1941 - Danmark1000 - Brev - EB 99, 219, 220
7 øre helsagsbrevkort (fabr. 139A) opfrankeret med 50 øre og 1 kr. Luftpost sendt som luftpost fra København d. 4.6.1940 til Brooklyn, USA. Tysk censur.
Lot: 321170
Lot: 321170
25+5 øre Kræftmærke single på søndagsbrev fra Rønne d. 28.9.1930 (Søndag) til København.
Lot: 321165
"Aliens Order 1920" identitetskort for dansk sømand i engelsk tjeneste under 2. verdenskrig med diverse stempler 1941-1945. Foto fjernet.
Lot: 321335
5 pfg. Germania helsagsbrevkort annulleret med skibsstempel Hoyerschleuse - Munkmarsch Seepost No. 1 d. 6.7.1906 til Wien, Østrig. Ank.stemplet d. 7.7.1906.
Lot: 321275
1753. Francobrev med fuldt indhold dateret i Aarhus d. 21.2.1753 påskrevet "Franco Hamborg" og stemplet HAMBOURG til Bordeaux, Frankrig. 11 Lbs Sk. betalt af modtager og 30 franske sols af modtageren.
Lot: 319774
15 øre og 20 øre Chr. X på 35 øre frankeret anbefalet brev fra Maarsø 1919 via London til Keetmanshoop, South West Africa - eftersendt d. 12.3.1919 til Aus pr. Windhoek. Åbnet af sydafrikansk censur med banderole og stempel: Passed censor C.7. Sjælden destination.
Lot: 321317
8 sk. 1857 udg. med fuld rand single på dobbeltbrev annulleret med nr.stempel "58" og sidestemplet antiqua Roeskilde d. 30.1.1861 til Borgmester Gammeltoft i Kjøbenhavn. Jens Christian Juulsgaard Gammeltoft (1818-1873) var borgmester for Kjøbenhavns 2. magistrat fra 1860 til sin død i 1873. Blev Ridder af Dannebrog i 1862 og Dannebrogsmand i 1871. AFA: 4500,-
Lot: 321153
35 cents blandingsfrankeret luftpostbrev fra Toronto 1945 til Tønder, Danmark. Udtakseret i porto med violet stempel "T 100 centimes" ændret til "50" og rødt luftpoststempel "O.A.T." (Onward Air Transmission) fra London.
Lot: 319936
30 øre H. C. Andersen (3) på værdibrev fra Sønderborg d. 9.10.1935 til Stuttgart, Tyskland.
Lot: 321136
8 aur Chr. IX dobbelt helsagsbrevkort opfrankeret med 3 aur Chr. IX fra Reykjavik d. 10.10.1906 med skibsstempel "Ship Letter Troon" til Cortenberg, Belgien. Vedhængende ubenyttet svardel. Uden meddelelse.
Lot: 321145
5 pdf. "Deutsch- Südwest-Afrika" illustreret helsagsbrevkort "Gruss aus Windhoek" annulleret Omaruru d. 1.5.1898 og opfrankeret med 5 pfg. "Deutsch-Südwest-Afrika" provisorium annulleret med kryds til Berlin, Tyskland. Ank.stemplet d. 5.8.1898.
Lot: 321175
Ufrankeret feltpostkort (Gibeon, Deutsch-Süd-West-Afrika) fra sapper ved N.L.H. (Natal Light Horse) i sydafrikansk besat tysk Sydvestafrika med udslebet feltpoststempel fra No. 4 Advanced Base Post Office i Lüderitzbucht d. 2.6.1915 til Cape Town. 2-sproget censurstempel.
Lot: 319604
4d og 6d Victoria på brev annulleret med duplex London E.C./"74" d. 17.5.1865 til maskinmester ombord på S/S "Indus" i Bombay, Indien. Påskrevet "via Marseilles".
Lot: 321330
12 c. George VI (5) på luftpostbrev fra Singapore d. 12.2.1940 til København, Danmark. Åbnet af lokal britisk censur. Luftpost markering annulleret i London med rødt stempel.
Lot: 321105
4 sk. 1858 udg. på brev med postforskud annulleret med svagt nr.stempel og blåt antiqua sidestempel Kiel d. 11.2. 1862 til Oldenburg.
Lot: 321532
5 pfg. Fælles udg. (3) på brevkort (Broager i sne) annulleret med bureaustempel Wester-Satrup - Schelde Bahnpost Zug 924 d. 3.4.1920 til Guderup på Als.
Lot: 321289
5 øre "V" provisorium og 30 øre Turist udg. på luftpostbrev fra dansk OT-arbejder (Organisation Todt) annulleret med maskinstempel Trondheim *** / "V" d. 18.9.1941 til København, Danmark. Passér stemplet ved den tyske censur i Trondheim "At" og i København "Ak".
Lot: 321129
Britisk 2d George V på underfrankeret brev fra Manchester d. x.11.1921 til København, Danmark. Udtakseret i 68 øre porto med 1 øre, 7 øre, 10 øre og 50 øre Porto-provisorier annulleret med kontorstempel i Kjøbmagergades Postkontor. Lodret fold.
Lot: 321266
10 øre enkelt brevkort (fabr. 96-H) sendt som skibspost og annulleret København Omk. d. 24.10.1930 og sidestemplet Fra Færöerne til København.
Lot: 321534
10d Luftpost single på filatelistisk flyvningskuvert annulleret Lugpos/Air Mail Windhoek og sidestemplet Windhoek d. 1.8.1931 til Omaruru.
Lot: 321100
5 øre grøn Fr. VIII på postkort fra Viborg d. 4.3.1908 til Ørsted. Videresendt med besked om Ørsted i Jylland.
Lot: 321481