7 øre helsagsbrevkort (fabr. 139A) opfrankeret med 50 øre og 1 kr. Luftpost sendt som luftpost fra København d. 4.6.1940 til Brooklyn, USA. Tysk censur.

1941 - Danmark1000 - Brev - EB 99, 219, 220

Lot: 321170

25+5 øre Kræftmærke single på søndagsbrev fra Rønne d. 28.9.1930 (Søndag) til København.

1930 - Danmark3700 - Brev - 180

Lot: 321165

Aliens Order 1920 identitetskort for dansk sømand i engelsk tjeneste under 2. verdenskrig med diverse stempler 1941-1945. Foto fjernet.

1941 - DanmarkBrev

"Aliens Order 1920" identitetskort for dansk sømand i engelsk tjeneste under 2. verdenskrig med diverse stempler 1941-1945. Foto fjernet.
Lot: 321335

5 pfg. Germania helsagsbrevkort annulleret med skibsstempel Hoyerschleuse - Munkmarsch Seepost No. 1 d. 6.7.1906 til Wien, Østrig. Ank.stemplet d. 7.7.1906.

1906 - Slesvig6280 - Brev - DAKA 300.02

Lot: 321275

1753. Francobrev med fuldt indhold dateret i Aarhus d. 21.2.1753 påskrevet Franco Hamborg og stemplet HAMBOURG til Bordeaux, Frankrig. 11 Lbs Sk. betalt af modtager og 30 franske sols af modtageren.

1753 - Danmark8000 - Brev

1753. Francobrev med fuldt indhold dateret i Aarhus d. 21.2.1753 påskrevet "Franco Hamborg" og stemplet HAMBOURG til Bordeaux, Frankrig. 11 Lbs Sk. betalt af modtager og 30 franske sols af modtageren.
Lot: 319774

15 øre og 20 øre Chr. X på 35 øre frankeret anbefalet brev fra Maarsø 1919 via London til Keetmanshoop, South West Africa - eftersendt d. 12.3.1919 til Aus pr. Windhoek. Åbnet af sydafrikansk censur med banderole og stempel: Passed censor C.7. Sjælden destination.

1919 - Danmark4531 - Brev - 70, 71

Lot: 321317

8 sk. 1857 udg. med fuld rand single på dobbeltbrev annulleret med nr.stempel 58 og sidestemplet antiqua Roeskilde d. 30.1.1861 til Borgmester Gammeltoft i Kjøbenhavn. Jens Christian Juulsgaard Gammeltoft (1818-1873) var borgmester for Kjøbenhavns 2. magistrat fra 1860 til sin død i 1873. Blev Ridder af Dannebrog i 1862 og Dannebrogsmand i 1871. AFA: 4500,-

1861 - Danmark4000 - Brev - 5

8 sk. 1857 udg. med fuld rand single på dobbeltbrev annulleret med nr.stempel "58" og sidestemplet antiqua Roeskilde d. 30.1.1861 til Borgmester Gammeltoft i Kjøbenhavn. Jens Christian Juulsgaard Gammeltoft (1818-1873) var borgmester for Kjøbenhavns 2. magistrat fra 1860 til sin død i 1873. Blev Ridder af Dannebrog i 1862 og Dannebrogsmand i 1871. AFA: 4500,-
Lot: 321153

35 cents blandingsfrankeret luftpostbrev fra Toronto 1945 til Tønder, Danmark. Udtakseret i porto med violet stempel T 100 centimes ændret til 50 og rødt luftpoststempel O.A.T. (Onward Air Transmission) fra London.

1945 - Canada6270 - Brev

35 cents blandingsfrankeret luftpostbrev fra Toronto 1945 til Tønder, Danmark. Udtakseret i porto med violet stempel "T 100 centimes" ændret til "50" og rødt luftpoststempel "O.A.T." (Onward Air Transmission) fra London.
Lot: 319936

30 øre H. C. Andersen (3) på værdibrev fra Sønderborg d. 9.10.1935 til Stuttgart, Tyskland.

1935 - Danmark6400 - Brev - 228

Lot: 321136

8 aur Chr. IX dobbelt helsagsbrevkort opfrankeret med 3 aur Chr. IX fra Reykjavik d. 10.10.1906 med skibsstempel Ship Letter Troon til Cortenberg, Belgien. Vedhængende ubenyttet svardel. Uden meddelelse.

1906 - IslandBrev

8 aur Chr. IX dobbelt helsagsbrevkort opfrankeret med 3 aur Chr. IX fra Reykjavik d. 10.10.1906 med skibsstempel "Ship Letter Troon" til Cortenberg, Belgien. Vedhængende ubenyttet svardel. Uden meddelelse.
Lot: 321145

5 pdf. Deutsch- Südwest-Afrika illustreret helsagsbrevkort Gruss aus Windhoek annulleret Omaruru d. 1.5.1898 og opfrankeret med 5 pfg. Deutsch-Südwest-Afrika provisorium annulleret med kryds til Berlin, Tyskland. Ank.stemplet d. 5.8.1898.

1898 - Tyske KolonierBrev

5 pdf. "Deutsch- Südwest-Afrika" illustreret helsagsbrevkort "Gruss aus Windhoek" annulleret Omaruru d. 1.5.1898 og opfrankeret med 5 pfg. "Deutsch-Südwest-Afrika" provisorium annulleret med kryds til Berlin, Tyskland. Ank.stemplet d. 5.8.1898.
Lot: 321175

Ufrankeret feltpostkort (Gibeon, Deutsch-Süd-West-Afrika) fra sapper ved N.L.H. (Natal Light Horse) i sydafrikansk besat tysk Sydvestafrika med udslebet feltpoststempel fra No. 4 Advanced Base Post Office i Lüderitzbucht d. 2.6.1915 til Cape Town. 2-sproget censurstempel.

1915 - Sydvest AfrikaBrev

Lot: 319604

4d og 6d Victoria på brev annulleret med duplex London E.C./74 d. 17.5.1865 til maskinmester ombord på S/S Indus i Bombay, Indien. Påskrevet via Marseilles.

1865 - EnglandBrev

4d og 6d Victoria på brev annulleret med duplex London E.C./"74" d. 17.5.1865 til maskinmester ombord på S/S "Indus" i Bombay, Indien. Påskrevet "via Marseilles".
Lot: 321330

12 c. George VI (5) på luftpostbrev fra Singapore d. 12.2.1940 til København, Danmark. Åbnet af lokal britisk censur. Luftpost markering annulleret i London med rødt stempel.

1940 - Straits Settlements1000 - Brev

Lot: 321105

4 sk. 1858 udg. på brev med postforskud annulleret med svagt nr.stempel og blåt antiqua sidestempel Kiel d. 11.2. 1862 til Oldenburg.

1862 - DanmarkBrev - 7

Lot: 321532

5 pfg. Fælles udg. (3) på brevkort (Broager i sne) annulleret med bureaustempel Wester-Satrup - Schelde Bahnpost Zug 924 d. 3.4.1920 til Guderup på Als.

1920 - Slesvig6310 - Brev - DAKA 279.01

Lot: 321289

5 øre V provisorium og 30 øre Turist udg. på luftpostbrev fra dansk OT-arbejder (Organisation Todt) annulleret med maskinstempel Trondheim *** / V d. 18.9.1941 til København, Danmark. Passér stemplet ved den tyske censur i Trondheim At og i København Ak.

1941 - Norge1000 - Brev

5 øre "V" provisorium og 30 øre Turist udg. på luftpostbrev fra dansk OT-arbejder (Organisation Todt) annulleret med maskinstempel Trondheim *** / "V" d. 18.9.1941 til København, Danmark. Passér stemplet ved den tyske censur i Trondheim "At" og i København "Ak".
Lot: 321129

Britisk 2d George V på underfrankeret brev fra Manchester d. x.11.1921 til København, Danmark. Udtakseret i 68 øre porto med 1 øre, 7 øre, 10 øre og 50 øre Porto-provisorier annulleret med kontorstempel i Kjøbmagergades Postkontor. Lodret fold.

1921 - Danmark1000 - Brev - P 1, P 3, P 4, P 7

Lot: 321266

10 øre enkelt brevkort (fabr. 96-H) sendt som skibspost og annulleret København Omk. d. 24.10.1930 og sidestemplet Fra Færöerne til København.

1930 - Færøerne3800 - Brev - EB 81

Lot: 321534

10d Luftpost single på filatelistisk flyvningskuvert annulleret Lugpos/Air Mail Windhoek og sidestemplet Windhoek d. 1.8.1931 til Omaruru.

1931 - Sydvest AfrikaBrev

Lot: 321100

5 øre grøn Fr. VIII på postkort fra Viborg d. 4.3.1908 til Ørsted. Videresendt med besked om Ørsted i Jylland.

1908 - Danmark8800 - Brev - 54

Lot: 321481