30 cts. og 45 cts. på luftpostbrev fra Barcelona 1939 til København, Danmark. På bagsiden to 10 cts. Røde Kors mærkater og transit stempel København - Warnemünde T.132 d. 25.9.1938. Åbnet af spansk censur

1938 - Danmark1000 - Brev

Lot: 298977

25 pfg. Hindenburg på fortrykt Hamburg-Amerika Linie kuvert annulleret med skibsstempel Deutsche Schiffspost Nordlandfahrt Hamburg-Amerika Linie d. 1.8.1935 og sidestemplet både Trondheim d. 1,8,1935 og Paquebot til Brooklyn, USA. Iflg. afsender sendt fra S/S Resolute i Hammerfest.

1935 - NorgeBrev

25 pfg. Hindenburg på fortrykt Hamburg-Amerika Linie kuvert annulleret med skibsstempel Deutsche Schiffspost Nordlandfahrt Hamburg-Amerika Linie d. 1.8.1935 og sidestemplet både Trondheim d. 1,8,1935 og Paquebot til Brooklyn, USA. Iflg. afsender sendt fra S/S "Resolute" i Hammerfest.
Lot: 301373

Ufrankeret anbefalet feltpostbrev med rec.-seddel stemplet k612 (= taktisk nr. for Feldpostamt 231 i Kirkenes) og briefstempel Dienststelle Feldpostnummer 44645 (= 4. Batterie Heeres-Küsten-Artillerie-Abteilung 480, Gamvik ved Tanafjorden) til Wien. Ank.stemplet d. 16.7.1943.

1943 - NorgeBrev

Lot: 301370

4 R.B.S. Ferslew med flot rand på brev annulleret med stumt stempel og sidestemplet antiqua Kjøbenhavn d. 26.9.1851 til Randers.

1851 - Danmark1000 - Brev - 1

Lot: 301353

Norsk 15 øre Posthorn, 45 øre Norges Vel og 35 øre Svalbard på luftpostbrev annulleret med islandsk skibsstempel Frá Svíþjóð (Fra Sverige) og sidestemplet Reykjavik d. 5.7.1965 til Reykjavik. Mystisk kombination med sjældent skibsstempel.

1965 - IslandBrev

Norsk 15 øre Posthorn, 45 øre "Norges Vel" og 35 øre Svalbard på luftpostbrev annulleret med islandsk skibsstempel "Frá Svíþjóð" (Fra Sverige) og sidestemplet Reykjavik d. 5.7.1965 til Reykjavik. Mystisk kombination med sjældent skibsstempel.
Lot: 301376

6 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 4 øre Tofarvet dateret Nyborg og annulleret med kombineret nr.stempel 9/Fyen.JB.P.B. d. 20.3.1881 til Lübeck, Tyskland. Interessant meddelelse vedr. ishindringerne på Storebælt. Korsør Havn var igaar lukket, derimod naaede Damperne Slipshavn - herpaa Dagen forsøgtes med Mandskab og af Damper Absalon at bryde igjennem til Nyborg, men det mislykekdes - derimod vil der sansynlig i de nærmeste Dage blive gjentaget Forsøget og forhaabentlig med bedre Held.

1881 - Danmark5800 - Brev - EB 5, 23

6 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 4 øre Tofarvet dateret Nyborg og annulleret med kombineret nr.stempel "9"/Fyen.JB.P.B. d. 20.3.1881 til Lübeck, Tyskland. Interessant meddelelse vedr. ishindringerne på Storebælt. "Korsør Havn var igaar lukket, derimod naaede Damperne Slipshavn - herpaa Dagen forsøgtes med Mandskab og af Damper Absalon at bryde igjennem til Nyborg, men det mislykekdes - derimod vil der sansynlig i de nærmeste Dage blive gjentaget Forsøget og forhaabentlig med bedre Held".
Lot: 301360

30/25 øre Provisorium på uofficiel FDC sendt som isluftpost og annulleret med sjældent brotype IIc stempel Odense Lufthavn d. 23.2.1956 til Holte. Påskrevet: 1ste Postflyvning Isvinteren 1956.

1956 - Danmark5000 - Brev - 364

30/25 øre Provisorium på uofficiel FDC sendt som isluftpost og annulleret med sjældent brotype IIc stempel Odense Lufthavn d. 23.2.1956 til Holte. Påskrevet: "1ste Postflyvning Isvinteren 1956".
Lot: 301333

Ufrankeret fortrykt kuvert fra Puolustusvoimain Ylipäällikön Adjutantti (Forsvarschefens Adjudant) stemplet Kenttäpostikonttori No. 10 d. 14.11.1943 til Helsingfors. Sendt fra General Mannerheims adjudant Kaptajn O.R.Bäckman (1911-2007) med interessant postoblat. Lignende oblat er omtalt hos Moxter (type RA-V-922).

1943 - FinlandBrev

Lot: 301385

5 øre og 10 øre Bølgelinie på brev annulleret med posthornstempel LØVE (HØNG) og sidestemplet bureau Kallundborg - Slagelse T.230 d. 19.12.1934 til København. Tidligste registrerede dato jf. Skilling. Fold.

1934 - Danmark4282 - Brev - SK 90.3

Lot: 301155

10 øre Chr. X i parstykke på brev fra Maribo d. 22.5.1945 til Göteborg, Sverige. Åbnet af tidlig dansk efterkrigscensur med neutral brun banderole stemplet (krone)/Danmark uden censor-nr.

1945 - Danmark4930 - Brev - 274

10 øre Chr. X i parstykke på brev fra Maribo d. 22.5.1945 til Göteborg, Sverige. Åbnet af tidlig dansk efterkrigscensur med neutral brun banderole stemplet "(krone)/Danmark" uden censor-nr.
Lot: 301351

Ufrankeret fortrykt feltpostkort fra Svenska Frivilligkåren i Finland dateret d. 30.3.1940 og stemplet Fältpost * S.F.K.* d. 2.4.1940 til Sverige. Finsk censur. Sendt fra S.F.K. Avd. 601, Haparanda F. (= Hästambulans / Hesteambulance). Meddelelse overstreget.

1940 - SverigeBrev

Lot: 301388

3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med stjernestempel BIRKET og sidestemplet Horslunde d. 19.9.1912 til Torrig Fattiggaard. Uldent aftryk af sjældent stempel som kun blev benyttet i 1912-14.

1912 - Danmark4913 - Brev - SK 0138

Lot: 301324

1 øre Bølgelinie (10) på for- og bagside af skibsbrev annulleret Rønne d. 8.4.1958 og sidestemplet med sjældent skibsstempel Fra Ystad til London, England.

1958 - Danmark3700 - Brev - 196

1 øre Bølgelinie (10) på for- og bagside af skibsbrev annulleret Rønne d. 8.4.1958 og sidestemplet med sjældent skibsstempel "Fra Ystad" til London, England.
Lot: 301334

20 øre Chr. X på brev annulleret med udslebet stjernestempel Aarhus 28. og sidestemplet Aarhus d. 13.11.1947 til Hellerup. Anvendt kun 13 dage efter stemplet blev tildelt.

1947 - Danmark8000 - Brev - SK 0044

Lot: 301359

Fri Presse, 3. aargang nr. 5 d. 9.3.1945. Illegalt blad udgivet i København. 4 sider med illustration. Bl.a. artikel om både dansk hær- og flådestyrke i Sverige.

1945 - DanmarkDiverse

"Fri Presse", 3. aargang nr. 5 d. 9.3.1945. Illegalt blad udgivet i København. 4 sider med illustration. Bl.a. artikel om både dansk hær- og flådestyrke i Sverige.
Lot: 301400

2 pts. Liberacion de Toledo blok udg. på anbefalet brev fra San Sebastian d. 24.9.1937 til Bruxelles, Belgien. Lokal spansk censur fra San Sebastian. Bagklap mgl.

1937 - SpanienBrev

Lot: 301401

5 øre Posthorn på Poshavet brevkort annulleret Polhavet d. 13.9.1918 og igen Polhavet d. 4.8.1924 til Skive, Danmark.

1918 - Norge7800 - Brev

Lot: 298988

15 øre Fr. IX på brevkort stemplet København d. 5.3.1949 og sidestemplet violet Togpost til Borås, Sverige.

1949 - Danmark1000 - Brev - 306

15 øre Fr. IX på brevkort stemplet København d. 5.3.1949 og sidestemplet violet "Togpost" til Borås, Sverige.
Lot: 301339

Manila-mærke for Beskadiget Værdiforsendelse - F32 (10-68) - for værdibrev fra Thule stemplet Grønlands Postkontor København K. d. 7.3.1981 til Aarhus. Vedhængende blyplombe.

1981 - Grønland3971 - Brev

Lot: 301377

5 øre Chr. X med perfin Holm & Wonsild på brevkort (Kanal i St. Petersborg, Rusland) dateret St. Petersborg d. 22.8.1914 og stemplet Kjøbenhavn d. 14.9.1914 med sidestempel HOLM & WONSILD til Charlottenlund. Interessant kort fra sømand strandet i Rusland i forbindelse med 1. verdenskrig sendt til Danmark via rederiet Holm & Wonsild. I teksten skrives bl.a. Vi ligger stadig heroppe i Rusland hvor vi næppe kommer fra før krigen er forbi.

1914 - Danmark1000 - Brev - Perf. H74

5 øre Chr. X med perfin "Holm & Wonsild" på brevkort (Kanal i St. Petersborg, Rusland) dateret St. Petersborg d. 22.8.1914 og stemplet Kjøbenhavn d. 14.9.1914 med sidestempel "HOLM & WONSILD" til Charlottenlund. Interessant kort fra sømand "strandet" i Rusland i forbindelse med 1. verdenskrig sendt til Danmark via rederiet Holm & Wonsild. I teksten skrives bl.a. "Vi ligger stadig heroppe i Rusland hvor vi næppe kommer fra før krigen er forbi".
Lot: 301358

2 sk. 1855 på fodpostbrev annulleret med nr.stempel 1 og sidestemplet F:P: d. 2.2.1859. Indeholder opfordring om deltagelse i indsamling af penge til et nationalt mindesmærke i Flensborg for faldne krigere fra 3-årskrigen fra Forretningscomiteen for Mindesmærket paa Flensborgs Kirkegaard.

1859 - Danmark1000 - Brev - 3

2 sk. 1855 på fodpostbrev annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet F:P: d. 2.2.1859. Indeholder opfordring om deltagelse i indsamling af penge til et nationalt mindesmærke i Flensborg for faldne krigere fra 3-årskrigen fra Forretningscomiteen for Mindesmærket paa Flensborgs Kirkegaard.
Lot: 298951