2 sk. helsagsbrevkort anvendt i ØRE-perioden og opfrankeret med 4 øre Tofarvet 7. tryk fra Kjøbenhavn d. 17.7.1877 til Hjørring. Sjælden kombination, men kortet er meget slidt og med fold ved frimærket.

1877 - Danmark1000 - Brev - EB 1, 23a

Lot: 298133

4/8 øre Provisorium på lille sørgekuvert sendt som tryksag med stjernestempel STENDERUP og sidestemplet med svagt lapidar bureaustempel Horsens - Juelsminde JB d. 1x.12.190x til Urlev.

Danmark8781 - Brev - SK 1232

Lot: 298160

5 øre Våben helsagsbrevkært sendt underfrankeret fra Kjøbenhavn -Ø. d. 18.5.1889 bureau Ambulante No. 25 til Uzwyl, Schweiz. Ank.stemplet Niederuzwil d. 20.5.1889. Sort T-stempel og rammestempel Utilstrækkelig frankeret.

1889 - Danmark1000 - Brev - EB 14

5 øre Våben helsagsbrevkært sendt underfrankeret fra Kjøbenhavn -Ø. d. 18.5.1889 bureau Ambulante No. 25 til Uzwyl, Schweiz. Ank.stemplet Niederuzwil d. 20.5.1889. Sort "T"-stempel og rammestempel "Utilstrækkelig frankeret".
Lot: 296603

1 øre, 2 øre (2) Bølgelinie, 75 øre Chr. X (5) med perfin A.B. (Firma Arnold Busck) på adressekort annulleret Grønlands Styrelse d. 2.5.1948 (svagt aftryk) til Julianehaab, Grønland.

1948 - Grønland3920 - Brev - Perf. A10

1 øre, 2 øre (2) Bølgelinie, 75 øre Chr. X (5) med perfin "A.B." (Firma Arnold Busck) på adressekort annulleret Grønlands Styrelse d. 2.5.1948 (svagt aftryk) til Julianehaab, Grønland.
Lot: 296626

1 øre Chr. X (5) på tryksag fra Ivigtut d. 3.10.1941 til Louisiana, USA. Canadisk censur Examined by Censor 55 og på bagsiden transit stemplet Eastern Arctic Patrol R.M.S. Canada d. 4.10.1941. Stempel benyttet ombord på det canadiske skib R.M.S. Nascopie.

1941 - Grønland3931 - Brev - 1

1 øre Chr. X (5) på tryksag fra Ivigtut d. 3.10.1941 til Louisiana, USA. Canadisk censur Examined by Censor "55" og på bagsiden transit stemplet Eastern Arctic Patrol R.M.S. Canada d. 4.10.1941. Stempel benyttet ombord på det canadiske skib R.M.S. "Nascopie".
Lot: 296631

2½d George VI på brev fra Manchester d. 5.4.1940 til København, Danmark. Åbnet af britisk censur PC66/2217. Returneret med stempel Postal Service Suspended / Return to Sender og noteret: Returned to us by G.P.O. 11.5.1940.

1940 - England1000 - Brev

2½d George VI på brev fra Manchester d. 5.4.1940 til København, Danmark. Åbnet af britisk censur PC66/2217. Returneret med stempel "Postal Service Suspended / Return to Sender" og noteret: "Returned to us by G.P.O. 11.5.1940".
Lot: 296636

70 øre Chr. X i parstykke på internationalt adressekort for pakke fra Odense d. 30.11.1926 til Neukirch, Tyskland. Ovalt transit stempel Den danske Pakkepostexpedition * Flensborg * d. 30.11.1926.

1926 - Danmark5000 - Brev - 108

Lot: 296639

Ufrankeret feltpostbrev med stumt stempel d. 9.2.1942 fra dansk SS-Frivillig Jens Ellehøj ved SS-Ausbildungs Btl. 1. Kp. Nord, Sennheim, Oberelsass til Lyngby, Danmark. Briefstempel fra SS-Führungshauptamt / Kommandant der Waffen-SS og på bagsiden rødt SS-Feldpostprüfstelle * Geprüft *.

1942 - DanmarkBrev

Ufrankeret feltpostbrev med stumt stempel d. 9.2.1942 fra dansk SS-Frivillig Jens Ellehøj ved SS-Ausbildungs Btl. 1. Kp. Nord, Sennheim, Oberelsass til Lyngby, Danmark. Briefstempel fra "SS-Führungshauptamt / Kommandant der Waffen-SS" og på bagsiden rødt SS-Feldpostprüfstelle * Geprüft *.
Lot: 296849

1 eyr og 4 aur Jon Sigurdsson på brevkort (Havneparti fra Akureyri) stemplet Siglufjördur d. 18.8.1913 til Kulhusgaarden pr. Jægerspris. Dateret Det nordlige Ishav og sendt fra sømand ombord på inspektionsskibet Beskytteren.

1913 - Island3630 - Brev - 63, 65

1 eyr og 4 aur Jon Sigurdsson på brevkort (Havneparti fra Akureyri) stemplet Siglufjördur d. 18.8.1913 til Kulhusgaarden pr. Jægerspris. Dateret "Det nordlige Ishav" og sendt fra sømand ombord på inspektionsskibet "Beskytteren".
Lot: 298131

4 øre Bølgelinie stemplet Horsens d. 10.4.1915 på Tillæg med spørgeskema til bladet Gasteknikeren, medlemsblad for Dansk Gasværksbestyrerforening. Sjældent frankeret indstik fra perioden.

1914 - Danmark8700 - Brev - 80

4 øre Bølgelinie stemplet Horsens d. 10.4.1915 på Tillæg med spørgeskema til bladet "Gasteknikeren", medlemsblad for Dansk Gasværksbestyrerforening. Sjældent frankeret indstik fra perioden.
Lot: 298124

5 øre Bølgelinie, 25 øre Karavel og 10 øre Luftpost på 40 øre frankeret luftpostbrev fra Marstal d. 13.12.1927 til sømand ombord på S/S Knut i Valencia, Spanien. På bagsiden Julemærke 1927 bundet til brevet af ank.stempel i Valencia d. 16.12.1927. Venstre hjørne beskadiget.

1927 - Danmark5960 - Brev - 122, 144, 171

5 øre Bølgelinie, 25 øre Karavel og 10 øre Luftpost på 40 øre frankeret luftpostbrev fra Marstal d. 13.12.1927 til sømand ombord på S/S "Knut" i Valencia, Spanien. På bagsiden Julemærke 1927 bundet til brevet af ank.stempel i Valencia d. 16.12.1927. Venstre hjørne beskadiget.
Lot: 298127

8 øre Tofarvet på brev annulleret med stjernestempel SKALBJERG og sidestemplet lapidar bureaustempel Nyborg - Vamdrup d. 7.12.188x til Odense.

Danmark5492 - Brev - SK 1154

Lot: 298208

5 cents frankeret brev fra Atlanta d. 6.12.1950 til Charlottenlund. Returneret med sjælden 2-sproget returetiket Flyttet hvorhen vides ikke J.32 (9-47) og forespurgt via Returpostkontoret i Hellerup. Flere stempler.

1950 - Danmark2920 - Brev

5 cents frankeret brev fra Atlanta d. 6.12.1950 til Charlottenlund. Returneret med sjælden 2-sproget returetiket "Flyttet hvorhen vides ikke" J.32 (9-47) og forespurgt via Returpostkontoret i Hellerup. Flere stempler.
Lot: 298126

1839. Francobrev påskrevet Betalt og 23 sk. med indhold dateret d. 26.11.1839 til pastor N. K. Bechmann til Fuuröe pr. Skive. Påskrevet 2 sk. som er betalt af modtageren. Pastor Niels Kirkemoe Bechmann var præst på Fur i årene 1835-41.

1839 - Danmark7884 - Brev

1839. Francobrev påskrevet "Betalt" og "23" sk. med indhold dateret d. 26.11.1839 til pastor N. K. Bechmann til Fuuröe pr. Skive. Påskrevet "2" sk. som er betalt af modtageren. Pastor Niels Kirkemoe Bechmann var præst på Fur i årene 1835-41.
Lot: 298246

5 øre Fr. VIII på brevkort (Prinsesse Marie) annulleret med særstempel Valmuefesten 1.2.3. April 1908.

1908 - Danmark1000 - Brev - 54

Lot: 298125

15 øre Chr. X 60 år på brevkort (Salon-Schnelldampfer Rugard) annulleret København d. 14.6.1931 og sidestemplet med privat skibsstempel: Salonschnelldampfer Rugard Auf hoher See d. 11.6.1931.

1931 - Danmark1000 - Brev - 190

15 øre Chr. X 60 år på brevkort (Salon-Schnelldampfer "Rugard") annulleret København d. 14.6.1931 og sidestemplet med privat skibsstempel: Salonschnelldampfer "Rugard" Auf hoher See d. 11.6.1931.
Lot: 296619

5 øre Chr. X og 2 øre Belgiske Børn 1915 mærke på brevkort fra Brovst d. 1.1.1916 til København.

1916 - Danmark9460 - Brev - 68

Lot: 296425

15+5 øre provisorisk helsagsbrevkort (fabr. 109-H) fra Sønderho d. 19.7.1934 til Berlin, Tyskland. Befordret med luftpost uden luftposttillæg og stemplet Mit Luftpost befördert Luftpostamt Berlin C2.

1934 - Danmark6734 - Brev - EB 87

15+5 øre provisorisk helsagsbrevkort (fabr. 109-H) fra Sønderho d. 19.7.1934 til Berlin, Tyskland. Befordret med luftpost uden luftposttillæg og stemplet "Mit Luftpost befördert Luftpostamt Berlin C2".
Lot: 296605

20 øre Chr. X single GRÆNSEPORTO frankeret firmakuvert fra Graasten Bank annulleret med brotype IIb Graasten sn2 d. 11.4.1923 til Flensburg, Tyskland.

1923 - Danmark6300 - Brev - 125

Lot: 296846

25 øre Chr. X og 25/20 øre provisorisk helsagsafklip på anbefalet brev fra København d. 12.9.1945 til Onsild. På bagsiden Konservativ Ungdom mærkat.

1945 - Danmark1000 - Brev - 277

Lot: 296694

25 h. Franz Jeseph på brev fra Turnau d. 31.5.1917 til H. N. Hviid & Co. i København, Danmark. Østrigsk censur i Tetschen. Ank.stemplet med mystisk stjernestempel KAPPENDRUP som kun kendes anvendt i årene 1903-1904. Mon ikke dette er et manipuleret Bdr. Hviid-brev?

1917 - Danmark5483 - Brev - SK 0666

25 h. Franz Jeseph på brev fra Turnau d. 31.5.1917 til H. N. Hviid & Co. i København, Danmark. Østrigsk censur i Tetschen. Ank.stemplet med mystisk stjernestempel KAPPENDRUP som kun kendes anvendt i årene 1903-1904. Mon ikke dette er et manipuleret "Bdr. Hviid"-brev?
Lot: 298108