3 øre Bølgelinie og 5 øre Belgiske Børn Jul 1917 på lokalt brevkort (Postbude på station med damptog) annulleret med brotype IIIb Ullerslev d. 23.12.1917 til Korkendrup pr. Ullerslev.

1917 - Danmark5540 - Brev - 79

Lot: 331988

7½ pfg. og 5 mk. Fælles udg. på filatelistisk anbefalet brev fra Flensburg d. 26.1.1920 til København, Danmark. Lille kommissions-stempel: Commision Internationale Slesvig (29 mm) med skævt I i Internationale.

1920 - Slesvig1000 - Brev - 17, 27

7½ pfg. og 5 mk. Fælles udg. på filatelistisk anbefalet brev fra Flensburg d. 26.1.1920 til København, Danmark. Lille kommissions-stempel: Commision Internationale Slesvig (29 mm) med skævt "I" i Internationale.
Lot: 331543

15 øre, 25 øre Karavel, 60 øre (2) og 1 kr. Chr. X på 260 øre frankeret luftpostbrev fra Vejen d. 9.2.1942 til Thorshavn. Åbnet af tysk censur i Berlin og britisk censur PC90/5067. Korrekt takst 20 øre porto + 3x80 øre Luftposttillæg = 260 øre. Skjolder på forsiden.

1942 - Færøerne6600 - Brev - 210, 211, 257, 214

Lot: 331912

7/8 øre (3-stribe), 7/1 øre (par) og 7/20 øre (par) Provisorium på lille filatelistisk anbefalet brev annulleret med særstempel Frim. Jub. Udst. København d. 16.4.1926 til Haderslev. Blanko-rec.-etiket stemplet Frim. Jub. Udst. København B.. Høj mærkeværdi.

1926 - Danmark1000 - Brev - 160, 166, 157

7/8 øre (3-stribe), 7/1 øre (par) og 7/20 øre (par) Provisorium på lille filatelistisk anbefalet brev annulleret med særstempel Frim. Jub. Udst. København d. 16.4.1926 til Haderslev. Blanko-rec.-etiket stemplet "Frim. Jub. Udst. København B.". Høj mærkeværdi.
Lot: 331524

5 øre Fr. VIII i parstykke markeret ugyldig på brevkort (Lystbådehavnen) sidestemplet med svensk bureaustempel PLK 381B d. 23.8.1909 til Hamburg, Tyskland. Svenst portostempel T /25 og tysk stempel Porto.

1909 - Danmark1000 - Brev - 54

5 øre Fr. VIII i parstykke markeret ugyldig på brevkort (Lystbådehavnen) sidestemplet med svensk bureaustempel PLK 381B d. 23.8.1909 til Hamburg, Tyskland. Svenst portostempel "T /25" og tysk stempel "Porto".
Lot: 331480

15 øre, 35 øre, 60 øre Chr. X og 40 øre Genforening på postopkrævnings adressekort fra Kjøbenhavn d. 23.11.1920 til Øre på Østerø pr. Thorshavn, Færøerne.

1920 - Færøerne3800 - Brev - 70, 104, 107, 114

Lot: 331587

15 c. og 36 c. i parstykke på luftpostbrev fra Montevideo d. 21.8.1934 via Friedrichshafen og Berlin til Bolzaneto, Italien. Flyvningsstempel Servicio Aereo Transatlantico * Uruguay - Europa * Condor Zeppelin Lufthansa og Mit Luftpost befördert Luftpostamt Berlin C2, samt transit stempel: Mit Luftschiff Zeppelin befördert / Friedrichshafen d. 28.8.1934.

1934 - UruguayBrev

15 c. og 36 c. i parstykke på luftpostbrev fra Montevideo d. 21.8.1934 via Friedrichshafen og Berlin til Bolzaneto, Italien. Flyvningsstempel "Servicio Aereo Transatlantico * Uruguay - Europa * Condor Zeppelin Lufthansa" og "Mit Luftpost befördert Luftpostamt Berlin C2", samt transit stempel: Mit Luftschiff Zeppelin befördert" / Friedrichshafen d. 28.8.1934.
Lot: 331599

10 øre og halveret 10 øre Chr. X på provisorisk 15 øre frankeret brevkort fra Køge d. 16.4.1921 til Herfølge. Ikke udtakseret i porto.

1921 - Danmark4600 - Brev - 69

Lot: 331513

5 øre Fr. VIII og Julemærke 1911 på brevkort dateret julen 1911 og annulleret med stjernestempel GRAVENS til Ullerslev. Enestående efteranvendelse af sjældent stjernestempel. Stjernestemplet GRAVENS blev bestilt i 1903 og kendes ikke anvendt med brugsdato - blot på AFA 52 (5 øre Chr. IX udg. ca. 1905-06). I 1908 fik Gravens et brotypestempel, men har øjensynlig genfundet det gamle stjernestempel i juleperioden 1911. Brugsforsendelse fra nyopdaget familiekorrespondance.

1911 - Danmark6054 - Brev - SK 0412

Lot: 331987

10+5 øre Røde Kors provisorium (2) på brev fra Kjøbenhavn *7* d. 23.3.1925 til Holte. Del af afs.-adresse bortklippet.

1925 - Danmark1000 - Brev - 120

Lot: 331526

5 øre Bølgelinie på flyvningsbrevkort (Alfred Schmidt: Børnehjælpsdagen 1914) stemplet Roskilde d. 12.5.1914 og sidestemplet Besørget med Danmarks 1ste Flyvepost * 12 Maj 1914 * og Børnehjælpsdagen til København.

1914 - Danmark4000 - Brev - 64

5 øre Bølgelinie på flyvningsbrevkort (Alfred Schmidt: Børnehjælpsdagen 1914) stemplet Roskilde d. 12.5.1914 og sidestemplet "Besørget med Danmarks 1ste Flyvepost * 12 Maj 1914 *" og "Børnehjælpsdagen" til København.
Lot: 329987

5 øre Chr. X på brevkort (Partier fra Farre) annulleret med reserve bureaustempel Nørrejyllands- JB. PKT. T.188 d. 24.8.1916 til Tim. Reservestempel (R3) benyttet på strækningen Vejle - Herning i perioden 1914-1919.

1916 - Danmark7322 - Brev - 68

Lot: 331167

10 öre Militär-Kortbrev fra panserskibet Oscar II dateret i Nynäs med bureaustempel PLK 354 (= Stockholm - Älvsjö - Nynäshamn) d. 21.10.1917 til Stockholm.

1917 - SverigeBrev

10 öre Militär-Kortbrev fra panserskibet "Oscar II" dateret i Nynäs med bureaustempel PLK 354 (= Stockholm - Älvsjö - Nynäshamn) d. 21.10.1917 til Stockholm.
Lot: 331680

10 øre Bølgelinie på Dansk Radio Aktieselskab Radiobrev sendt lokalt i København d. 6.3.1924. Uden indhold.

1925 - Danmark1000 - Brev - 124

Lot: 331329

4 øre Tofarvet omv. rm. og 20 øre Våben på anbefalet brev annulleret Kjøbenhavn V. d. 13.12.18xx til Skanderborg.

Danmark1000 - Brev - 23y, 36

Lot: 331474

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel VILDBJERG og sidestemplet bureau Herning - Holstebro T.1190 d. 15.2.1908 til Tim.

1908 - Danmark7480 - Brev - SK 1547

Lot: 332006

30 cts., 45 cts. og 2 pts Franco på luftpostbrev fra Barcelona d. 30.3.1943 til soldat ved tysk feldpost Nr. 32440D = 7. Kompanie, Sicherungs-Regiment 608 på Østfronten. Lokal spansk censur fra Barcelona og åbnet af tysk censur i München.

1943 - SpanienBrev

Lot: 331261

15 øre Karavel på skibsbrev fra Thorshavn påskrevet via Leith annulleret med britisk stempel i Edinburgh d. 30.6.1930 og sidestemplet Paquebot til København, Danmark.

1930 - Færøerne3800 - Brev - 169

15 øre Karavel på skibsbrev fra Thorshavn påskrevet "via Leith" annulleret med britisk stempel i Edinburgh d. 30.6.1930 og sidestemplet "Paquebot" til København, Danmark.
Lot: 331933

Brev påskrevet via Sibirien fra Kobe i Japan 1935 uden frimærke via bureau København - Warnemünde T.100 d. 30.6.1935 til København med påskrift Indgaaet uden Frank.. Ubekendt og returneret via Returpostkontoret i København d. 15.7.1935. I Japan stemplet Arrived without Stamp at P.O. Kobe. Flere stempler og rester fra japanske etiketter. Urent åbnet i højre side.

1935 - Japan1000 - Brev

Brev påskrevet "via Sibirien" fra Kobe i Japan 1935 uden frimærke via bureau København - Warnemünde T.100 d. 30.6.1935 til København med påskrift "Indgaaet uden Frank.". Ubekendt og returneret via Returpostkontoret i København d. 15.7.1935. I Japan stemplet "Arrived without Stamp at P.O. Kobe". Flere stempler og rester fra japanske etiketter. Urent åbnet i højre side.
Lot: 331991

2 öre lokal helsags tryksagskuvert annulleret med Olsson-forsøgs rullestempel Jönköping d. 1.1.1897.

1897 - SverigeBrev

Lot: 331626

30 øre Fr. IX på brev annulleret med pr.-stempel Selletræ pr. Thorshavn d. 20.9.1955 til København.

1955 - Færøerne3800 - Brev - 337

Lot: 331897