype IIb Tønder sn2 d. 6.7.1920 til Niederlausitz - eftersendt til Bad Elster.

1920 - Slesvig6270 - Brev - Daka 189.21

Lot: 293420

10 øre Bølgelinie og 25 øre Fr. IX i parstykke på søndagsbrev fra Viborg B. d. 20.10.1957 til Aarhus. Påsat meddelelse fra posthuset - formular F.7 (2-52 A8) - vedr. brevet for sent afsendt til udbringning søndag.

1957 - Danmark8800 - Brev - 318, 319

Lot: 292620

Ufrankeret feltpostkort (Norsk vinterlandskab) dateret Trondhjem med tysk marinepoststempel Kais. Deutsche Marineschiffspost No. 88 d. 27.12.1914 til München, Tyskland. Sendt fra interneret tysk sømand med afs.-adresse: Hilfskreuzer Berlin, Marine Postbüro Berlin, Trondhjem, Norwegen. Meget tidlig anvendelse af marinepoststempel.

1914 - NorgeBrev

Ufrankeret feltpostkort (Norsk vinterlandskab) dateret Trondhjem med tysk marinepoststempel Kais. Deutsche Marineschiffspost No. 88 d. 27.12.1914 til München, Tyskland. Sendt fra interneret tysk sømand med afs.-adresse: Hilfskreuzer "Berlin", Marine Postbüro Berlin, Trondhjem, Norwegen. Meget tidlig anvendelse af marinepoststempel.
Lot: 293891

5 øre Våben på brevkort (Dampfærgerne på Masnedø) annulleret med stjernestempel LANGEBÆK og sidestemplet bureau Masnedsund - Kallehave T.1 d. 2.10.1905 til Kjøbenhavn.

1905 - Danmark4772 - Brev - SK 0775

Lot: 293658

5 øre posthusfranko København d. 27.12.1923 på lokal tryksag - eftersendt.

1923 - Danmark1000 - Brev

Lot: 293626

4 sk. 1858 udg, på brev annulleret med nr.stempel 188 og sidestemplet i BLÅ farve DAMPSK:POST-STED: No. 5 d. 7.8.1859 til Valby pr. Kjøbenhavn.

1859 - Danmark1000 - Brev - 7

4 sk. 1858 udg, på brev annulleret med nr.stempel "188" og sidestemplet i BLÅ farve DAMPSK:POST-STED: No. 5 d. 7.8.1859 til Valby pr. Kjøbenhavn.
Lot: 293582

Ufrankeret brev fra Wadstena d. 30.3.1894 til North Olean, New York, USA. Sort T-stempel og udtakseret i amerikansk porto med 10 cents Portomærke stemplet Olean, N.Y. d. 20.4.1894.

1894 - SverigeBrev

Lot: 293905

Engelsk 1½d frankostemplet tryksag fra London til Stockholm, Sverige. Beskadiget med stempel: Denna försändelse har försenats och skadats genom tågolyckan i Rörvik den 6/9 1954. Postdirektionen i Sth D. Beskadiget ved togulykken ved Rörvik.

1954 - SverigeBrev

Engelsk 1½d frankostemplet tryksag fra London til Stockholm, Sverige. Beskadiget med stempel: "Denna försändelse har försenats och skadats genom tågolyckan i Rörvik den 6/9 1954. Postdirektionen i Sth D". Beskadiget ved togulykken ved Rörvik.
Lot: 293745

15 øre Karavel på skibsbrev fra skibet S/S Linda annulleret med marokkansk stempel i Rabat d. 7.6.1938 og påskrevet Convention postale art. 46 parag. 3 til København, Danmark.

1938 - Danmark1000 - Brev - 203

15 øre Karavel på skibsbrev fra skibet S/S "Linda" annulleret med marokkansk stempel i Rabat d. 7.6.1938 og påskrevet "Convention postale art. 46 parag. 3" til København, Danmark.
Lot: 293596

Ufrankeret OAS feltpostbrev med rødt stempel Post Office Maritime Mail og rød flådecensur til Dorset, England. Indeholder brev dateret d. 7.8.1943 fra britisk flåde officer med dækadresse H.M.S. Baldur 107, Reykjavik, Iceland (C).

1943 - IslandBrev

Lot: 293386

Halveret 4 cents Tofarvet på brev stemplet St: Thomas d. 24.4.1903 til St. Thomas.

1903 - Dansk VestindienBrev - 7Bx

Lot: 293667

United States Army Supplies!. 5-sproget opslag fra jernbanevogn  med advarsel i tilfælde af tyveri. ET-Form 19-19 (16 Oct 46).

1946 - TysklandDiverse

"United States Army Supplies!". 5-sproget opslag fra jernbanevogn med advarsel i tilfælde af tyveri. ET-Form 19-19 (16 Oct 46).
Lot: 293744

5 øre, 10 øre og 20 øre Fr. VIII på brev fra Jydsk Telefon-Aktieselskab sendt med postopkrævning fra Randers d. 5.8.1909 til Udbynedre Brugsforening pr. Havndal. Indeholder bilag for telefonopkald april-juni 1909 og leje af telefonapparat i juli kvartal 1909.

1909 - Danmark8900 - Brev - 54, 55, 56

Lot: 293892

4 øre Tofarvet 8. tryk i parstykke på brev fra Selsöe Amtsstue annulleret med nr.stempel 152 og sidestemplet lapidar Skibby d. 26.11.1876 til Kjøbenhavn.

1876 - Danmark4050 - Brev - 13

4 øre Tofarvet 8. tryk i parstykke på brev fra Selsöe Amtsstue annulleret med nr.stempel "152" og sidestemplet lapidar Skibby d. 26.11.1876 til Kjøbenhavn.
Lot: 293710

Er du en god dansker?. Illegal løbeseddel i primitivt tryk. Folder.

DanmarkDiverse

"Er du en god dansker?". Illegal løbeseddel i primitivt tryk. Folder.
Lot: 293734

20 øre Karavel i parstykke og Julemærke 1941 (2) på brev fra København d. 9.12.1941 til tysk underofficer Hans Hageneder på Reserve-Lazarett 127 i Berlin-Buch, Tyskland. Åbnet af tysk censur i Berlin med flere censor-påtegninger og fjernet eller flyttet mærke til venstre for julemærkerne. Mystisk.

1941 - Danmark1000 - Brev - 258

Lot: 293888

Ufrankeret fortrykt krigsfangebrev fra Dansk Røde Kors i Kjøbenhavn d. 12.1.1916 til Constanzin, Tyskland. Returneret med 2-sproget etiket Ungenügende Adresse.

1916 - Danmark1000 - Brev

Ufrankeret fortrykt krigsfangebrev fra Dansk Røde Kors i Kjøbenhavn d. 12.1.1916 til Constanzin, Tyskland. Returneret med 2-sproget etiket "Ungenügende Adresse".
Lot: 293895

5+30 øre provisorisk helsags dobbeltbrevkort (fabr. 171) fra Fredericia d. 28.9.1957 til Vincennes, Frankrig og tilbagesendt fra Vincennes d. 11.10.1957 til Fredericia.

1957 - Danmark7000 - Brev - DB 116

Lot: 293902

10 aur To Konger helsags korrespondancekort stemplet Nordfjördur d. 22.5.1914 til Reykjavik.

1914 - IslandBrev

Lot: 293900