50 cents A Century of Progress Flight Zeppelin udg. i parstykke på brev fra New York d. 4.10.1933 via Miami d. 23.10.1933 til New York. To forskellige Graf Zeppelin flyvningsstempler.

1933 - USABrev

Lot: 322645

1 1/4 Piastre/3d, 1 3/4 Pisatre/4d og 2½ Piastres/6d Edward VII på anbefalet brev fra British Post Office Beyrout d. 4.4.1910 via Alexandria til Basel, Schweiz - eftersendt til Besancon, Frankrig.

1910 - British LevantBrev

Lot: 322888

20 øre Chr. X på brev fra Frederikshavn d. 23.5.1921 til kaptajn ombord på M/S Hansa i Horsens - eftersendt til Amsterdam, Holland og udtakseret i porto med 10 c. hollandsk portomærke stemplet Amsterdam d. 27.5.1921. Returneret fra Amsterdam d. 8.7.1924 som ikke afhentet. Meget lang befordringstid 1921-1924.

1921 - Danmark9900 - Brev - 71

20 øre Chr. X på brev fra Frederikshavn d. 23.5.1921 til kaptajn ombord på M/S "Hansa" i Horsens - eftersendt til Amsterdam, Holland og udtakseret i porto med 10 c. hollandsk portomærke stemplet Amsterdam d. 27.5.1921. Returneret fra Amsterdam d. 8.7.1924 som ikke afhentet. Meget lang befordringstid 1921-1924.
Lot: 322901

1846. Francobrev med fuldt indhold fra St. Petersborg, Rusland november 1846 med rammestempel St. Petersburg 2.11.1846 via Paris til St. Peray, Frankrig. Flere stempler - bl.a. Aus Rusland Franco og P.Payé.

1846 - RuslandBrev

1846. Francobrev med fuldt indhold fra St. Petersborg, Rusland november 1846 med rammestempel "St. Petersburg 2.11.1846 via Paris til St. Peray, Frankrig. Flere stempler - bl.a. "Aus Rusland Franco" og "P.Payé".
Lot: 321961

4 R.B.S. Thiele III pl. III nr. 92 på brev annulleret med svagt nr.stempel 4 og sidestemplet antiqua Aarhus d. 22.7.1854 til Korup pr. Odense.

1854 - Danmark8000 - Brev - 1 III

4 R.B.S. Thiele III pl. III nr. 92 på brev annulleret med svagt nr.stempel "4" og sidestemplet antiqua Aarhus d. 22.7.1854 til Korup pr. Odense.
Lot: 322837

Svensk 25 öre blandingsfrankeret skibsbrev annulleret med stumt 4-ringsstempel og sidestemplet Saint Thomas d. 13.1.1936 til Bridgeton, New Jersey. Violet skibsstempel M/S Kungsholm og Paquebot. Interessant efteranvendelse af det tidligere Dansk Vestindien stumme 4-ringsstempel ca. 20 år efter salget af øerne.

1936 - Dansk VestindienBrev

Svensk 25 öre blandingsfrankeret skibsbrev annulleret med stumt 4-ringsstempel og sidestemplet Saint Thomas d. 13.1.1936 til Bridgeton, New Jersey. Violet skibsstempel "M/S Kungsholm" og "Paquebot". Interessant efteranvendelse af det tidligere Dansk Vestindien stumme 4-ringsstempel ca. 20 år efter salget af øerne.
Lot: 322885

5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med sjældent stjernestempel KOKKEDAL til Præstø. Ank.stemplet i Præstø d. 19.7.1906. Kokkedal stjernestempel kendes kun anvendt i perioden 1.7.-11.8.1906. Skilling 2800,-

1906 - Danmark2980 - Brev - SK 0728

Lot: 322818

10 pen Våben i parstykke på brev påskrevet Med Trallpost(?) annulleret med liniestempel Raahe As. og 2-sproget Lappi o.l. d. 30.3.1907 til Wasa. På Bagsiden rødt laksegl med fjer. Interessant brev.

1907 - FinlandBrev

10 pen Våben i parstykke på brev påskrevet "Med Trallpost"(?) annulleret med liniestempel Raahe As. og 2-sproget Lappi o.l. d. 30.3.1907 til Wasa. På Bagsiden rødt laksegl med fjer. Interessant brev.
Lot: 322886

Tysk post i Belgien. 15 c./15 pfg. Belgien provisorium i parstykke på brev fra Calonne annulleret med stempel fra den tyske postcensur i Tournai d. 21.2.1917 til Anzin. 2-liniestempel Zulässig Postüberwachungsstelle.

1917 - TysklandBrev

Tysk post i Belgien. 15 c./15 pfg. "Belgien" provisorium i parstykke på brev fra Calonne annulleret med stempel fra den tyske postcensur i Tournai d. 21.2.1917 til Anzin. 2-liniestempel "Zulässig Postüberwachungsstelle".
Lot: 322900

½d Edward VII helsagskuvert opfrankeret med 3d Edward VII sendt anbefalet fra Norwood d. 20.3.1909 til Helsingborg, Sverige.

1909 - EnglandBrev

Lot: 321327

1d Edward VII på brevkort (St. George's Cathedral, Freetown, Sierra Leone) dateret d. 10.7.1910 og annulleret med britisk skibsstempel Plymouth Paquebot d. 22.7.1910 til Kingsbridge, England.

1910 - Sierra LeoneBrev

Lot: 321912

Blandingsfrankering af 10 pen. Våben og 5 pen. Løve på brevkort (Gerda Graff: Lille dreng på ski) fra Lapua d. 23.12.1917 til Helsingfors.

1917 - FinlandBrev

Lot: 322039

10 øre Bølgelinie i lodret parstykke med tydelig automatafskæring på brevkort annulleret Kjøbenhavn B. d. 31.3.1923 til Göteborg, Sverige.

1923 - Danmark1000 - Brev - 124

Lot: 322849

4 R.B.S. Thiele I på brev annulleret med nr.stempel 1 og sidestemplet Kjøbenhavn kompasstempel d. 1.1.1853 til Kammerherre Greve af Knuth, Ridder af Dannebrog og Nordstjärneordnen, Amtmand for Frederiksborg Amt.

1853 - Danmark1000 - Brev

4 R.B.S. Thiele I på brev annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet Kjøbenhavn kompasstempel d. 1.1.1853 til Kammerherre Greve af Knuth, Ridder af Dannebrog og Nordstjärneordnen, Amtmand for Frederiksborg Amt.
Lot: 322484

Ufrankeret julekort med Julemærke 1972 fra Esbjerg d. 24.12.1972 til Ringkøbing. Udtakseret i porto med 60 øre Bygningskunst (par) annulleret Porto at Betale. Kortet returneret fra Ringkøbing d. 27.12.1972 via Returpostkontoret som Modtagelse Nægtet og grønt annulleringsstempel af portomærker. Mærker yderligt placeret.

1972 - Danmark6700 - Brev - 539

Ufrankeret julekort med Julemærke 1972 fra Esbjerg d. 24.12.1972 til Ringkøbing. Udtakseret i porto med 60 øre Bygningskunst (par) annulleret "Porto at Betale". Kortet returneret fra Ringkøbing d. 27.12.1972 via Returpostkontoret som Modtagelse Nægtet og grønt annulleringsstempel af portomærker. Mærker yderligt placeret.
Lot: 322871

Førerbevis med foto udstedt i København d. 17.12.1956 for motorvogn på indtil 2500 kg.

1956 - Danmark1000 - Diverse

Lot: 322872

25 øre Fr. IX (kort hj.tak) på skibsbrev annulleret Fra Norge og sidestemplet København d. 27.2.1950 til København.

1950 - Danmark1000 - Brev - 308

25 øre Fr. IX (kort hj.tak) på skibsbrev annulleret "Fra Norge" og sidestemplet København d. 27.2.1950 til København.
Lot: 322868

De Bornholmske Jernbaner: Udflugter til Lands og Vands i Tiden 16. Juni - 20. August 1934. Illustreret folder med køre- og sejlplaner for Bornholm.

1934 - Danmark3700 - Diverse

De Bornholmske Jernbaner: "Udflugter til Lands og Vands i Tiden 16. Juni - 20. August 1934". Illustreret folder med køre- og sejlplaner for Bornholm.
Lot: 322915

10 pen. helsagsbrevkort fra Tammerfors annulleret med bureaustempel Finska Järnvägens Postkupé Expedition No. 5 (station 48) d. 16.9.1885 via St. Petersborg til Hemer, Westfalen, Tyskland.

1885 - FinlandBrev

Lot: 319652

Morgenbladet, 1. Aargang no. 139A d. 30.4.1945. Illustreret illegalt blad på 4 sider i ca. A4 format.

1945 - Danmark1000 - Diverse

"Morgenbladet", 1. Aargang no. 139A d. 30.4.1945. Illustreret illegalt blad på 4 sider i ca. A4 format.
Lot: 322912

5 øre Chr. X og Sønderjysk Fond mærkat på brevkort stemplet Holte d. 14.6.1919.

1919 - Danmark2840 - Brev - 68

Lot: 322870