1912 - Danmark5000 - Brev - 54
5 øre Fr. VIII i parstykke på illustreret firmakuvert fra Fabrikken "Avena" i Odense d. 26.1.1912 til Assens.
Lot: 314266
Lot: 314266
1851. Ufrankeret tjenestebrev mærket "K.T.m.A." og nr. 619 dateret Petersværft d. 18.11.1851 med 1½-ringsstempel Vordingborg d. 21.11.1851 til Sogneforstanderskabet for Vaaelse Sogn pr. Nykjøbing på Falster. På bagsiden ank.stemplet med 1½-ringsstempel Nykjöbing paa Falster med håndskrevet dato "22/11".
Lot: 314009
50 cents Century of Progress Zeppelin udg. på luftpostbrev stemplet Chicago Air Mail d. 26.10.1933 via Friedrichshafen (Bodensee) /"Mit Luftschiff Graf Zeppelin befördert" d. 2.11.1933 og "Mit Luftpost befördert Hamburg 1" til København, Danmark. Violet Graf Zeppelin flyvningsstempel.
Lot: 313898
5 cents single på brev fra Back Bay Potom. Mass. d. 27.2.1895 påskrevet "per S.S. Britannic" til sømand ombord på den norske bark "Alpha", Capt. Omholdt c/o Svensk-Norske konsul i Buenos Aires, Argentina. Eftersendt til Rosario, Boston og sidst Helsingborg, Sverige. Mange transit stempler fra perioden 1895-1898 hvor brevet endelig nåede sin modtager.
Lot: 313899
5 cents George V i 3-stribe på brev fra Colombo d. 17.9.1942 til London, England - eftersendt til Irland. Åbnet af lopkal censur på Ceylon PC90 L/360, igen i England med PC90/5255 og endelig passérstemplet af den irske censur.
Lot: 313916
5 øre og 10 øre (par) på 2. vægtkl. brev annulleret Angmagssalik d. 20.9.1939 til Hillerød. Første brugsdato for de grønlandske frimærker i Angmagssalik, Østgrønland. Først fremsendt det følgende år og åbnet af tysk censur i Berlin.
Lot: 313805
5 c., 20 c. og 5 fr. på anbefalet brev fra Leopoldville d. 19.12.1940 via Matadi og New York til Washington, USA. Åbnet af lokal censur i Leopoldville.
Lot: 313919
60 øre Chr. X single på illustreret firmakuvert fra "Brødrene Anker Jernstøberi og Maskinfabrik" sendt ekspres fra Hasle d. 3.11.1941 til Charlottenlund. Ank.stemplet i Charlottenlund d. 4.11.1941.
Lot: 314262
Komplet sæt 1923 Luftpost provisorium utakket på filatelistisk anbefalet luftpostbrev fra Tallinn d. 10.6.1926 til Helsingfors, Finland. På bagsiden finsk luftpoststempel. Kuvert ombøjet. Meget høj mærke pris.
Lot: 313698
10 øre Våben helsagsbrevkort påskrevet "via Leith" annulleret brotype Ig Thorshavn d. 23.8.1905 til Kjøbenavn. Iflg. meddelelse sendt med "Tjaldur" via Leith.
Lot: 313818
5 øre helsags tjenestebrevkort påskrevet "Befalet Indberetning fra Præstøfjord Lodseri" stemplet Præstø d. 19.9.1910 til Kjøbenhavn.
Lot: 314288
5 aur Gullfoss, 30/50 aur Provisorium og 30 aur Chr. X på anbefalet brev fra Reykjavik d. 8.1.1934 via Edinburgh til Norwich, England.
Lot: 313836
50 k. Våben og 50 k. Lettgallens genforening på brevkort stemplet Leepaj (Libau) d. 19.9.1920 til Berlin, Tyskland. Tysk censurstempe. M.P.K. fra Königsberg.
Lot: 313700
4d George V "S.W.A." provisorisk anbefalet helsagskuvert opfrankeret med 2d stemplet Seeheim S.W.Africa d. 11.5.1931 til Kolmanskop.
Lot: 313908
8 øre Tjenestebrevkort opfrankeret med 4 øre tr. V og 8 øre tr. IV Tjenestemærke anvendt som adressekort for pakke på 1 1/4 pund annulleret med lapidar Aarhus d. 5.6.187x til Ørsted. Svag lodret fold.
Lot: 314290
80 reis helsagsbrevkort fra Conritiba d. 9.12.1885 via Rio de Janeiro til Kongsvinger, Norge.
Lot: 313891
Ufrankeret francobrev påskrevet "per Steamer via Liverpool" med rødt stempel New York Br. Pk. 14 Paid d. 2.2.18?? til Berlin, Preussen. Rødt francostempel fra Aachen.
Lot: 313900
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel HJULBY og sidestemplet Nyborg d. 5.12.1907 til Nyborg
Lot: 314243
1872. Ufrankeret portobrev påskrevet "per Steamer" fra St. Thomas stemplet ved det britiske postkontor St-Thomas A d. 14.4.1872 via London til Mauzé, Frankrig. Rammestempel "GB 1 F 60C", Angl. par Calais, samt fransk portostempel. Fuldt indhold.
Lot: 313800
20 øre Løve på brevkort annulleret med reservestempel Loen i Nordfjord d. 19.7.1929 til Lauf bei Nürnberg, Tyskland. I lavineulykkerne 1905 og 1936 skred dele af Ramnefjellet i Lovatnet sydøst for Loen og skabte en flodbølge som tog livet af i alt 135 personer.
Lot: 313829
1d Victoria i vandret 3-stribe med perfin "B & C" på anbefalet brev fra firma Binny & Co. i Madras d. 14.2.1901 via London til Edinburgh.
Lot: 313910