8 øre Tofarvet ret rm. på brev annulleret med nr.stempel 103 og sidestemplet antiqua IV Hasle d. 8.6.187x via Rønne til Sogneraadet i Østerlars. Ank.stemplet med stjernestempel NYBRO. Uden datering, men antagelig sendt i årene 1877-1879 pga. Hasle stemplet. Tidlig anvendelse af NYBRO stjernestempel som blev tildelt pr. 1.3.1877, men først kendes dateret anvendt fra 1885.

Danmark3790 - Brev - SK 0982

8 øre Tofarvet ret rm. på brev annulleret med nr.stempel "103" og sidestemplet antiqua IV Hasle d. 8.6.187x via Rønne til Sogneraadet i Østerlars. Ank.stemplet med stjernestempel NYBRO. Uden datering, men antagelig sendt i årene 1877-1879 pga. Hasle stemplet. Tidlig anvendelse af NYBRO stjernestempel som blev tildelt pr. 1.3.1877, men først kendes dateret anvendt fra 1885.
Lot: 318147

4 øre Tofarvet omv. rm. og 1 øre Våben (8) på brev annulleret med både violet udstillingsstempel Københavns Philatelistklub, ovalt K:P: d. 14.9.1902 og Kjøbenhavn d. 15.9.1902 til Hellerup.

1902 - Danmark1000 - Brev - 23By, 37

4 øre Tofarvet omv. rm. og 1 øre Våben (8) på brev annulleret med både violet udstillingsstempel Københavns Philatelistklub", ovalt "K:P:" d. 14.9.1902 og Kjøbenhavn d. 15.9.1902 til Hellerup.
Lot: 318454

1d George V på brevkort (Westminster Abbey, London) sendt fra det japanske generalkonsulat og stemplet London d. 12.11.1917 til Partille, Sverige. Returneret med rammestempel: Picture Post-cards are returned by the Censor. Omadresseret i London.

1917 - EnglandBrev

1d George V på brevkort (Westminster Abbey, London) sendt fra det japanske generalkonsulat og stemplet London d. 12.11.1917 til Partille, Sverige. Returneret med rammestempel: "Picture Post-cards are returned by the Censor". Omadresseret i London.
Lot: 318483

20 pfg. Germania på Tauchbootsbrief fra Dresden d. 11.1.1917 til Minonk, Illinois, USA. Returneret med stort stempel: Zurüch / Wegen Einstellung das Tauchboot / briefverkehrs zurück an Absender. og ubådsstempel Bremen 1 / T.B. / D.O.R. d. 18.1.1917. Omadresseret til Berlin.

1917 - TysklandBrev

20 pfg. Germania på "Tauchbootsbrief" fra Dresden d. 11.1.1917 til Minonk, Illinois, USA. Returneret med stort stempel: "Zurüch / Wegen Einstellung das Tauchboot / briefverkehrs zurück an Absender." og ubådsstempel "Bremen 1 / T.B. / D.O.R." d. 18.1.1917. Omadresseret til Berlin.
Lot: 318526

24 øre Våben single på anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 17.2.1902 til Nakskov.

1902 - Danmark1000 - Brev - 39

Lot: 318432

1 øre Bølgelinie (5) og 15 øre Chr. X (2) på anbefalet brev fra Skive d. 8.11.1917 til Chemnitz, Tyskland. Åbnet af tysk censur i Hamburg. Returneret med stempel Auf Befehl der Militärbehörde zurück.

1917 - Danmark7800 - Brev - 77, 70

1 øre Bølgelinie (5) og 15 øre Chr. X (2) på anbefalet brev fra Skive d. 8.11.1917 til Chemnitz, Tyskland. Åbnet af tysk censur i Hamburg. Returneret med stempel "Auf Befehl der Militärbehörde zurück".
Lot: 318534

20 øre Våben små hj.tak i smukt vandret parstykke på BREVFORSIDE af anbefalet brev annulleret med nr.stempel 1 og sidestemplet lapidar Kjøbenhavn d. 26.9.188x til Christianstad, Sverige. Højre mærke med tydeligt brud på venstre rammelinie.

Danmark1000 - Brev - 33

20 øre Våben små hj.tak i smukt vandret parstykke på BREVFORSIDE af anbefalet brev annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet lapidar Kjøbenhavn d. 26.9.188x til Christianstad, Sverige. Højre mærke med tydeligt brud på venstre rammelinie.
Lot: 318434

1832. Brev med langt indhold dateret i Calcutta d. 3.1.1832 påskrevet pr. Minerva og 7th Jan. 1832 til Surrey, England. På bagsiden stort stempel Calcutta G.P.O. Shipletter d. 7.1.1832 og transit stempel Indian Letter Lymington, ovalt O.F.Noon d. 26.4.1832 og rødt F 25.4.1832. På forsiden rammestempel T.P. Rate 2. Minerva var et fuldrigget 3-mastet skib som i årene 1810-1834 havde 10 rejser fra England og den indiske østkyst.

1832 - IndienBrev

1832. Brev med langt indhold dateret i Calcutta d. 3.1.1832 påskrevet "pr. Minerva" og "7th Jan. 1832" til Surrey, England. På bagsiden stort stempel Calcutta G.P.O. Shipletter d. 7.1.1832 og transit stempel "Indian Letter Lymington", ovalt "O.F.Noon d. 26.4.1832" og rødt "F 25.4.1832". På forsiden rammestempel "T.P. Rate 2". "Minerva" var et fuldrigget 3-mastet skib som i årene 1810-1834 havde 10 rejser fra England og den indiske østkyst.
Lot: 318543

Stort anbefalet inflabrev med 20.000/12 mk. Provisorium (4), 1000 mk. og 3000 mk. (53) fra Hamburg via kontrol i Berlin og Tientsin til Hankow, Kina. Uden tyske poststempler med flere stempler fra Kina. Noget medtaget, men meget usædvanligt inflabrev sendt via Sibirien til Kina.

TysklandBrev

Lot: 318587

10 öre Gustaf (2) på rudekuvert fra Göteborg d. 31.7.1914 dirigeret via Tyskland til Japan. Returneret med rammestempel med Zurück Wegen Kriegszustand. Genfremsendt fra Göteborg d. 17.9.1914 via Rusland og åbnet af russisk censur og på bagsiden svagt ank.stempel fra Japan d. 13.10.1914.

1914 - SverigeBrev

10 öre Gustaf (2) på rudekuvert fra Göteborg d. 31.7.1914 dirigeret via Tyskland til Japan. Returneret med rammestempel med "Zurück Wegen Kriegszustand". Genfremsendt fra Göteborg d. 17.9.1914 via Rusland og åbnet af russisk censur og på bagsiden svagt ank.stempel fra Japan d. 13.10.1914.
Lot: 318487

60 øre Fr. IX 60 år på Telegrampostanvisning L23 (11.51.A5) på 25 kr. stemplet Funder 1961 til Silkeborg. Kontorstempel: Funder (Silkeborg) Posteksp. d. 20.5.1961. Sjælden forsendelsen.

1961 - Danmark8600 - Brev - 376

Lot: 318578

4 sk. 1858 udg. på skibsbrev formodentlig fra Kiel annulleret med nr.stempel 187 og sidestemplet blåt antiqua Dampsk.-Post-Sped. No. 4 d. 25.8.1860 til Kjøbenhavn.

1860 - Danmark1000 - Brev - 7

4 sk. 1858 udg. på skibsbrev formodentlig fra Kiel annulleret med nr.stempel "187" og sidestemplet blåt antiqua Dampsk.-Post-Sped. No. 4 d. 25.8.1860 til Kjøbenhavn.
Lot: 318449

10 øre og 20 øre Våben, samt 5 øre Våben helsagsafklip, på anbefalet brev fra Kjøbenhavn  d. 31.12.1902 til Amsterdam, Holland.

1902 - Danmark1000 - Brev - 35B, 36B

Lot: 318457

2 cents San Francisco Panama Canal 1915 udg. på brevkort fra Indianapolis d. 14.7.1915 til Antwerpen i tysk besat Belgien. Returneret med tysk stempel Zurück weil unzulässig.

1915 - USABrev

2 cents San Francisco Panama Canal 1915 udg. på brevkort fra Indianapolis d. 14.7.1915 til Antwerpen i tysk besat Belgien. Returneret med tysk stempel "Zurück weil unzulässig".
Lot: 318489

5 öre Gustaf på brevkort (Spisesal på tysk færge på Sassnitz-Trelleborg ruten) annulleret med tysk bureaustempel Berlin - Sessnitz Bahnpost Zug 18 d. 27.11.1913 og sidestemplet Paquebot til Drammen, Norge.

1913 - SverigeBrev

5 öre Gustaf på brevkort (Spisesal på tysk færge på Sassnitz-Trelleborg ruten) annulleret med tysk bureaustempel Berlin - Sessnitz Bahnpost Zug 18 d. 27.11.1913 og sidestemplet "Paquebot" til Drammen, Norge.
Lot: 318474

Tysk 8 pfg. helsagsbrevkort med dansk 15 øre Chr. X 60 år annulleret med skibsstempel Deutsche Seepost Gjedser-Warnemünde F.g d. 10.2.1931 til Rostock, Tyskland.

1931 - Danmark4874 - Brev - 190

Lot: 318468

25 øre Fr. VIII i vandret 3-stribe på internationalt adressekort for pakke med opkrævning fra Kjøbenhavn d. 22.12.1910 til Isolationssygehuset i Trondhjem, Norge.

1910 - Danmark1000 - Brev - 57

Lot: 318579

10 øre Våben på BREVFORSIDE af underfrankeret 2. vægtkl. brev fra Charlottenlund d. 25.6.1901 til Santos, Brasilien. Rammestempel Utilstrækkelig frankeret og T, samt brasiliansk 200 R. (7) Portomærker stemplet i Santos.

1901 - Danmark2920 - Brev - 35B

10 øre Våben på BREVFORSIDE af underfrankeret 2. vægtkl. brev fra Charlottenlund d. 25.6.1901 til Santos, Brasilien. Rammestempel "Utilstrækkelig frankeret" og "T", samt brasiliansk 200 R. (7) Portomærker stemplet i Santos.
Lot: 318476

½ Anna Victoria helsagskuvert opfrankeret med ½ anna og 2 annas Victoria stemplet Esplanade Bombay d. 29.11.1890 påskrevet Germany by Brindisi til Rostock, Tyskland. På bagsiden skibsstempel Sea Post Office B d. 29.11.1890 antagelig benyttet ombord på dampskibet S/S Peninsula mellem Bombay og Aden.

1890 - IndienBrev

½ Anna Victoria helsagskuvert opfrankeret med ½ anna og 2 annas Victoria stemplet Esplanade Bombay d. 29.11.1890 påskrevet "Germany by Brindisi" til Rostock, Tyskland. På bagsiden skibsstempel Sea Post Office B d. 29.11.1890 antagelig benyttet ombord på dampskibet S/S "Peninsula" mellem Bombay og Aden.
Lot: 318553

60 l. på luftpostbrev stemplet Napoli d. 26.11.1956 til Hvidovre, Danmark. Meget tidligt brev fra de danske FN-soldater i Egypten/Gaza sendt via Italien med afs:  MG 295369 Flindt, Danmark c/o de Angelis UNEF, Capodichino airport Naples, Italy.

1956 - Danmark1000 - Brev

Lot: 318513

Diverse bogtryk og stålstik udg. på stort anbefalet brev annulleret med særstempel Danmark * Det rullende Postkontor * d. 29.7.1936 til Nykøbing S.  Det rullende postkontor modtog i 1936 ca. 29.000 forsendelser - heraf kun 102 anbefalede breve.

1936 - Danmark4500 - Brev

Lot: 318560