1917 - Danmark7800 - Brev - KV 25, 71
5/4 øre provisorisk helsagskuvert opfrankeret med 20 øre Chr. X sendt anbefalet med postopkrævning fra Skive d. 11.5.1917 til Grenna, Sverige.
Lot: 324225
Lot: 324225
10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med sjældent brotype IIIc Kjøge d. 12.9.1929 til Lille Hedinge pr. Rødvig. Stempel kun registreret anvendt i perioden 16.8.1929-31.1.1930 jf. Vang Jensen.
Lot: 324031
15 øre Karavel på brevkort (Skandinavien-Amerika Linie S/S "Frederik VIII") annulleret med canadisk skibsstempel Halifax N.S. / "Paquebot Posted at Sea" d. 6.8.1932 til København, Danmark.
Lot: 324222
5 öre, 10 öre og 20 öre Gustaf med perfin "RM" på anbefalet brev fra Aktiebolaget Rundströms Maskinaffär i Norköping d. 23.2.1916 til Aberdeen, South Australia. Forsøgt flere steder i Australien og endelig returneret som ubekendt. Åbnet af britisk censur no. 755.
Lot: 324226
5 øre Fr. VIII på brevkort (Haastrup kirke) annulleret med godt stjernestempel HAASTRUP og sidestemplet bureau Odense - Faaborg T.47 d. 17.7.1907 til Thureby. Stjernestempel benyttet ca. 2½ måned senere end registreret i Skilling. 800,-
Lot: 324135
10 øre og 15 øre Chr. X 60 år på fortrykt Søndagsbrev kuvert fra Fredericia d. 13.6.1931 til København. På bagsiden fortegnelse over byer hvor der blev udbragt søndagsbreve.
Lot: 324082
10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med posthornstempel RØNNEBÆK (NÆSTVED) og sidestemplet Næstved - Mern T.7 d. 21.1.1930 til København.
Lot: 324045
5 øre Bølgelinie på fortrykt kuvert fra Danmarks National-Socialistiske Arbejder Parti / Hovedkontoret Bovrup sendt som tryksag fra Aabenraa d. 19.9.1939 til Skive. Uden indhold.
Lot: 324153
4 R.B.S. Thiele III på brev annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet antiqua Kjøbenhavn d. 9.10.1854 til Asmild Kloster pr. Viborg.
Lot: 323272
2½d George V på brev fra North Finchley d. 28.9.1916 til København, Danmark. Åbnet af britisk censur no. 4358 og returneret med rødt stempel: "Undeliverable / Returned to Sender by Censor". Bagklap og del af censurbanderole mgl.
Lot: 324164
Nedkastet Flyveblad. "Vore Danske Skove" - "Vi vil vinde" no. 10 jan. 1944 (Formular D1). 32 sider illegalt hæfte nedkastet af Royal Air Force. Påskrevet "Fundet d. 12/5-44 mellem .......".
Lot: 323268
2d og 1 sh. George VI på luftpostbrev stemplet British Post Office Tangier d. 27.2.1945 til Stockholm, Sverige. Åbnet af britisk censur PC90/6992.
Lot: 322893
2 øre Bølgelinie, 8/12 øre Provisorium og 60 øre Chr. X på anbefalet brev fra Havndal d. 22.3.1921 til Nylstroom, Transvaal, Sydafrika. God destination.
Lot: 323719
10 pen helsagsbrevkort fra Helsingfors d. 19.3.1899 via St. Petersborg til Kjøbenhavn, Danmark. Russisk kyrillisk rammestempel "Uz Finlandia" (Fra Finland) benyttet på ustemplet post som ankom til St. Petersburg med tog fra Finland.
Lot: 324165
2 øre Bølgelinie og 5 øre Chr. X i parstykke på 12 øre frankeret brev fra Marstal d. 20.7.1919 til Göteborg, Sverige. Udtakseret i porto med 6 öre Lösen-etiket og 3 öre Tre Kroner i parstykke benyttet som portomærker. Taksten for brev til Sverige steg fra 12 til 15 øre pr. 1.7.1919.
Lot: 324218
40+10 øre provisorisk helsags aerogram fra Gilleleje til styrmand ombord på S/S "Inger Skou" via rederiet Ove Skou i København - eftersendt til New York, USA. På bagsiden rammestempel: Indgaaet og videreexpederet Ove Skou København d. 15.6.1950.
Lot: 324099
10 h. og 15 h. K.u.K. Feltpost udg. på brev stemplet K.u.K. Etappenpostamt Lublin d. 3.8.1918 til Zürich, Schweiz - eftersendt til Unterwasser. Østrigsk censur fra Feldkirch.
Lot: 324199
Ufrankeret tysk feltpostbrev fra Reverve-Lazarett Goslar d. 31.7.1940 til København, Danmark. Udtakseret i porto med 20 øre Portomærke (4) stemplet København d. 5.8.1940. Åbnet af tysk censur i Berlin.
Lot: 324217
10 s. Våben på underfrankeret brevkort fra Kreslawa d. 15.1.1925 til Skodsborg Sanatorium, Danmark. Udtakseret i porto med 25 øre Portomærke annulleret med blækkryds.
Lot: 324219
1 øre Bølgelinie i 3-stribe annulleret med blækkryds på lokalt brevkort (Slaget ved Heise kro 1849) dateret i Sildeballe d. 30.11.19xx til Besser på Samsø.
Lot: 324084
15 øre Karavel på brevkort (Espergærde havn) fra Humlebæk d. 3.6.1942 til Berlin, Tyskland. Retur med påskrift "Abgereist nach Dänemark, Taulov Station". Tysk censur fra Hamburg.
Lot: 324052