1917 - Danmark5970 - Brev - SK 0979
3 øre Bølgelinie og Julemærke 1917 på lokalt julekort annulleret med stjernestempel OLDE til Tranderup, Ærø.
Lot: 295107
Lot: 295107
1850. Markedsberetning med 1d Maxwell & Co. Newspaper stempel fra Leith d. 1.5.1850 til Nakskov, Danmark. Illustreret i Ole Steen Jacobsen "Bogen om danske breve 1800-1851" s. 158. Rifter.
Lot: 293946
10 øre og 15 øre Luftpost på luftpost brevkort stemplet København Luftpost sn2 d. 1.5.1930 via Berlin til Prag, Tjekkoslovakiet. Rammestempel: Mit Luftpost befördert Zweigluftpostamt Berlin Zentralflughafen.
Lot: 295261
Komplet sæt Luftpost på luftpostbrev annulleret København Luftpost sn3 d. 24.5.1939 til Plymouth, USA.
Lot: 293956
Tysk propagandaskrift "Indkredsningspolitikerne - selv indkredset!" - formular C/2263 - 12 sider med illustrationer.
Lot: 293982
10 øre Chr. IX i parstykke på værdibrev annulleret med stjernestempel KVISSEL og sidestemplet bureau Aalborg - Frederikshavn d. 12.11.1905 til Kjøbenhavn.
Lot: 295125
Ufrankeret fortrykt kuvert fra Ivigtut Kryolithbrud sendt indenrig fra Ivigtut d. 18.9.1945 til Frederikshaab. Ank.stemplet Frederikshaab d. 28.9.1945.
Lot: 293083
8 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 8 øre Tofarvet anvendt som pakkefølgebrev med lapidar Holbæk d. 12.7.188x til Kjøbenhavn. Påskrevet "Postsag".
Lot: 293421
5 øre Fr. IX, 1 kr., 2 kr. og 5 kr. Ishavsskib på adressekort for to pakker fra Godthaab d. 3.3.1961 til Ministeriet for Grønland i København.
Lot: 293663
Ufrankeret feltpostkort (Feld-Flieger Abteilung 5) stemplet Feld-Postexped. Ob. Comm. 6. Armee d. 29.12.1915 til Løjt Kirkeby pr. Aabenraa. Svagt briefstempel fra Flieger-Abteilung Nr. 5.
Lot: 293894
30 öre Kommunal Lager på brevkort annulleret med islandsk skibsstempel "Frá Svíþjóð" (Fra Sverige) og sidestemplet Reykjavik d. 16.8.1968 til Hamburg, Tyskland.
Lot: 295310
5 øre Chr. X på brevkort (Strandgade Gedser) annulleret med tysk bureaustempel Berlin - Warnemünde Zug 12 d. 15.10.1913, samt tysk 5 pfg. og 10 pfg. Germania annulleret med dansk bureaustempel Kjøbenhavn - Gjedser T.73 d. 16.10.1913, og sidestemplet "Paquebot" til Berlin, Tyskland. Lidt rust.
Lot: 295311
Odsherreds Jernbane. Følgeseddel over Frimærkepakker med ovalt jernbanestempel Hørve * O.H.J. * d. 7.1.1904 og brotype stempel Hørve d. 7.1.1904 til Sandved.
Lot: 295291
Stabsbefehl nr. 5/1945 dateret Sölund d. 19.7.1945 fra General der Deutschen Luftwaffe in Dänemark fra Generalleutnant Holle og underskrevet Hauptmann und Kdt. d. St. Qu. Reichelt. Efter ordre af de britiske styrker forblev dele af de tyske Luftwaffe tropper i Skanderborg for at overdrage bl.a. moderne signaludstyr til de allierede indtil sent i 1945. Interessant tysk stabsbefaling fra perioden efter befrielsen.
Lot: 293735
5 öre helsags-korrespondancekort med fuld rand opfrankeret med 5 öre Gustaf stemplet Liljeholmen 1 d. 22.2.1912 til Aarhus, Danmark. På bagsiden stempel: Statens Järnvägar Ilgodsexpeditionen Liljeholmen.
Lot: 293899
10+5 øre Børneforsorg (3) på søndagsbrev fra Faaborg d. 7.7.1945 til Skern. Påsat meddelelse fra posthuset - formular F.7 (8-43 B9) - vedr. afsendt for sent til udbringning søndag.
Lot: 292685
5/4 øre provisorisk helsags korrespondancekort opfrankeret med 1 øre Våben og 4/8 øre Provisorium annulleret med stjernestempel MØLDRUP og sidestemplet bureau Viborg - Aalestrup d. 31.3.1905 til Aarhus.
Lot: 295070
30 øre 1000 års udg. på brev annulleret med bureaustempel Fredericia - Ålborg T.962 d. 12.11.1959 og sidestemplet med posthornstempel MUNKEBJERG JERNBANESTATION til Aalborg.
Lot: 295058
1812. Pakkefølgebrev for 4 pengeposer fra Altona d. 23.10.1812 til Meldorf. Flere påtegninger.
Lot: 293981
4 øre helsagskuvert opfrankeret med 3 øre Tofarvet i parstykke fra Kjøbenhavn d. 3.7.1901 til Gårda pr. Göteborg, Sverige.
Lot: 293636
6 øre Bølgelinie på filatelistisk tryksag annulleret med bureaustempel Horsens - Silkeborg T.47 d. 25.3.1946 og sidestemplet med posthornstempel FOGSTRUP, THEM (SILKEBORG) til Gentofte.
Lot: 295035