5 øre Fr. VIII i parstykke på illustreret firmakuvert fra Fabrikken Avena i Odense d. 26.1.1912 til Assens.

1912 - Danmark5000 - Brev - 54

5 øre Fr. VIII i parstykke på illustreret firmakuvert fra Fabrikken "Avena" i Odense d. 26.1.1912 til Assens.
Lot: 314266

1851. Ufrankeret tjenestebrev mærket K.T.m.A. og nr. 619 dateret Petersværft d. 18.11.1851 med 1½-ringsstempel Vordingborg d. 21.11.1851 til Sogneforstanderskabet for Vaaelse Sogn pr. Nykjøbing på Falster. På bagsiden ank.stemplet med 1½-ringsstempel Nykjöbing paa Falster med håndskrevet dato 22/11.

1851 - Danmark4760 - Brev

1851. Ufrankeret tjenestebrev mærket "K.T.m.A." og nr. 619 dateret Petersværft d. 18.11.1851 med 1½-ringsstempel Vordingborg d. 21.11.1851 til Sogneforstanderskabet for Vaaelse Sogn pr. Nykjøbing på Falster. På bagsiden ank.stemplet med 1½-ringsstempel Nykjöbing paa Falster med håndskrevet dato "22/11".
Lot: 314009

50 cents Century of Progress Zeppelin udg. på luftpostbrev stemplet Chicago Air Mail d. 26.10.1933 via Friedrichshafen (Bodensee) /Mit Luftschiff Graf Zeppelin befördert d. 2.11.1933 og Mit Luftpost befördert Hamburg 1 til København, Danmark. Violet Graf Zeppelin flyvningsstempel.

1933 - USA1000 - Brev

50 cents Century of Progress Zeppelin udg. på luftpostbrev stemplet Chicago Air Mail d. 26.10.1933 via Friedrichshafen (Bodensee) /"Mit Luftschiff Graf Zeppelin befördert" d. 2.11.1933 og "Mit Luftpost befördert Hamburg 1" til København, Danmark. Violet Graf Zeppelin flyvningsstempel.
Lot: 313898

5 cents single på brev fra Back Bay Potom. Mass. d. 27.2.1895 påskrevet per S.S. Britannic til sømand ombord på den norske bark Alpha, Capt. Omholdt c/o Svensk-Norske konsul i Buenos Aires, Argentina. Eftersendt til Rosario, Boston og sidst Helsingborg, Sverige. Mange transit stempler fra perioden 1895-1898 hvor brevet endelig nåede sin modtager.

1895 - USABrev

5 cents single på brev fra Back Bay Potom. Mass. d. 27.2.1895 påskrevet "per S.S. Britannic" til sømand ombord på den norske bark "Alpha", Capt. Omholdt c/o Svensk-Norske konsul i Buenos Aires, Argentina. Eftersendt til Rosario, Boston og sidst Helsingborg, Sverige. Mange transit stempler fra perioden 1895-1898 hvor brevet endelig nåede sin modtager.
Lot: 313899

5 cents George V i 3-stribe på brev fra Colombo d. 17.9.1942 til London, England - eftersendt til Irland. Åbnet af lopkal censur på Ceylon PC90 L/360, igen i England med PC90/5255 og endelig passérstemplet af den irske censur.

1942 - CeylonBrev

Lot: 313916

5 øre og 10 øre (par) på 2. vægtkl. brev annulleret Angmagssalik d. 20.9.1939 til Hillerød. Første brugsdato for de grønlandske frimærker i Angmagssalik, Østgrønland. Først fremsendt det følgende år og åbnet af tysk censur i Berlin.

1939 - Grønland3913 - Brev - 2, 4

Lot: 313805

5 c., 20 c. og 5 fr. på anbefalet brev fra Leopoldville d. 19.12.1940 via Matadi og New York til Washington, USA. Åbnet af lokal censur i Leopoldville.

1940 - Belgisk CongoBrev

Lot: 313919

60 øre Chr. X single på illustreret firmakuvert fra Brødrene Anker Jernstøberi og Maskinfabrik sendt ekspres fra Hasle d. 3.11.1941 til Charlottenlund. Ank.stemplet i Charlottenlund d. 4.11.1941.

1941 - Danmark3790 - Brev - 210

60 øre Chr. X single på illustreret firmakuvert fra "Brødrene Anker Jernstøberi og Maskinfabrik" sendt ekspres fra Hasle d. 3.11.1941 til Charlottenlund. Ank.stemplet i Charlottenlund d. 4.11.1941.
Lot: 314262

Komplet sæt 1923 Luftpost provisorium utakket på filatelistisk anbefalet luftpostbrev fra Tallinn d. 10.6.1926 til Helsingfors, Finland. På bagsiden finsk luftpoststempel. Kuvert ombøjet. Meget høj mærke pris.

1926 - EstlandBrev

Lot: 313698

10 øre Våben helsagsbrevkort påskrevet via Leith annulleret brotype Ig Thorshavn d. 23.8.1905 til Kjøbenavn. Iflg. meddelelse sendt med Tjaldur via Leith.

1905 - Færøerne3800 - Brev - EB 15

10 øre Våben helsagsbrevkort påskrevet "via Leith" annulleret brotype Ig Thorshavn d. 23.8.1905 til Kjøbenavn. Iflg. meddelelse sendt med "Tjaldur" via Leith.
Lot: 313818

5 øre helsags tjenestebrevkort påskrevet Befalet Indberetning fra Præstøfjord Lodseri stemplet Præstø d. 19.9.1910 til Kjøbenhavn.

1910 - Danmark4720 - Brev - T 10

5 øre helsags tjenestebrevkort påskrevet "Befalet Indberetning fra Præstøfjord Lodseri" stemplet Præstø d. 19.9.1910 til Kjøbenhavn.
Lot: 314288

5 aur Gullfoss, 30/50 aur Provisorium og 30 aur Chr. X på anbefalet brev fra Reykjavik d. 8.1.1934 via Edinburgh til Norwich, England.

1934 - IslandBrev

Lot: 313836

50 k. Våben og 50 k. Lettgallens genforening på brevkort stemplet Leepaj (Libau) d. 19.9.1920 til Berlin, Tyskland. Tysk censurstempe. M.P.K. fra Königsberg.

1920 - LetlandBrev

Lot: 313700

4d George V S.W.A. provisorisk anbefalet helsagskuvert opfrankeret med 2d stemplet Seeheim S.W.Africa d. 11.5.1931 til Kolmanskop.

1931 - Sydvest AfrikaBrev

4d George V "S.W.A." provisorisk anbefalet helsagskuvert opfrankeret med 2d stemplet Seeheim S.W.Africa d. 11.5.1931 til Kolmanskop.
Lot: 313908

8 øre Tjenestebrevkort opfrankeret med 4 øre tr. V og 8 øre tr. IV Tjenestemærke anvendt som adressekort for pakke på 1 1/4 pund annulleret med lapidar Aarhus d. 5.6.187x til Ørsted. Svag lodret fold.

Danmark8000 - Brev - T 2, Tj 5, Tj 6

Lot: 314290

80 reis helsagsbrevkort fra Conritiba d. 9.12.1885 via Rio de Janeiro til Kongsvinger, Norge.

1885 - BrasilienBrev

Lot: 313891

Ufrankeret francobrev påskrevet per Steamer via Liverpool med rødt stempel New York Br. Pk. 14 Paid d. 2.2.18?? til Berlin, Preussen. Rødt francostempel fra Aachen.

USABrev

Ufrankeret francobrev påskrevet "per Steamer via Liverpool" med rødt stempel New York Br. Pk. 14 Paid d. 2.2.18?? til Berlin, Preussen. Rødt francostempel fra Aachen.
Lot: 313900

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel HJULBY og sidestemplet Nyborg d. 5.12.1907 til Nyborg

1907 - Danmark5861 - Brev - SK 0548

Lot: 314243

1872. Ufrankeret portobrev påskrevet per Steamer fra St. Thomas stemplet ved det britiske postkontor St-Thomas A d. 14.4.1872 via London til Mauzé, Frankrig. Rammestempel GB 1 F 60C, Angl. par Calais, samt fransk portostempel. Fuldt indhold.

1872 - Dansk VestindienBrev

1872. Ufrankeret portobrev påskrevet "per Steamer" fra St. Thomas stemplet ved det britiske postkontor St-Thomas A d. 14.4.1872 via London til Mauzé, Frankrig. Rammestempel "GB 1 F 60C", Angl. par Calais, samt fransk portostempel. Fuldt indhold.
Lot: 313800

20 øre Løve på brevkort annulleret med reservestempel Loen i Nordfjord d. 19.7.1929 til Lauf bei Nürnberg, Tyskland. I lavineulykkerne 1905 og 1936 skred dele af Ramnefjellet i Lovatnet sydøst for Loen og skabte en flodbølge som tog livet af i alt 135 personer.

1929 - NorgeBrev

Lot: 313829

1d Victoria i vandret 3-stribe med perfin B & C på anbefalet brev fra firma Binny & Co. i Madras d. 14.2.1901 via London til Edinburgh.

1901 - IndienBrev

1d Victoria i vandret 3-stribe med perfin "B & C" på anbefalet brev fra firma Binny & Co. i Madras d. 14.2.1901 via London til Edinburgh.
Lot: 313910