40 øre Karavel (2) på 120 øre frankeret luftpostbrev fra Hirtshals d. 26.8.1939 via Berlin-Zentralflughafen d. 27.8.1939 til Melbourne, Australien. Åbnet af australsk censur. Tidlig censur, afsendt før krigsudbruddet.

1939 - Danmark9850 - Brev - 208

Lot: 306459

Tysk 15 pfg. Kant svardel af dobbelt helsagsbrevkort annulleret med dansk brotype IIId Odense d. 9.6.1932 til Dresden, Tyskland.

1932 - Danmark5000 - Brev

Lot: 306540

1 øre, 2 øre, 3 øre Bølgelinie og 5 øre Chr. IX på brevkort annulleret  med stjernestempel SANDVIG og sidestemplet Allinge d. 18.7.1906 til München, Tyskland.

1906 - Danmark3785 - Brev - SK 1106

Lot: 306647

Libanon 10 p., 15 p. og 50 p. på fortrykt FN-kuvert sendt som anbefalet luftpost fra Beirut 1962 til Løgstrup, Danmark. Rammestempel DANLO, HQ UNEF. Sendt fra dansk FN-soldat ved DANLO, HQ UNEF i Gaza via UNEF BPO, Beirut, Lebanon. På bagsiden to stempler United Nations Emergency Force 1 stempler fra d. 9.10.1962. Brevet indeholder en fortrykt postkvittering for et anbefalet brev med canadisk feltpoststempel CFPO 32 (= Gaza) d. 8.9.1962

1962 - Danmark8831 - Brev

Libanon 10 p., 15 p. og 50 p. på fortrykt FN-kuvert sendt som anbefalet luftpost fra Beirut 1962 til Løgstrup, Danmark. Rammestempel "DANLO, HQ UNEF". Sendt fra dansk FN-soldat ved DANLO, HQ UNEF i Gaza via UNEF BPO, Beirut, Lebanon. På bagsiden to stempler United Nations Emergency Force 1 stempler fra d. 9.10.1962. Brevet indeholder en fortrykt postkvittering for et anbefalet brev med canadisk feltpoststempel CFPO 32 (= Gaza) d. 8.9.1962
Lot: 306715

5 pfg. Ciffer (2) på brev annulleret med toringsstempel Gram d. 2.1.1877 til Medolden pr. Scherrebeck.

1877 - Slesvig6510 - Postkort, Brev - DAKA 55.01

Lot: 306220

5 øre Chr. X på brevkort dateret d. 1.7.1914 annulleret med stjernestempel FÆMØ til Kældernæs pr. Bandholm.

1914 - Danmark4945 - Brev - SK 0356

Lot: 306646

10 øre Chr. X i parstykke på brev med indhold fra Hillerød d. 10.2.1945 til Lorentz Christiansen Frydendahl i Interneringslejren Frøslev pr. Faarhuse. Rødt censurstempel: Geprüft P.G.L. Frøslev på forside og brevindhold. Politibetjent Lorentz Christiansen Frydendahl fra Hillerød blev arresteret d. 24.10.1944 som følge af aktion mod politiet og indsat i Frøslev fra 3.12.1944 indtil han i slutningen af april 1945 blev overført til Sverige.

1945 - Danmark3400 - Brev - 274

Lot: 306305

10 øre Posthorn helsagsbrevkort fra Bergen annulleret med sejlede bureaustempel Bureau de Mer de Norvege / B / Bergen - Newcastle d. 5.5.1897 og sidestemplet sort “Paquebot” til London, England.

1897 - NorgeBrev

Lot: 306227

7 øre (par), 15 øre (par) og 50 øre (par) Chr. X på internationalt adressekort for pakke fra Kjøbenhavn d. 15.3.1921 via Malmö til Helsingfors, Finland. 7 øre med spaltet C (pos. 13) og 15 øre med hjerte over N (pos. 34).

1921 - Danmark1000 - Brev - 70, 70y, 98, 98y, 106

7 øre (par), 15 øre (par) og 50 øre (par) Chr. X på internationalt adressekort for pakke fra Kjøbenhavn d. 15.3.1921 via Malmö til Helsingfors, Finland. 7 øre med "spaltet C" (pos. 13) og 15 øre med "hjerte over N" (pos. 34).
Lot: 306489

5 øre Chr. IX på brevkort med svagt stempel d. 21.8.1906 til Strengnäs via Stockholm, Sverige. Eftersendt med svensk dampskibsstempel Ångbåts PXP no. 35 (= å/f Strengnäs på ruten Stockholm - Björnsund) d. 24.8.1906.

1906 - DanmarkBrev - 52

5 øre Chr. IX på brevkort med svagt stempel d. 21.8.1906 til Strengnäs via Stockholm, Sverige. Eftersendt med svensk dampskibsstempel Ångbåts PXP no. 35 (= å/f "Strengnäs" på ruten Stockholm - Björnsund) d. 24.8.1906.
Lot: 306694

1815. Fortrykt kvittering fra Königl. Postkontoir zu Tondern d. 6.12.1815 for pakke til Glückstadt.

1815 - Danmark6270 - Brev

Lot: 306696

40 øre Karavel. 1 kr. Chr. X og 10 øre Luftpost (13)  på for- og bagside af 270 øre frankeret luftpostbrev fra København d. 29.11.1935 via bureau Berlin-Warnemünde til Adelaide, Australien. Ank.stemplet i Adelaide d. 14.12.1935.

1935 - Danmark1000 - Brev - 211, 208, 216

Lot: 306700

Christiania 1,25 kr. Strøm på Dyssen annulleret Fristaden Christiania d. 17.6.1983 og 2,50 kr. Turist udg. stemplet København d. 17.6.1983 på blandingsfrankeret brev til Social & Sundhedsforvaltningen. Brugsbrev, men begge mærker med skader.

1983 - Danmark1000 - Brev - 769

Christiania 1,25 kr. "Strøm på Dyssen" annulleret Fristaden Christiania d. 17.6.1983 og 2,50 kr. Turist udg. stemplet København d. 17.6.1983 på blandingsfrankeret brev til Social & Sundhedsforvaltningen. Brugsbrev, men begge mærker med skader.
Lot: 306704

10 pfg. Germania på brevkort fra Kiel annulleret med skibsstempel Korsør - Kiel DPSK:POSTKT: No. 4 d. 13.7.1902 via svensk bureau PKXP no. 83C og Turku til Inkeroi, Finland.

1902 - Danmark4220 - Brev

Lot: 306713

10 cts. (2) og 30 cts. på brev fra Malaga d. 9.11.1936 til Neuenburg am Enz, Tyskland. Lokal spansk censur.

1936 - SpanienBrev

Lot: 306735

Ufrankeret krigsfangekort stemplet Helsingør d. 20.12.1918 til Frankrig. Sendt fra fransk transitfange på gennemrejse fra fangenskab i Tyskland til Frankrig.

1918 - Danmark3000 - Brev

Lot: 306712

20 øre H. C. Andersen på brevkort (Ostsee-Dampfer S/S Herta) annulleret København d. 20.8.1936 og sidestemplet Salon-Schnell-Dampfer Herta Auf hoher See d. 20.8.1936 til Tyskland.

1936 - Danmark1000 - Brev - 227

20 øre H. C. Andersen på brevkort (Ostsee-Dampfer S/S "Herta") annulleret København d. 20.8.1936 og sidestemplet Salon-Schnell-Dampfer "Herta" Auf hoher See d. 20.8.1936 til Tyskland.
Lot: 306108

10 øre Våben helsagsbrevkort fra Kjøbenhavn d. 26.2.1895 til Trangisvaag, Færøerne c/o W.O.A. Löwe iu Liverpool, England. Interessant kort med meddelelse vedr. isvinter, hvor det oplyses at isen ligger fast til Helsingør og det er tvivlsomt om vil lykkes S/S Laura at slippe ud d. 1.3.1895. Kraftig lodret fold.

1895 - Færøerne3880 - Brev - EB 15

10 øre Våben helsagsbrevkort fra Kjøbenhavn d. 26.2.1895 til Trangisvaag, Færøerne c/o W.O.A. Löwe iu Liverpool, England. Interessant kort med meddelelse vedr. isvinter, hvor det oplyses at isen ligger fast til Helsingør og det er tvivlsomt om vil lykkes S/S "Laura" at slippe ud d. 1.3.1895. Kraftig lodret fold.
Lot: 306465

4 R.B.S. Thiele II med fuld rand på brev annulleret med nr.stempel 59 og sidestemplet antiqua Rudkjøbing d. 9.5.1854 til Odense.

1854 - Danmark5900 - Brev - 1 II

4 R.B.S. Thiele II med fuld rand på brev annulleret med nr.stempel "59" og sidestemplet antiqua Rudkjøbing d. 9.5.1854 til Odense.
Lot: 306476

15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 152) med Julemærke 1944 annulleret med udslebet stjernestempel VORSAA og sidestemplet Agersted d. 11.12.1944 til Vammen pr. Viborg.

1944 - Danmark9300 - Brev - SK 1576

Lot: 306681

45 øre og 50 øre Chr. X på lokalt ekspresbrev i København d. 20.12.1949 til Professor dr. Arne Noe-Nygård. Professor Arne Noe Nygaard (1908-1991) var geolog og modstandsmand, deltog bl.a. i flere Grønlandsekspeditioner: Dansk østgrønlandsekspedition (1929), Godthaabsekspeditionen (1930), 3-års Østgrønlandsekspedition (1931-34 Overvintring 1931-32) og Nugssuaqekspeditionen (1939). Under besættelsen medlem af Danmarks Frihedsråd og efter krigen, på vegne af Danmarks Geologiske Undersøgelser, leder af den geologiske kortlægning af Færøerne (1945-1968).

1949 - Danmark1000 - Brev - 296, 289

Lot: 306530