35/20 øre Provisorium (par), 25 øre og 100 øre Fr. VIII på 195 øre frankeret internationalt adressekort for pakke fra Kjøbenhavn d. 22.5.1912 til Klippan, Sverige.

1912 - Danmark1000 - Brev - 57, 59, 61

Lot: 308204

20 øre helsagskuvert (fabr. Kl.--32) opfrankeret med 25 øre Chr. X i parstykke sendt anbefalet fra Hellerup d. 9.1.1922 til Leipzig, Tyskland.

1922 - Danmark2900 - Brev - KV 38, 101

Lot: 308465

25 øre Bølgelinie og Julemærke 1966 på tryksag med sympati fra War Resisters International, Silkeborg, Denmark stemplet Silkeborg d. 18.12.1966 til amerikansk militærnægter Bert Kanewske indsat i Naval Correctional Institute, Norwich, New Hampshire, USA. Censureret med stempel Inspected No. 33 / US NAVDISCOM US Naval Base, Portsmouth, N.H. Ank.stemplet Center Ossipee N.H. d. 30.1.1967. Medfølger beskrivelse af sag mod den 19 årige amerikaner, Bert Kanewske, som blev idømt 3 års fængsel ved en militær domstol i 1966. Usædvanlig julemærke forsendelse.

1966 - Danmark8600 - Brev - 430

25 øre Bølgelinie og Julemærke 1966 på tryksag med sympati fra "War Resisters International, Silkeborg, Denmark" stemplet Silkeborg d. 18.12.1966 til amerikansk militærnægter Bert Kanewske indsat i Naval Correctional Institute, Norwich, New Hampshire, USA. Censureret med stempel "Inspected No. 33 / US NAVDISCOM US Naval Base, Portsmouth, N.H." Ank.stemplet Center Ossipee N.H. d. 30.1.1967. Medfølger beskrivelse af sag mod den 19 årige amerikaner, Bert Kanewske, som blev idømt 3 års fængsel ved en militær domstol i 1966. Usædvanlig julemærke forsendelse.
Lot: 308551

5 øre (2) og 10 øre Fr. VIII på brevkort (Grønlandsk fanger i kajak) fra Karl Chemnitz dateret Godthaab d. 11.10.1909 og stemplet Kjøbenhavn d. 27.10.1909 til Zürich, Schweiz. Befordret med S/S Hans Egede (4. rejse) som ankom til København d. 25.10.1909. Sjælden destination. Vedl. oplysninger om Karl Chemnitz.

1909 - Grønland3900 - Brev - 54, 55

5 øre (2) og 10 øre Fr. VIII på brevkort (Grønlandsk fanger i kajak) fra Karl Chemnitz dateret Godthaab d. 11.10.1909 og stemplet Kjøbenhavn d. 27.10.1909 til Zürich, Schweiz. Befordret med S/S "Hans Egede" (4. rejse) som ankom til København d. 25.10.1909. Sjælden destination. Vedl. oplysninger om Karl Chemnitz.
Lot: 308550

60 øre Fr. IX helsags aerogram med variant uden fabrikations-nr. sendt fra Køge d. 9.6.1953 til Göteborg, Sverige.

1953 - Danmark4600 - Brev - AE 8V

60 øre Fr. IX helsags aerogram med variant "uden fabrikations-nr." sendt fra Køge d. 9.6.1953 til Göteborg, Sverige.
Lot: 308367

5 öre P.H.Ling (2) og 15 öre Linné (2) på luftpostbrev annulleret med bureaustempel PKP 249 (= Linköping-Hultsfred) d. 8.11.1939 til muligvis svensk fremmedlegionær Adolf von Maas (74526) i Khenchela, Algeriet. Svagt ank. stempel d. 10.11.1940. Åbnet af fransk militærcensur. Afsender fjernet.

1939 - SverigeBrev

Lot: 308549

10 øre Bølgelinie på brevkort (Ranum seminarium i sne) annulleret med stjernestempel RANUM og sidestemplet bureau Hobro - Løgstør T.1128 d. 8.2.1913 til Malang, Java, Hollandsk Ostindien.

1913 - Danmark9681 - Brev - SK 1032

Lot: 308358

Fransk 1 fr. og dansk 10 øre Regentjubilæum på blandingsfrankeret søndagsbrevkort fra Paris d. 3.9.1937 til København, Danmark.

1937 - Danmark1000 - Brev - 240

Lot: 308370

10 øre Chr. IX i parstykke på brev annulleret med brotype Ig Trangisvaag d. 16.2.1907 påskrevet via Leith til Korsør, Danmark. På bagsiden transitstemplet Edinburgh d. 19.2.1907.

1907 - Færøerne3880 - Brev - 53

10 øre Chr. IX i parstykke på brev annulleret med brotype Ig Trangisvaag d. 16.2.1907 påskrevet "via Leith" til Korsør, Danmark. På bagsiden transitstemplet Edinburgh d. 19.2.1907.
Lot: 306707

5 øre Chr. X i to parstykker på fortrykt kuvert fra Det kontinentale Syndikat for Poulsen Radio-Telegrafi A/S i Kjøbenhavn d. 14.11.1916 til New York, USA. Åbnet af britisk censur no. 4244. Syndikatet var et firma oprettet af den danske opfinder Valdemar Poulsen i 1908 for at sikre rettigheder på Poulsen's patenter indenfor radiotelegrafi, bl.a. i forbindelse med at sende meddelelser fra skibe.

1916 - Danmark1000 - Brev - 68

5 øre Chr. X i to parstykker på fortrykt kuvert fra "Det kontinentale Syndikat for Poulsen Radio-Telegrafi A/S" i Kjøbenhavn d. 14.11.1916 til New York, USA. Åbnet af britisk censur no. 4244. Syndikatet var et firma oprettet af den danske opfinder Valdemar Poulsen i 1908 for at sikre rettigheder på Poulsen's patenter indenfor radiotelegrafi, bl.a. i forbindelse med at sende meddelelser fra skibe.
Lot: 308547

Ufrankeret feltpostbrev fra dansk frivillig soldat i britisk tjeneste, 14195202 Gnr. N. O. Jensen, RHQ, 39th Med. Reg. RA, MELF til Aarhus, Danmark. Retur som ubekendt via Returpostkontoret d. 20.6.1947 og London d. 26.6.1947.

1947 - Danmark8000 - Brev

Lot: 308360

Svarmærke frankeret lille internt feltpostbrev annulleret med liniestempel Fältpost 464 81 til soldat ved Fältpost 63129. Ank.stemplet med lignende liniestempel Fältpost 631 29.

SverigeBrev

Lot: 308359

4 sk. 1858 udg. på brev med langt indhold fra Wyk på Föhr annulleret med nr.stempel 79 og sidestemplet antiqua Vyk d. 11.5.1861 til Kiel.

1861 - DanmarkBrev - 7

4 sk. 1858 udg. på brev med langt indhold fra Wyk på Föhr annulleret med nr.stempel "79" og sidestemplet antiqua Vyk d. 11.5.1861 til Kiel.
Lot: 308362

20 pfg. Heuss helsagsbrevkort fra Fröndenberg (Ruhr) d. 17.5.1955 til Jönköping, Sverige.

1955 - TysklandBrev - Mi: P20

Lot: 308366

15 øre (par) og 1 kr. Chr. X med perfin E.J.F. på internationalt adressekort for pakke fra firma Emil Jørgensen, Frihavnen stemplet Kjøbenhavn 8 d. 25.12.1926 til Oslo, Norge.

1926 - Danmark1000 - Brev - Perf. E14

15 øre (par) og 1 kr. Chr. X med perfin "E.J.F." på internationalt adressekort for pakke fra firma Emil Jørgensen, Frihavnen stemplet Kjøbenhavn 8 d. 25.12.1926 til Oslo, Norge.
Lot: 306828

1d Victoria på brev annulleret med duplex stempel Pembrock Dock/368 d. 14.7.1867 til sømand ombord på krigsskibet HMS Revenge via Portsmouth til Spithead, Hampshire.

1867 - EnglandBrev

1d Victoria på brev annulleret med duplex stempel Pembrock Dock/"368" d. 14.7.1867 til sømand ombord på krigsskibet HMS "Revenge" via Portsmouth til Spithead, Hampshire.
Lot: 308456

DFDS - Weekly Sailing List 1959. Illustreret sejlplan 18 sider.

1959 - DanmarkDiverse

Lot: 308147

25 pts. og 70 pts. (9-blok) Franco på anbefalet luftpostbrev fra danske handelsskib S/S Linda oplagt i Las Palmas, Gran Canaria d. 30.4.1942 til Strib, Danmark. Åbnet af tysk censur. S/S Linda blev senere i krigen overført til Grønland.

1942 - Spanien5594 - Brev

25 pts. og 70 pts. (9-blok) Franco på anbefalet luftpostbrev fra danske handelsskib S/S "Linda" oplagt i Las Palmas, Gran Canaria d. 30.4.1942 til Strib, Danmark. Åbnet af tysk censur. S/S "Linda" blev senere i krigen overført til Grønland.
Lot: 308458

3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med mystisk kontorstempel A.F.L.E. (?) d. 25.9.1911 til Kjøbenhavn.

1911 - Danmark1000 - Brev - 44

Lot: 308462

Ufrankeret feltpostkort (Hotel de la Citadelle, Namur) stemplet Namur (Belgien) d. 27.5.1915 til Berlin, Tyskland. Tydeligt Briefstempel: Kaiserlische Marine / II. Marine-Luftschiff.-Abtl.

1915 - TysklandBrev

Lot: 308369

40 øre Karavel og 1 kr. Chr. X i parstykke på internationalt adressekort for pakke fra København d. 30.9.1943 til Oslo, Norge. Stemplet både: Paa Afsenderens Risiko og Udførselstilladelse foreligger.

1943 - Danmark1000 - Brev - 211, 260

40 øre Karavel og 1 kr. Chr. X i parstykke på internationalt adressekort for pakke fra København d. 30.9.1943 til Oslo, Norge. Stemplet både: "Paa Afsenderens Risiko" og "Udførselstilladelse foreligger".
Lot: 308143