1933 - USABrev
50 cents A Century of Progress Flight Zeppelin udg. i parstykke på brev fra New York d. 4.10.1933 via Miami d. 23.10.1933 til New York. To forskellige Graf Zeppelin flyvningsstempler.
Lot: 322645
Lot: 322645
1 1/4 Piastre/3d, 1 3/4 Pisatre/4d og 2½ Piastres/6d Edward VII på anbefalet brev fra British Post Office Beyrout d. 4.4.1910 via Alexandria til Basel, Schweiz - eftersendt til Besancon, Frankrig.
Lot: 322888
20 øre Chr. X på brev fra Frederikshavn d. 23.5.1921 til kaptajn ombord på M/S "Hansa" i Horsens - eftersendt til Amsterdam, Holland og udtakseret i porto med 10 c. hollandsk portomærke stemplet Amsterdam d. 27.5.1921. Returneret fra Amsterdam d. 8.7.1924 som ikke afhentet. Meget lang befordringstid 1921-1924.
Lot: 322901
1846. Francobrev med fuldt indhold fra St. Petersborg, Rusland november 1846 med rammestempel "St. Petersburg 2.11.1846 via Paris til St. Peray, Frankrig. Flere stempler - bl.a. "Aus Rusland Franco" og "P.Payé".
Lot: 321961
4 R.B.S. Thiele III pl. III nr. 92 på brev annulleret med svagt nr.stempel "4" og sidestemplet antiqua Aarhus d. 22.7.1854 til Korup pr. Odense.
Lot: 322837
Svensk 25 öre blandingsfrankeret skibsbrev annulleret med stumt 4-ringsstempel og sidestemplet Saint Thomas d. 13.1.1936 til Bridgeton, New Jersey. Violet skibsstempel "M/S Kungsholm" og "Paquebot". Interessant efteranvendelse af det tidligere Dansk Vestindien stumme 4-ringsstempel ca. 20 år efter salget af øerne.
Lot: 322885
5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med sjældent stjernestempel KOKKEDAL til Præstø. Ank.stemplet i Præstø d. 19.7.1906. Kokkedal stjernestempel kendes kun anvendt i perioden 1.7.-11.8.1906. Skilling 2800,-
Lot: 322818
10 pen Våben i parstykke på brev påskrevet "Med Trallpost"(?) annulleret med liniestempel Raahe As. og 2-sproget Lappi o.l. d. 30.3.1907 til Wasa. På Bagsiden rødt laksegl med fjer. Interessant brev.
Lot: 322886
Tysk post i Belgien. 15 c./15 pfg. "Belgien" provisorium i parstykke på brev fra Calonne annulleret med stempel fra den tyske postcensur i Tournai d. 21.2.1917 til Anzin. 2-liniestempel "Zulässig Postüberwachungsstelle".
Lot: 322900
½d Edward VII helsagskuvert opfrankeret med 3d Edward VII sendt anbefalet fra Norwood d. 20.3.1909 til Helsingborg, Sverige.
Lot: 321327
1d Edward VII på brevkort (St. George's Cathedral, Freetown, Sierra Leone) dateret d. 10.7.1910 og annulleret med britisk skibsstempel Plymouth Paquebot d. 22.7.1910 til Kingsbridge, England.
Lot: 321912
Blandingsfrankering af 10 pen. Våben og 5 pen. Løve på brevkort (Gerda Graff: Lille dreng på ski) fra Lapua d. 23.12.1917 til Helsingfors.
Lot: 322039
10 øre Bølgelinie i lodret parstykke med tydelig automatafskæring på brevkort annulleret Kjøbenhavn B. d. 31.3.1923 til Göteborg, Sverige.
Lot: 322849
4 R.B.S. Thiele I på brev annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet Kjøbenhavn kompasstempel d. 1.1.1853 til Kammerherre Greve af Knuth, Ridder af Dannebrog og Nordstjärneordnen, Amtmand for Frederiksborg Amt.
Lot: 322484
Ufrankeret julekort med Julemærke 1972 fra Esbjerg d. 24.12.1972 til Ringkøbing. Udtakseret i porto med 60 øre Bygningskunst (par) annulleret "Porto at Betale". Kortet returneret fra Ringkøbing d. 27.12.1972 via Returpostkontoret som Modtagelse Nægtet og grønt annulleringsstempel af portomærker. Mærker yderligt placeret.
Lot: 322871
Førerbevis med foto udstedt i København d. 17.12.1956 for motorvogn på indtil 2500 kg.
Lot: 322872
25 øre Fr. IX (kort hj.tak) på skibsbrev annulleret "Fra Norge" og sidestemplet København d. 27.2.1950 til København.
Lot: 322868
De Bornholmske Jernbaner: "Udflugter til Lands og Vands i Tiden 16. Juni - 20. August 1934". Illustreret folder med køre- og sejlplaner for Bornholm.
Lot: 322915
10 pen. helsagsbrevkort fra Tammerfors annulleret med bureaustempel Finska Järnvägens Postkupé Expedition No. 5 (station 48) d. 16.9.1885 via St. Petersborg til Hemer, Westfalen, Tyskland.
Lot: 319652
"Morgenbladet", 1. Aargang no. 139A d. 30.4.1945. Illustreret illegalt blad på 4 sider i ca. A4 format.
Lot: 322912
5 øre Chr. X og Sønderjysk Fond mærkat på brevkort stemplet Holte d. 14.6.1919.
Lot: 322870