20 aur, 35 aur og 45 aur. New York Verdensudstilling udg. på anbefalet skibsbrev fra Reykjavik annulleret med TMS skibsstempel Fra Island / København OMK. d. 3.6.1939 og påsat rec.-etiket København Omk. til København. Meget sjældent eksempel på anbefalet skibspost.

1939 - Island1000 - Brev

20 aur, 35 aur og 45 aur. New York Verdensudstilling udg. på anbefalet skibsbrev fra Reykjavik annulleret med TMS skibsstempel "Fra Island" / København OMK. d. 3.6.1939 og påsat rec.-etiket "København Omk." til København. Meget sjældent eksempel på anbefalet skibspost.
Lot: 336556

4/25 øre Provisorium adviskort fra Kryolith Mine og Handels Selskab sendt som lokal tryksag i København d. 22.6.1935 vedr.godst til Grønland med S/S Julius Thomsen. Ikke tidligere set.

1935 - Grønland1000 - Brev - 221

4/25 øre Provisorium adviskort fra Kryolith Mine og Handels Selskab sendt som lokal tryksag i København d. 22.6.1935 vedr.godst til Grønland med S/S "Julius Thomsen". Ikke tidligere set.
Lot: 336774

7 øre Bølgelinie på tryksags bestillingskort fra Grindsted d. 1.8.1929 til Lands Foreningen til Kræftens Bekæmpelse i København. På bagsiden bestilling af effekter til brug ved Landsindsamlingen d. 2.10.1929 - bl.a. 1500 stk. Indsamlingsmærker á 1 kr.

1929 - Danmark7200 - Brev - 167

Lot: 336775

17½ c. og 22½ c. Søhelte på anbefalet tryksagskort fra s/Gravenshage d. 15.5.1944 til Aarhus, Danmark. Tysk censur fra Hamburg og violet censurstempel fra Udenrigsministeriets Tryksagskontrol: Tilladt / U.M. / Indført.

1944 - HollandBrev

Lot: 336770

12/15 øre Provisorium på brevkort (Sønderborg havn med dampskib) skrevet ombord på færgen til Mommark annulleret med bureaustempel Sønderborg - Skovby Als T. 19 d. 21.6.1926 til Aarhus.

1926 - Slesvig6474 - Brev - DAKA 273.02

Lot: 335950

3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med stjernestempel VEDDUM.

Danmark9573 - Brev - SK 1480

Lot: 336778

5 c. helsagsbrevkort stemplet Amerongen d. 18.2.1919 til Gütersloh, Tyskland. Violet briefstempel: Ober-Hofmarschall-Amt Sr. Majestät d. Kaisers u. Königs.. Takkekort fra den abdicerede tyske kejser's hofmarskal i eksil i Holland.

1919 - HollandBrev

5 c. helsagsbrevkort stemplet Amerongen d. 18.2.1919 til Gütersloh, Tyskland. Violet briefstempel: "Ober-Hofmarschall-Amt Sr. Majestät d. Kaisers u. Königs.". Takkekort fra den abdicerede tyske kejser's hofmarskal i eksil i Holland.
Lot: 336769

10 cts. Rytter (2) og 15 cts. Isabel (2), samt lokalt Melilla 5 cts. velgørenhedsmærke, på sørgekuvert fra den lille spanske enklave Melilla i Nordafrika d. 12.2.1938 til Leipzig, Tyskland. Lokal spansk censur fra Melilla.

1938 - SpanienBrev

Lot: 336773

5 øre Fr. VIII på brevkort dateret Rønne d. 12.3.1909 annulleret med svensk stempel i Ystad og sidestemplet Från Danmark via Kjøbenhavn d. 13.3.1909 til Kerteminde. På grund af isforholdende sendt med S/S Thor via Ystad. Vedl. aviskopi.

1909 - Danmark3700 - Brev - 54

5 øre Fr. VIII på brevkort dateret Rønne d. 12.3.1909 annulleret med svensk stempel i Ystad og sidestemplet "Från Danmark" via Kjøbenhavn d. 13.3.1909 til Kerteminde. På grund af isforholdende sendt med S/S "Thor" via Ystad. Vedl. aviskopi.
Lot: 336431

Kvittering fra Brevsamlingsstedet i Karrebæksminde d. 12.10.1869 for pakke med første afgående kgl. post til Holmstrup pr. Slagelse. Brevsamlingsstedet blev oprettet i Karrebæksminde pr. 1.11.1865 og blev ændret til postekspedition med eget stempel i 1877. Sjælden formular.

1869 - Danmark4736 - Brev

Lot: 336594

20 øre Chr. X på brev fra Kjøbenhavn d. 25.9.1916 til lægemissionær Niels Høegh Brønnum og hustru i Numan, Yola Province, Northern Nigeria, West Africa. Ank.stempler fra oktober/november 1916. Uden tegn på censur. Brønnum bragte, som den første missionær i Dansk Forenet Sudan Mission, i 1913 evangeliet til bachama stammen i det nordøstlige Nigeria.

1916 - Danmark1000 - Brev - 71

Lot: 336724

10 øre Bølgelinie helsagsbrevkort (fabr. 113) med indberetning fra Romsø Fyr stemplet Kjerteminde d. 4.8.1936 til Fyrinspektøren, Fyrinspektionsskibet Argus, Købmagergades Postkontor, København.

1936 - Danmark5300 - Brev - EB 86

10 øre Bølgelinie helsagsbrevkort (fabr. 113) med indberetning fra Romsø Fyr stemplet Kjerteminde d. 4.8.1936 til Fyrinspektøren, Fyrinspektionsskibet "Argus", Købmagergades Postkontor, København.
Lot: 336495

2 øre Bølgelinie (3), 12/15 øre Provisorium (par) og 35 øre Karavel på 65 øre frankeret anbefalet brev fra Kjøbenhavn 19 d. 24.6.1928 via New York til Chicago, USA.

1928 - Danmark1000 - Brev - 78, 159, 173

Lot: 336723

1$75 på brev fra sømand ombord på handelsskibet S/S Nancy i Oporto d. 17.11.1939 til matros ombord på S/S Selma via rederiet Vesterhavet og eftersendt fra København d. 30.1.1940 til New York og derefter til Nørre Aaby, Danmark. Ingen tegn på censur.

1939 - PortugalBrev

1$75 på brev fra sømand ombord på handelsskibet S/S "Nancy" i Oporto d. 17.11.1939 til matros ombord på S/S "Selma" via rederiet Vesterhavet og eftersendt fra København d. 30.1.1940 til New York og derefter til Nørre Aaby, Danmark. Ingen tegn på censur.
Lot: 336768

5 øre Våben i parstykke på brev annulleret med lapidar Vallø d. 8.6.1903 til Maskinassistent ombord på krydseren Gejser via Brevpostkontoret i København - eftersendt til skibets station i Holbæk.

1903 - Danmark4651 - Brev - 34B

5 øre Våben i parstykke på brev annulleret med lapidar Vallø d. 8.6.1903 til Maskinassistent ombord på krydseren "Gejser" via Brevpostkontoret i København - eftersendt til skibets station i Holbæk.
Lot: 336485

1 øre, 2 øre og 4 øre Bølgelinie i parstykke med tiltryk HFK Udstilling 1937, samt 10/30 øre Provisorium og 15+5 øre Dybbøl på brev stemplet Herning d. 21.11.1937 til Aarhus.

1937 - Danmark7400 - Brev - 77, 78, 80, 222, 238

1 øre, 2 øre og 4 øre Bølgelinie i parstykke med tiltryk "HFK Udstilling 1937", samt 10/30 øre Provisorium og 15+5 øre Dybbøl på brev stemplet Herning d. 21.11.1937 til Aarhus.
Lot: 336532

1 f. single på brev fra Budapest d. 22.1.1948 til kvinde i D.R.K. (Dansk Røde Kors) Flygtningelejren Prags Boulevard, København S., Danmark.

1948 - Danmark1000 - Brev

Lot: 336766

100 øre Carlsbergfonden på aflang kuvert fra Eskadrille 721 annulleret med parentes stempel Værløse (Flyvestation Værløse) d. 21.10.1976 med eskadrille nr. 721 indsat i klokkeslet til Hvidovre. Kuverten ilagt meddelelse hvor eskadrille 721 beklager forsinkelse af ankomststempling som følge af strejke ved Grønlandsfly. Stemplet kendes jf. Bendix ikke postalt anvendt, men kun i forbindelse med filatelistisk brug som denne returnering af flyvningskuvert fra Grønland.

1976 - Danmark3510 - Brev - 626

100 øre Carlsbergfonden på aflang kuvert fra Eskadrille 721 annulleret med parentes stempel Værløse (Flyvestation Værløse) d. 21.10.1976 med eskadrille nr. "721" indsat i klokkeslet til Hvidovre. Kuverten ilagt meddelelse hvor eskadrille 721 beklager forsinkelse af ankomststempling som følge af strejke ved Grønlandsfly. Stemplet kendes jf. Bendix ikke postalt anvendt, men kun i forbindelse med filatelistisk brug som denne returnering af flyvningskuvert fra Grønland.
Lot: 336806

2½d Victoria single på brev annulleret med duplex Hemel Hempstead/353 d. 13.5.1878 til Kjøbenhavn, Danmark.

1878 - England1000 - Brev

2½d Victoria single på brev annulleret med duplex Hemel Hempstead/"353" d. 13.5.1878 til Kjøbenhavn, Danmark.
Lot: 336744

10 øre Bølgelinie benyttet som gebyrmærke stemplet i Odense d. 31.12.1952 på attesteret kopi af abonnementsopsigelse hos Zoneredningskorpset.

1952 - Danmark5000 - Brev - 318

Lot: 336598

10 øre Chr. IX på aflang sørgekuvert fra Kjøbenhavn d. 7.4.1906 til 22' Bataillon i Aarhus. På bagsiden sort lukkeoblat fra 3. Revisionsdepartement. Sørgekuvert og sort lukkeoblat benyttet som følge af Chr. IX's død d. 29.1.1906.

1906 - Danmark1000 - Brev - 47

Lot: 336805