8 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 62-H) sendt underfrankeret fra Viborg d. 7.6.1922 til Haderslev. Udtakseret i porto med 1 øre (4) og 10 øre Portobrovisorium annulleret Haderslev sn2 d. 8.6.1922.

1922 - Danmark8800 - Brev - EB 53, P 1, P 4

Lot: 314945

5 pfg. Ciffer og 10 pfg. Germania på brevkort med postopkrævning fra Bröns d. 9.4.1900 til Flensburg. Retur som ej indløst.

1900 - Slesvig6774 - Brev - DAKA 30.03

Lot: 314766

40 øre Fr. IX i parstykke og Julemærke 1959 på illustreret firmakuvert fra Isoleringsforretningen Perfect sendt anbefalet fra Odense d. 3.12.1959 til København.

1959 - Danmark5000 - Brev - 322

Lot: 314432

10 øre Chr. X i parstykke på brev fra Rask Mølle d. 17.5.1920 til sømand ombord på S/S Tranquebar via rederiet Ø.K. i København - eftersendt Norfolk, USA og siden Buenos Aires, Argentina.

1920 - Danmark1000 - Brev - 69

10 øre Chr. X i parstykke på brev fra Rask Mølle d. 17.5.1920 til sømand ombord på S/S "Tranquebar" via rederiet Ø.K. i København - eftersendt Norfolk, USA og siden Buenos Aires, Argentina.
Lot: 314948

Ufrankeret Fattigsag m.A. med stjernestempel ØSTERMARIÆ med sidestempel på bagsiden Rønne d. 20.12.186x via Kjøbenhavn til Sogneraadet i Gjentofte pr. Hellerup. Ank.stemplet med stjernestempel HELLERUP. God kombination med to forskellige tidlige stjernestempler.

Danmark3751 - Brev - SK 1629, SK 513

Lot: 314644

3 s. og 15 s. Postjubilæum på brevkort fra Tallinn d. 4.9.1940 til Stege, Danmark. Passér stemplet Aa ved den tyske censur i Königsberg med rødt stempel zur Beförderung zugelassen og dansk censur. Meget dekorativ forsendelse.

1940 - Estland4780 - Brev

3 s. og 15 s. Postjubilæum på brevkort fra Tallinn d. 4.9.1940 til Stege, Danmark. Passér stemplet "Aa" ved den tyske censur i Königsberg med rødt stempel "zur Beförderung zugelassen" og dansk censur. Meget dekorativ forsendelse.
Lot: 313694

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 97-H) annulleret med sjældnt bureaustempel Langelandsbanen d. 24.12.1930 T.3 og sidestemplet posthornstempel BROLYKKE (NORDENBRO) til Landet pr. Svendborg. God kombination fra Langeland.

1930 - Danmark5934 - Brev - SK 20.01

Lot: 316230

2 sk. Tjenestemærke i vandret parstykke på brev annulleret med nr.stempel 129 og sidestemplet lapidar Bælum d. 25.4.187x til Sognefogeden i Haals pr. Gunderup. Svag lodret fold i venstre mærke.

Danmark9574 - Brev - Tj 1

2 sk. Tjenestemærke i vandret parstykke på brev annulleret med nr.stempel "129" og sidestemplet lapidar Bælum d. 25.4.187x til Sognefogeden i Haals pr. Gunderup. Svag lodret fold i venstre mærke.
Lot: 314454

15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 72-H) sendt underfrankeret fra Hillerød d. 4.1.1924 til Paris, Frankrig. Violet portostempel T.30 c. og udtakseret i fransk porto med 30 c. Portomærke. Returneret som modtagelse nægtet og udtakseret i dansk porto med 25 øre Chr. X Porto-provisorium stemplet Birkerød d. 14.1.1924.

1924 - Danmark3400 - Brev - EB 54, P 6

15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 72-H) sendt underfrankeret fra Hillerød d. 4.1.1924 til Paris, Frankrig. Violet portostempel "T.30 c." og udtakseret i fransk porto med 30 c. Portomærke. Returneret som modtagelse nægtet og udtakseret i dansk porto med 25 øre Chr. X Porto-provisorium stemplet Birkerød d. 14.1.1924.
Lot: 314946

4d S.W.A. Luftpost provisorium single på 1.-flyvningskuvert annulleret Lugpos Air Mail Windhoek og sidestemplet Windhoek S.W.A. d. 10.8.1931 til poste restante i Walvis Bay.

1931 - Sydvest AfrikaBrev

4d "S.W.A." Luftpost provisorium single på 1.-flyvningskuvert annulleret Lugpos Air Mail Windhoek og sidestemplet Windhoek S.W.A. d. 10.8.1931 til poste restante i Walvis Bay.
Lot: 313907

1743. Portobrev med indhold dateret i Hamburg d. 25.1.1747 til Bordeaux, Frankrig. Liniestempel D'ALLEMAGNE

1743 - DanmarkBrev

Lot: 314950

20 øre Chr. X med perfin Ø.K. på fortrykt firmakuvert fra Det østasiatiske Kompagni i Kjøbenhavn d. 27.8.1915 til Smyrna, Lilleasien. Returneret med 2-sproget returetiket Inconnu og et utal af stempler og påtegninger. Åbnet af tyrkisk censur.

1915 - Danmark1000 - Brev - Perf. Ø07

20 øre Chr. X med perfin "Ø.K." på fortrykt firmakuvert fra Det østasiatiske Kompagni i Kjøbenhavn d. 27.8.1915 til Smyrna, Lilleasien. Returneret med 2-sproget returetiket "Inconnu" og et utal af stempler og påtegninger. Åbnet af tyrkisk censur.
Lot: 316244

4 mills i parstykke og 20 mills på anbefalet brev fra Tel Aviv d. 19.1.1940 via Haifa til København, Danmark. Åbet af lokal censur PC22. Ank.stemplet i København d. 26.2.1940.

1940 - Palæstina1000 - Brev

Lot: 314386

1871. Ufrankeret tjenestebrev mærket K.T. med antiqua VII Læsø d. 16.3.1871 via Sæby d. 18.3.1871 til Kjøbenhavn.

1871 - Danmark9940 - Brev

1871. Ufrankeret tjenestebrev mærket "K.T." med antiqua VII Læsø d. 16.3.1871 via Sæby d. 18.3.1871 til Kjøbenhavn.
Lot: 314023

10 pfg. Adler i parstykke på brev annulleret med enringsstempel Ekensund d. 22.4.1882 til Kolding, Danmark.

1882 - Slesvig6320 - Brev - DAKA 41.01

Lot: 314760

15 øre Bølgelinie i parstykke, 50 øre og 100 øre Fr. VIII på 180 øre frankeret internationalt adressekort for pakke fra Kjøbenhavn d. 24.4.1913 til Wasa, Finland.

1913 - Danmark1000 - Brev - 46, 58, 59

Lot: 314966

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med sjældent stjernestempel SIG og sidestemplet Varde d. 15.8.1907 til Hesselager. Skilling 1200,-

1907 - Danmark6861 - Brev - SK 1134

Lot: 316227

20 øre Chr. X og Julemærke 1925 på julekort (Parti fra Thorshavn) annulleret med brotype IIIb Thorshavn d. 20.12.1925 til København.

1925 - Færøerne3800 - Brev - 125

Lot: 314301

5 c. (fireblok) og 10 c. stukken kant på illustreret firmakuvert fra Constantino Alvarez sendt anbefalet fra Puebla d. 6.9.1928 via Laredo til Nakskov, Danmark.

1928 - Mexico4900 - Brev

5 c. (fireblok) og 10 c. stukken kant på illustreret firmakuvert fra "Constantino Alvarez" sendt anbefalet fra Puebla d. 6.9.1928 via Laredo til Nakskov, Danmark.
Lot: 314395

5 pfg. Germania i parstykke på brevkort fra Dresden d. 23.1.1911 til Aarhus, Danmark. Stemplet Opraabt for Budene og returneret med 2-sproget etiket Ubekjendt / inconnu og rammestempel RETOUR.

1911 - Danmark8000 - Brev

5 pfg. Germania i parstykke på brevkort fra Dresden d. 23.1.1911 til Aarhus, Danmark. Stemplet "Opraabt for Budene" og returneret med 2-sproget etiket "Ubekjendt / inconnu" og rammestempel "RETOUR".
Lot: 314932

1 sh. i 2-sproget parstykke på anbefalet luftpostbrev fra Swakopmund d. 10.6.1955 til København, Danmark.

1955 - Sydvest Afrika1000 - Brev

Lot: 314616