10 øre helsagsbrevkort (fabr. 99-H) opfrankeret med 5 øre Chr. X 60 år og 50 øre Chr. X sendt som ekspres fra Odense d. 5.5.1931 til Hamburg. Forskellige Hamburg Eilbriefe ank.stempler.

1931 - Danmark5000 - Brev - EB 84, 129, 186

Lot: 298322

20 øre Posthorn på underfrankeret brevkort annulleret Feltpostkontoret Gardermoen d. 22.6.1921 til Hamburg, Tyskland. Udtakseret i 80 pfg. tysk porto.

1921 - NorgeBrev

Lot: 298667

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 120) sendt fra Rødding med særstempel Danmark * Det Rullende Postkontor * d. 2.7.1936 til Varde. Iflg. officielle oversigter skulle det rullende postkontor være opstillet i Ribe i dagene 2.-.3.7.1936 i forbindelse med Middelalderligt Festspil, men meddelelse på dette kort fortæller: En hilsen fra det rullende Postkontor, som er her i Rødding et par Timer på Dyreskuet. Lodret fold.

1936 - Danmark6630 - Brev - EB 92

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 120) sendt fra Rødding med særstempel Danmark * Det Rullende Postkontor * d. 2.7.1936 til Varde. Iflg. officielle oversigter skulle det rullende postkontor være opstillet i Ribe i dagene 2.-.3.7.1936 i forbindelse med Middelalderligt Festspil, men meddelelse på dette kort fortæller: "En hilsen fra det rullende Postkontor, som er her i Rødding et par Timer på Dyreskuet". Lodret fold.
Lot: 301176

3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort (Svanninge kirke) annulleret med stjernestempel STENSGAARD og sidestemplet bureau Odense - Faaborg T.42 d. 21.10.1907 til Faaborg. Stempel kun benyttet i 1907-08.

1907 - Danmark5642 - Brev - SK 1239

Lot: 298202

Rødt seglstempel General Post Direction på bagsiden af tjenestebrev mærket K.T. til Postmester Aagaard i Grenaa. Stempel benyttet i perioden 1814-1818.

Danmark1000 - Brev

Rødt seglstempel General Post Direction på bagsiden af tjenestebrev mærket "K.T." til Postmester Aagaard i Grenaa. Stempel benyttet i perioden 1814-1818.
Lot: 298645

5 øre Chr. X på brevkort annulleret med bureaustempel Kolding - Hejlsminde T.3 d. 6.9.1917 til Manna.

1917 - Danmark6000 - Brev - 68

Lot: 298541

10 øre Luftpost og 30 øre Statstelegrafen på isluftpost brev annulleret med sjældent brotype IId Odense Lufthavn d. 24.2.1954 til Odense.

1954 - Danmark5000 - Brev - 216, 356

Lot: 298639

1852. Portobrev med indhold dateret Kjøbenhavn d. 13.9.1852 og p. Cimbira til Randers. Påskrevet 6 sk. porto.

1852 - Danmark1000 - Brev

1852. Portobrev med indhold dateret Kjøbenhavn d. 13.9.1852 og "p. Cimbira" til Randers. Påskrevet "6" sk. porto.
Lot: 298532

4 sk. 1858 udg. på dampskibsbrev fra Aalborg påskrevet pr. Dania og annulleret med nr.stempel 1 til Kjøbenhavn. På bagsiden ank.stemplet antiqua Kiøbenhavn KB d. 26.7. ca. 1860.

Danmark9000 - Brev - 7

4 sk. 1858 udg. på dampskibsbrev fra Aalborg påskrevet "pr. Dania" og annulleret med nr.stempel "1" til Kjøbenhavn. På bagsiden ank.stemplet antiqua Kiøbenhavn KB d. 26.7. ca. 1860.
Lot: 298535

12 pfg. Hitler på brev stemplet Weimar+Buchenwald d. 11.7.1944 til Selje, Nordfjord, Norge. Åbnet af tysk censur i Hamburg, men uden censurbanderole. Sendt fra norsk student, Reidar Djupedal, indsat i KZ-lejren Buchenwald med særlig dækadresse: Schliessfach 209, Weimar benyttet til post til/fra de norske internerede studenter. Reidar Djupedal (1921-1989) blev arresteret som student på Oslo Universitet i efteråret 1943 og sendt til KZ-lejren Buchenwald indtil foråret 1945. Blev senere professor i nordisk sprog og litteratur ved Oslo Universitet.

1944 - NorgeBrev

12 pfg. Hitler på brev stemplet Weimar+Buchenwald d. 11.7.1944 til Selje, Nordfjord, Norge. Åbnet af tysk censur i Hamburg, men uden censurbanderole. Sendt fra norsk student, Reidar Djupedal, indsat i KZ-lejren Buchenwald med særlig dækadresse: "Schliessfach 209, Weimar" benyttet til post til/fra de norske internerede studenter. Reidar Djupedal (1921-1989) blev arresteret som student på Oslo Universitet i efteråret 1943 og sendt til KZ-lejren Buchenwald indtil foråret 1945. Blev senere professor i nordisk sprog og litteratur ved Oslo Universitet.
Lot: 298686

10 øre Bølgelinie helsagsbrevkort (fabr. 101-H) fra Trangisvaag annulleret København d. 8.1.1932 og sidestemplet Fra Færöerne til København.

1932 - Færøerne3880 - Brev - EB 84

10 øre Bølgelinie helsagsbrevkort (fabr. 101-H) fra Trangisvaag annulleret København d. 8.1.1932 og sidestemplet "Fra Færöerne" til København.
Lot: 298684

1,80 kr. Fiskeri på brev fra Hobro d. 2.9.1980 til Fort Lamy, Tchad, Afrika. Retur med stempel Relations suspendues / Retour a l'envoyeur og vedlagt meddelelse fra Københavns Postterminal d. 14.12.1980 vedr. Postudvekslingen med Tchad indstillet indtil videre.

1980 - Danmark9500 - Brev - 666

1,80 kr. Fiskeri på brev fra Hobro d. 2.9.1980 til Fort Lamy, Tchad, Afrika. Retur med stempel "Relations suspendues / Retour a l'envoyeur" og vedlagt meddelelse fra Københavns Postterminal d. 14.12.1980 vedr. "Postudvekslingen med Tchad indstillet indtil videre".
Lot: 298640

5 øre Chr. IX på brevkort (Kundby kirke) annulleret med stjernestempel SANDBY og sidestemplet bureau Nykjøbing S. - Holbæk T.2 d. 14.11.1906 til Mariager.

1906 - Danmark4500 - Brev - SK 1101

Lot: 298241

30 øre og 1 kr. (par) Chr. X på 230 øre frankeret internationalt adressekort for pakke fra Haderslev d. 16.6.1944 via bureau Fredericia - Flensborg sn3 T.942 d. 16.6.1944 til Berlin, Tyskland.

1944 - Danmark6100 - Brev - 211, 278

Lot: 298439

5 pfg. Germania på brevkort (Venezia, Italien) annulleret med marinestempel Kais. Deutsche Marineschiffspost No. 70 d. 9.4.1909 til Berlin. Sendt fra den kejserlige yacht S.M.Y. Hohenzollern under rejse til Middelhavet  (Wilhelmshaven-Gibraltar-Venedig-Corfu-Malta-Brindisi-Pola-Gibraltar-Kiel) i dagene 25.3.-23.5.1909.

1909 - TysklandBrev

5 pfg. Germania på brevkort (Venezia, Italien) annulleret med marinestempel Kais. Deutsche Marineschiffspost No. 70 d. 9.4.1909 til Berlin. Sendt fra den kejserlige yacht S.M.Y. "Hohenzollern" under rejse til Middelhavet (Wilhelmshaven-Gibraltar-Venedig-Corfu-Malta-Brindisi-Pola-Gibraltar-Kiel) i dagene 25.3.-23.5.1909.
Lot: 298573

5 øre helsagsafklip på billedside af brevkort stemplet Kjøbenhavn d. 14.2.1927. Medfølger udtalelse fra Lars Jørgensen (2019) som fastslår at der ikke er tale om et utakket bølgelinie mærke.

1927 - Danmark1000 - Brev

Lot: 298441

15 øre Chr. X på brevkort (Store Torv, Rønne) annulleret med pr.-stempel Almegaardslejren pr. Rønne d. 11.9.1948 til Holbæk.

1948 - Danmark3700 - Brev - 275

Lot: 298105

10 øre Fr. VIII helsagsbrevkort med Julemærke 1919 annulleret med stjernestempel SEJLSTRUP og sidestemplet Skjørping d. 20.12.1919 til Brabrand.

1919 - Danmark9520 - Brev - SK 1119

Lot: 298229

1½d George V på brevkort fra Sicilien annulleret med skibsstempel London F.S. / Paquebot posted at sea d. 17.4.1934 og sidestemplet British Mail ex R.M.S. Letitia Posted at the high seas til Hove, England.

1934 - EnglandBrev

1½d George V på brevkort fra Sicilien annulleret med skibsstempel London F.S. / "Paquebot posted at sea" d. 17.4.1934 og sidestemplet "British Mail ex R.M.S. "Letitia" Posted at the high seas" til Hove, England.
Lot: 298511

Komplet sæt Wergeland på lille brev stemplet Norsk Skipspost Handelsflåten d. 22.2.1946 til London.

1946 - NorgeBrev

Lot: 298671

4 sk. stukken kant på brev annulleret med nr.stempel 179 og sidestemplet antiqua Korsör Jernb. Postexped: d. 2.8.1863 til Sorø.

1863 - Danmark4220 - Brev - 9

4 sk. stukken kant på brev annulleret med nr.stempel "179" og sidestemplet antiqua Korsör Jernb. Postexped: d. 2.8.1863 til Sorø.
Lot: 298334