1916 - Dansk VestindienPostkort - Brugt u. mærke
D.W.I., St. Croix, Christiansted. King Street med English Adult School Procession. J. Niles.
Lot: 298737
Lot: 298737
"Christian IV Lovsamling" med over 100 originale love og forordninger fra perioden 1613-1638 alle indbundet i et bind. Flere med trykoplysning Henrick Waldkirch, Kiøbenhaffn. Meget tidligt og sjældent materiale.
Lot: 601000
2 øre Bølgelinie og 5 øre Chr. X på brevkort annulleret brotype IIIb Saxkjøbing d. 5.7.1918 og sidestemplet med violet TOGPOST til Sveg, Sverige. Togpost stempel ikke registreret hos Skilling el. Vagn Jensen. Stor sjældenhed.
Lot: 298792
10 øre Fr. VIII (3) på 30 øre frankeret ekspresbrev fra Kjøge d. 23.8.1907 til Kjøbenhavn.
Lot: 298783
Aalborg, "Crome & Goldschmidt"s udsalg på hj. af Bispensgade og Maren Turis Gade. Fotokort u/no.
Lot: 298738
Stubbekjøbing, "Nisser i gadebilledet". Muligvis tegnet af Valdemar Vaaben. G. Bruuns Boghandel.
Lot: 298751
8 øre Tofarvet i vandret 3-stribe på fortrykt Ferslew & Co. “Pakadresse” for pakke annulleret nr.stempel “18” og sidestemplet lapidar Frederiksborg d. 12.8.187x til Kjøbenhavn. Sen anvendelse af Ferslew’s Pakadresse med Skilling/Rigsdaler angivelse benyttet i øre-perioden.
Lot: 298784
København. Drengeorkester "Todo" 28 - 9 - 1916. Stenders no. 64675.
Lot: 299373
10 øre Vitus Bering og 50 øre Chr. X (4) på luftpostbrev fra Rudkøbing d. 11.12.1941 til Stanford, USA. På bagsiden Julemærke 1941. Åbnet af tysk censur i Berlin og returneret m. stempel Zurück / Postverkehr eingestellt.
Lot: 298774
Skælskør Lystskov, Restaurationen.J. Gjellebøl u/no.
Lot: 298748
"The Sinking of the Titanic and Great Sea Disasters" af Logan Marshall. Illustreret beskrivelse af forlis med lister over omkomne og meget andet. 1. udg. 351 sider. Mindre skade i ryggen.
Lot: 601057
10 cts. Rytter, 15 cts. og 1 pta. Isabel, samt 5 cst. Mallorca udg. (2), på luftpostbrev fra Soller d. 15.11.1937 til Berfort, Frankrig. Liniestempel: " Par Avion jusqu'a Roma" og lokal spansk censur fra Soller.
Lot: 298726
Bornholm. Rønne. S/S "Bornholm". Colbergs Boghandel no. 19.
Lot: 299315
4 sk. 1854 udg. med fuld rand på anbefalet brev mærket “NB” med indhold dateret Kokkedal annulleret med nr.stempel “98” og sidestemplet antiqua Fjerritslev d. 3.2. 1858 til Nykjøbing paa Mors. Smuk forsendelse.
Lot: 298786
"Krak's Vejviser - Danmarks Handelsspejl 1914". Real-, gade/hus- og person-register for København, Provins-register, Fag-register for Danmark, Firma-register for København, samt registre for Island og Færøerne. 2015 sider. Slidt i ryggen.
Lot: 600852
1 øre Tjenestemærke (20) på tjenestebrev fra Ballerup d. 1.4.1921 til Gladsaxe pr. Buddinge. Lodret fold.
Lot: 298811
Odense. Sct. Knuds Kirkestræde med sporvogn. Stenders no. 27322.
Lot: 299385
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel SAUNTE og sidestemplet bureau Helsingør - Hornbæk T.8 d. 15.8.1907 til Kjøbenhavn.
Lot: 298238
Grenå, "Jens Sørensen"s colonialforretning. Fotokort u/no.
Lot: 298745
10 øre Genforening annulleret m. udslebet kontorstempel Kalundborg på Attest for Indkøb af Frigørelsesmidler m.v. F. Form. Nr. 43 (28/10 1919) d. 5.11.1920. Fortrykt gebyr 5 øre rettet til 10 øre, ligesom “l” udslebet af liniestempel da Kalundborg ændrede navn pr. 19.9.1919.
Lot: 298802
Grænseovergangen ved Kobbermølle. Foto Th. Thomsen u/no.
Lot: 299473