10 øre, 15 øre (par), 20 øre, 50 øre (2) og 1 kr. Luftpost på 260 øre frankeret luftpostbrev fra København d. 17.12.1938 via Flug- und Luftschiffhafen Rhein-Main d. 18.12.1938 til Santos, Brasilien. Rødt luftpost stempel Deutsche Luftpost * Europa-Südamerika *. Luftpost tillæg 230 øre pr. 5 gr. (1.10.1935-11.10.1939). Ank.stemplet i Santos d. 25.12.1938.

1938 - Danmark1000 - Brev - 216-20

Lot: 323181

Nedkastet Flyveblad. Hilsen fra England til den 9. April. 1943 No. 1 (Formular D13). Flyveblad nedkastet af Royal Air Force.

1943 - DanmarkDiverse

Nedkastet Flyveblad. "Hilsen fra England" til den 9. April. 1943 No. 1 (Formular D13). Flyveblad nedkastet af Royal Air Force.
Lot: 323275

5 øre Fr. VIII og Aalborg Alm. Understøttelsesforening Julemærke på julekort fra Aalborg d. 23.12.1911 til Roskilde. Hj.knæk.

1911 - Danmark9000 - Brev - 54

Lot: 323161

1855. Ufrankeret franco brev med fuldt indhold med græsk stempel Syros d. 4.2.1855 via Trieste til Liverpool, England. Skibspåtegning, portopåtegning og flere transitstempler.

1853 - GrækenlandBrev

Lot: 323258

2 cents Washington på underfrankeret brevkort (Library and Writing Room. S/S Leviathan)  annulleret med skibsstempel U.S. Sea Post S.S. Leviathan / 10 d. 5.4.1926 til København, Danmark. Sjældent skibspost portostempel T / SPO 10 og dansk 10 øre Portomærke stemplet Kjøbenhavn Valby d. 17.4.1926.

1926 - Danmark1000 - Brev - P 12

2 cents Washington på underfrankeret brevkort (Library and Writing Room. S/S "Leviathan") annulleret med skibsstempel U.S. Sea Post S.S. Leviathan / "10" d. 5.4.1926 til København, Danmark. Sjældent skibspost portostempel "T / SPO 10" og dansk 10 øre Portomærke stemplet Kjøbenhavn Valby d. 17.4.1926.
Lot: 323270

5 st. (2), 10 st. (par) og 15 st. (par) Palads på bagsiden af luftpostbrev fra Bangkok d. 13.12.1939 til København, Danmark. Åbnet af britisk censur i Palæstina PC22 / J. No. 28 Opened by Censor.

1939 - Siam1000 - Brev

Lot: 323259

5 øre Chr. IX på brevkort (Christianshøj, Almindingen, Bornholm) fra Rønne d. 23.2.1907 til Vesteregeborg pr. Lou, Sjælland. Transitstemplet med reserve-bureaustempel (R1) Sjællandske Jernb. Postkt. T.96 d. 24.2.1907 benyttet i den nordlige postkupé på strækningen Nykjøbing F. - Kjøbenhavn.

1906 - Danmark3700 - Brev - 52

Lot: 323162

Proklamation til det danske Folk dateret København d. 9.4.1940 og underskrevet Christian X og Th. Stauning vedr. den tyske besættelse af Danmark. Trykt i Helsingør. Nålehuller.

1940 - Danmark3000 - Diverse

"Proklamation" til det danske Folk dateret København d. 9.4.1940 og underskrevet Christian X og Th. Stauning vedr. den tyske besættelse af Danmark. Trykt i Helsingør. Nålehuller.
Lot: 323277

5 øre Chr. IX på brevkort (Gadeparti fra Holbæk) annulleret med stjernestempel VIPPERØD og sidestemplet bureau Kjøbenhavn - Kallundborg T.168 d. 6.3.1907 til Slagelse.

1907 - Danmark4390 - Brev - SK 1559

Lot: 322819

4 R.B.S. Ferslew på brev annulleret med stumt stempel og sidestemplet både kompasstempel Kjøbenhavn d. 10.5.1852 og antiqua d. 11.5.1852 til Frederiksborg. På bagsiden laksegl fra Födsels- og Pleie Stiftelsen. Rift i underkant.

1852 - Danmark1000 - Brev - 1

Lot: 322493

3 cents helsagskuvert annulleret med antiqua St. Jan d. 27.4.1900 til St. Thomas. Bagklap mgl.

1900 - Dansk VestindienBrev

Lot: 323228

5 øre Chr. X på lokalt brevkort (Snekkersten) annulleret med lapidar VI Hedehusene d. 23.2..1918. Lapidar VI stemplet kende anvendt i 1895 og som reservestempel i perioden 22.2.-26.3.1918. Skilling: 1200,-

1918 - Danmark2640 - Brev - 68

Lot: 323167

15 øre Chr. X i parstykke på brev annulleret med blåt liniestempel MESTERS VIG og sidestemplet Grønlands Postkontor København K. d. 1.4.1953 til Knarreborg St., Danmark.

1953 - Grønland3982 - Brev - 5

15 øre Chr. X i parstykke på brev annulleret med blåt liniestempel "MESTERS VIG" og sidestemplet Grønlands Postkontor København K. d. 1.4.1953 til Knarreborg St., Danmark.
Lot: 323229

Polizeilischer Ausweis für den Verkehr im Grenzgebiet med foto udsted til kvinde i Løjt Kirkeby d. 9.5.1916 med stempel: Amt Loit * Kreis Apenrade *.

1916 - Slesvig6221 - Diverse

"Polizeilischer Ausweis für den Verkehr im Grenzgebiet" med foto udsted til kvinde i Løjt Kirkeby d. 9.5.1916 med stempel: Amt Loit * Kreis Apenrade *.
Lot: 323236

4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.stempel 26 og sidestemplet lapidar Hjørring d. 6.6.1867 til Sundby Øster på Amager. Befordret med fodpost med ovalt stempel F:P: d. 8.6.1867.

1867 - Danmark9800 - Brev - 13

4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.stempel "26" og sidestemplet lapidar Hjørring d. 6.6.1867 til Sundby Øster på Amager. Befordret med fodpost med ovalt stempel F:P: d. 8.6.1867.
Lot: 319909

Japansk besættelse af Malaya. 8 cents Negrisembilan overtrykt Dai Nippon 2602 Malaya single på brev stemplet Tanah Ratah d. 9.9.1942 til danske konsul, Strandberg, i Syonan. Kuvert genbrugt og afkortet i højre side.

1942 - JapanBrev

Lot: 323158

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 171) opfrankeret med 45 øre Chr. X og 40 øre Fr. IX sendt som ekspres fra København d. 30.11.1950 til Odense

1950 - Danmark1000 - Brev - EB107, 296, 322

Lot: 323207

5 øre Fr. VIII på brevkort dateret Asminderød annulleret med privat stempel P. Jensen Kolonial & Vinhandel Asminderød Kro Fredensborg til Langstrup pr. Fredensborg. Stemplet ikke tidligere set som annullering.

Danmark3480 - Brev - 54

5 øre Fr. VIII på brevkort dateret Asminderød annulleret med privat stempel "P. Jensen Kolonial & Vinhandel Asminderød Kro Fredensborg" til Langstrup pr. Fredensborg. Stemplet ikke tidligere set som annullering.
Lot: 323168

Finsk 1 mk. og 5 mk. Løve på julekort fra Räsälä d. 14.12.1949 til Sekljt. ved Telegrafkompagniet, Danske Brigade i Tyskland - omadresseret til Herning, Danmark Transit stemplet ved det britiske feltpostkontor Field Post Office 308 (= Hamburg) d. 21.12.1949 og Det Danske Kommando * i Tyskland * (= Itzehoe) d. 26.12.1949. Det Danske Kommando i Tyskland ændrede navn til Det Danske Kommando i Tyskland pr. 7.10.1949 og flyttede i november 1949 til Itzehoe.

1949 - DanmarkBrev

Lot: 323253

Amerikansk post i Kina. 5 cents Washington (defekt) på brev annulleret med duplex US Postal Agency Shanghai / 1 d. 12.10.1915 til København, Danmark. Påskrevet via U.S.A. og åbnet af britisk censur no. 4661.

1915 - USA1000 - Brev

Amerikansk post i Kina. 5 cents Washington (defekt) på brev annulleret med duplex US Postal Agency Shanghai / "1" d. 12.10.1915 til København, Danmark. Påskrevet "via U.S.A." og åbnet af britisk censur no. 4661.
Lot: 323261

1867. Ufrankeret portobrev med 2-ringsstempel Altona d. 9.11.1867 til London, England. Påskrevet via Ostende og 8 p. britisk porto.

1867 - SlesvigBrev

1867. Ufrankeret portobrev med 2-ringsstempel Altona d. 9.11.1867 til London, England. Påskrevet "via Ostende" og "8" p. britisk porto.
Lot: 321914