1880 - Slesvig6270 - Brev - DAKA 189.12
20 pfg. Adler på brev annulleret med håndskrevet kryds og bynavn “Tondern 2/4” ca. 1880 til Kjøbenhavn, Danmark. Ank.stemplet d. 3.4.188x.
Lot: 319619
Lot: 319619
15 øre Karavel på brev annulleret med skotsk stempel i Edinburgh d. 24.4.1935 og sidestemplet “Paquebot” til København. Violet dirigeringsstempel: Via Leith med S/S “Sleipner”.
Lot: 319616
10 øre Bølgelinie på lokalbrev i København d. 2.7.1924. Retur til afsender i Stocholm via Returpostkontoret med diverse påtegninger og 2-sproget returetiket: “Flyttet, hvorhen vides ikke” J.Form. Nr. 52 (2/6 22).
Lot: 319618
1831. Kolerabrev fra Kjøbenhavn d. 27.11.1831 via Helsingborg d. 28.11.1831 til Mandal, Norge. Påskrevet Fr. Helsingborg. Tydelige spor efter gennemstikning ved karantænestationen i Helsingør hvor brevet er blevet gennemrøget. Daka 2000,-
Lot: 319613
5 øre Fr. VIII på brevkort (Magleby kirke) annulleret med stjernestempel SØNDENBRO og sidestemplet Humble d. 7.2.1911 til Sødinge pr. Ringe.
Lot: 319571
40 cts. Alfonso XIII på fortrykt kuvert fra hollandske skib S/S "Flandria" annulleret med britisk skibsstempel Southampton Paquebot / "British Goods are Best" d. 28.5.1926 til Köln, Tyskland.
Lot: 319496
1$75 single på fortrykt kuvert fra Johan Beckmann, P.O.Box 164 i Lissabon d. 4.7.1941 til New York, USA. Åbnet af britisk censur PC90/667. Konsul Johan Beckmann og hans postboks 164 kendes brugt i forbindelse med undercover post til/fra det tysk besat Europa.
Lot: 319528
5 øre Våben og Julemærke 1905 på brevkort annulleret med stjernestempel HALDRUP og sidestemplet bureau Horsens - Odder T.8 d. 22.12.1905 til Vallø Slot pr. Vallø St. - ændret til Næstved.
Lot: 319587
3 cents Tofarvet omv. rm. på brevkort (View from Pier, St. Thomas) stemplet St: Thomas d. 30.12.1901 til Paris, Frankrig. Ank.stemplet i Paris d. 16.1.1902.
Lot: 319615
24 øre Våben og 100 øre Tofarvet omv. rm. 7. tryk i parstykke på adressebrev for værdipakke fra Nykjøbing paa Falster d. 15.2.1902 til Maribo.
Lot: 318433
5 øre Chr. X på brevkort (Foto af østrig-ungarske krigsfanger) fra Lazaretlejren ved Hald annulleret med brotype IIIb Krigsfangelejr No 2 Danmark d. 30.1.1918 til Silkeborg.
Lot: 319554
5 øre Chr. X på brevkort (Parti fra Agersø) annulleret med sjældent stjernestempel AGGERSØ og uldent sidestempel Skjelskør ca. 1915 til København. Skilling: 1000,-
Lot: 319570
Ufrankeret feltpostkort (Klein Windhuk, D.S.W.A.) dateret "Kongdas"(?) d. 17.3.1915 med udslebet sydafrikansk feltpoststempel fra No. 5 Advanced Base Post Office i Walwis Bay d. 18.3.1915 til Bethleheim, Orange Free State, South Africa. Blåt 2-sproget censurstempel.
Lot: 319605
4 sk. stukken kant på brev annulleret med nr.stempel "111" og sidestemplet antiqua Svanike d. 8.11.1863 til Hr. Artillericaptain Siemsen, Ridder af Dannebrogen i Rønne.
Lot: 319531
2 øre, 3 øre og 5 øre Posthorn på billedside af brevkort (Rjukan, Telemarken) annulleret Kristiania d. 11.3.1911 via Lagos til Abeokuta, South Nigeria, West Africa. Ank.stemplet Abeokuta W.C.A. d. 3.4.1911. Enestående Afrika destination.
Lot: 319611
20 øre Fælles udg. på smukt brev stemplet Sonderburg **d d. 10.2.1920 til Kiel.
Lot: 319612
1d George V og 3-kantet "Union-Castle Line" reklame vignet på brevkort (S/S "Welmer Castle") annulleret med skibsstempel London F.S. Paquebot d. 7.10.1915 til Manchester, England.
Lot: 319508
1846. Brev fra Grangemouth d. 18.9.1846 via Edinburgh til Helsingør, Danmark. Påskrevet “pr. Hull Steamer” og “via Hamburg” På bagsiden rammestempel Hull Ship-Letter og ovalt Altona Schiffs-Brief. Analyse vedlagt.
Lot: 319620
½d George V i parstykke på brevkort fra Trinidad annulleret med skibsstempel Bristol / Paquebot d. 2.3.1930 til Scotland.
Lot: 319513
3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med stjernestempel KASTBJERG til Skindbjerg Mark pr. Grenaa.
Lot: 319569
5 aur Jochumsson i vandret 3-stribe på brevkort (Parti fra Akureyri) stemplet Akureyri d. 6.8.1937 til Hasle på Bornholm, Danmark.
Lot: 319551