10 øre Bølgelinie på brevkort (Tranebjerg Kirke, Samsø) dateret Ballen og annulleret Aarhus d. 6.7.1934 og sidestemplet Fra Færgen til Middelfart.

1934 - Danmark8791 - Brev - 202

10 øre Bølgelinie på brevkort (Tranebjerg Kirke, Samsø) dateret Ballen og annulleret Aarhus d. 6.7.1934 og sidestemplet "Fra Færgen" til Middelfart.
Lot: 324518

Ufrankeret julekort med Julemærke 1922 dateret Staunstrup skole d. 25.12.1922 og annulleret med stjernestempel STAUNSTRUP til Bækkeskov. Mærke yderligt placeret.

1922 - Danmark4683 - Brev - SK 1224

Lot: 324511

10 øre Bølgelinie og 30 øre Fr. IX i parstykker på underfrankeret luftpostbrev fra København d. 3.10.1960 til London, England. Portostempel: T.12½ c. og påsat britisk 2d og 5d Portomærke stemplet i London d. 5.10.1960.

1960 - Danmark1000 - Brev - 318, 337

10 øre Bølgelinie og 30 øre Fr. IX i parstykker på underfrankeret luftpostbrev fra København d. 3.10.1960 til London, England. Portostempel: "T.12½ c." og påsat britisk 2d og 5d Portomærke stemplet i London d. 5.10.1960.
Lot: 324515

5 øre Våben på brevkort (Dampfærgen Storebælt) annulleret med sejlende bureaustempel Korsør - Nyborg T.3 d. 31.10.1905 via Nyborg til Næstved.

1905 - Danmark4220 - Brev - 34C

5 øre Våben på brevkort (Dampfærgen "Storebælt") annulleret med sejlende bureaustempel Korsør - Nyborg T.3 d. 31.10.1905 via Nyborg til Næstved.
Lot: 324519

10 c. illustreret helsagsbrevkort (Burg Gutenberg) opfrankeret med 10 c. (par) og 20 c. Slotte sendt som luftpost fra Schaan d. 11.6.1945 via Buchs (St. Gallen) d. 11.6.1945 til Aarhus, Danmark. Påskrevet: Par Avion via London med rammestempel: über - via / Basel 2.

1945 - Liechtenstein8000 - Brev

10 c. illustreret helsagsbrevkort (Burg Gutenberg) opfrankeret med 10 c. (par) og 20 c. Slotte sendt som luftpost fra Schaan d. 11.6.1945 via Buchs (St. Gallen) d. 11.6.1945 til Aarhus, Danmark. Påskrevet: "Par Avion via London" med rammestempel: "über - via / Basel 2".
Lot: 324480

10 øre Landsby kirke (2) på brev stemplet Korsør d. 26.4.1945 og sidestemplet Dansk Røde Kors Afd. Korsør til København. Livstegn skrevet under overfart på Storebælt af 2 frigivne KZ-fanger Kjeld og Robert på vej med de Hvide Busser til Sverige. Meddelelsen foranlediget af Røde Kors Afdelingen i Korsør, som har lagt brevet i en kuvert og siden sendt den fra Korsør. Meget sjældent levn fra aktionen med de Hvide Busser som hjembragte danske KZ-fanger fra Tyskland.

1945 - Danmark4220 - Brev - 285

10 øre Landsby kirke (2) på brev stemplet Korsør d. 26.4.1945 og sidestemplet "Dansk Røde Kors Afd. Korsør" til København. Livstegn skrevet under overfart på Storebælt af 2 frigivne KZ-fanger "Kjeld og Robert" på vej med de "Hvide Busser" til Sverige. Meddelelsen foranlediget af Røde Kors Afdelingen i Korsør, som har lagt brevet i en kuvert og siden sendt den fra Korsør. Meget sjældent levn fra aktionen med de "Hvide Busser" som hjembragte danske KZ-fanger fra Tyskland.
Lot: 324539

5 øre og 10 øre (3) Chr. X på 35 øre frankeret anbefalet brev fra Roskilde d. 1.8.1914 til Berlin, Tyskland. Afsendt umiddelbart inden krigsudbruddet og åbnet af tidlig tysk censur i Hamburg. Ank.stemplet Berlin d. 8.8.1914.

1914 - Danmark4000 - Brev - 68, 69

Lot: 323890

5 øre Chr. X og Julemærke 1915 på julekort annulleret med vanskeligt stjernestempel AGGERSØ til København. Anvendt ca. 1½ måned senere end angivet i Skilling. 1000,-

1915 - Danmark4244 - Brev - SK 0071

Lot: 324133

4 R.B.S. Thiele III på brev annulleret med nr.stempel 1 og sidestemplet svagt kompasstempel i Kjøbenhavn 1854 til Haderslev.

1854 - Danmark1000 - Brev - 1 III

4 R.B.S. Thiele III på brev annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet svagt kompasstempel i Kjøbenhavn 1854 til Haderslev.
Lot: 322846

15 øre Chr. X på brevkort Haderslev havn) annulleret med bureaustempel Haderslev - Vojens T.57 d. 14.7.1920 til København.

1920 - Slesvig6100 - Brev - DAKA 261.02

Lot: 324205

2d+1½d George V anbefalet helsagskuvert opfrankeret med ½d George V (2) med perfin H fra firma C. J. Hambro & Son i London d. ?.1.1919 til New York, USA Åbnet af britisk censur no. 6249 med laksegl P.C. (Postal Censor).

1919 - EnglandBrev

2d+1½d George V anbefalet helsagskuvert opfrankeret med ½d George V (2) med perfin "H" fra firma C. J. Hambro & Son i London d. ?.1.1919 til New York, USA Åbnet af britisk censur no. 6249 med laksegl "P.C." (Postal Censor).
Lot: 324212

10 øre Bølgelinie og 2 kr. Chr. X på luftpostbrev fra København d. 19.3.1941 til danske konsulat i New York, USA. Passér stemplet Ae ved den tyske censur. Ank.stemplet i New York d. 8.4.1941. Urent åbnet.

1941 - Danmark1000 - Brev - 212, 248

10 øre Bølgelinie og 2 kr. Chr. X på luftpostbrev fra København d. 19.3.1941 til danske konsulat i New York, USA. Passér stemplet "Ae" ved den tyske censur. Ank.stemplet i New York d. 8.4.1941. Urent åbnet.
Lot: 324505

Julemærke 1922 på ufrankeret julekort fra Charlottenlund d. 21.12.1922 til Holte. Udtakseret i porto med 10 øre og 20 øre Portomærke annulleret brotype IIIb Holte d. 22.12.1922.

1922 - Danmark2840 - Brev - T 12, T 13

Lot: 324516

1d Victoria Army Official tjenestemærke på fortrykt OHMS kuvert annulleret med duplex Richmond York / 641 d. 28.10.1899 til London. Kuvert afkortet i venstre side.

1899 - EnglandBrev

1d Victoria "Army Official" tjenestemærke på fortrykt OHMS kuvert annulleret med duplex Richmond York / "641" d. 28.10.1899 til London. Kuvert afkortet i venstre side.
Lot: 322627

20 øre helsagskuvert (fabr. 30-Jl.) opfrankeret med 20 øre Chr. X fra Køge d. 9.4.1921 til Deir Atiyeh, Nebk via Damaskus, Syrien. På bagsiden transit stempel fra Port Said.

1921 - Danmark4600 - Brev - KV 38, 71

Lot: 323888

Deutsches Reich Kennkarte for kvinde med foto udstedt d. 21.3.1940 med 1 mk. stempelmærke fra Stadt Beieg.

1940 - TysklandDiverse

Lot: 324489

5 øre Bølgelinie og 25 øre Fr. IX på brev annulleret med pr.-stempel Haldersvig pr. Thorshavn d. 10.4.1956 til Funning. Let afkortet i venstre side.

1956 - Færøerne3800 - Brev - 246, 360

Lot: 324486

40+10 øre provisorisk helsags aerogram fra Bagsværd d. 29.6.1951 til styrmand ombord på S/S Marie Skou via rederiet Ove Skou i København. Eftersendt til skibet i samlekuvert med rammestempel: Indgaaet og videreexpederet Ove Skou København d. 30.6.1951. Noteret modtaget i Wilhelmshaven d. 18.7.1951.

1951 - Danmark2880 - Brev - AE 3

40+10 øre provisorisk helsags aerogram fra Bagsværd d. 29.6.1951 til styrmand ombord på S/S "Marie Skou" via rederiet Ove Skou i København. Eftersendt til skibet i samlekuvert med rammestempel: Indgaaet og videreexpederet Ove Skou København d. 30.6.1951. Noteret modtaget i Wilhelmshaven d. 18.7.1951.
Lot: 324098

Sporveis & Omnibusfunktionærernes Organisation (S. & O.O.). Medlemsbog med kvitteringsmærker for betalt kontingent i perioden 1953-1959

1953 - DanmarkBrev

Lot: 324534

1d George V på underfrankeret brevkort fra Felixstove d. 23.3.1922 til Holte, Danmark. Udtakseret i porto med 25 øre Chr. X Porto-provisorium annulleret med brotype IIIb Holte d. 27.3.1922. Hj. knæk.

1922 - Danmark2840 - Brev - P 14

Lot: 324221

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med Universal 1912 forsøgsstempel Kjøbenhavn KKB d. 18.5.1912 til Bælum.

1912 - Danmark1000 - Brev - 54

Lot: 323785