Komplet sæt Regentjubilæum på anbefalet brev fra Svendborg d. 12.6.1937 til Istanbul, Tyrkiet. Åbnet af tyrkisk toldkontrol og returneret med 2-sproget etiket Yasak maddeler / O. Interdits (Forbudt indhold).

1937 - Danmark5700 - Brev - 239,240, 241, 242

Komplet sæt Regentjubilæum på anbefalet brev fra Svendborg d. 12.6.1937 til Istanbul, Tyrkiet. Åbnet af tyrkisk toldkontrol og returneret med 2-sproget etiket "Yasak maddeler / O. Interdits" (Forbudt indhold).
Lot: 340416

10 øre Bølgelinie, 30 øre Karavel og 1 kr. Chr. X på 140 øre frankeret luftpostbrev fra Charlottenlund via Berlin Zentralflughafen til Bathurst, Gambia, Vestafrika. Rødt flyvningsstempel Deutsche Luftpost * Europa - Südamerika *. Korrekt porto: 30 øre brevporto og 2x55 øre Luftposttillæg pr. 5 gr. = 140 øre.

1939 - Danmark2920 - Brev - 211, 215, 248

10 øre Bølgelinie, 30 øre Karavel og 1 kr. Chr. X på 140 øre frankeret luftpostbrev fra Charlottenlund via Berlin Zentralflughafen til Bathurst, Gambia, Vestafrika. Rødt flyvningsstempel "Deutsche Luftpost * Europa - Südamerika *". Korrekt porto: 30 øre brevporto og 2x55 øre Luftposttillæg pr. 5 gr. = 140 øre.
Lot: 340418

5 øre og 10 øre 3-stribe Fr. VIII på brev annulleret med Stjernestempel NØRRE-TORNBY og sidestempel Hjørring d. 1.8.1911 sendt til St. Thomas Dansk Vest Indien. Ankomststempel St. Thomas d. 21.8.1911. Godt objekt!.

1911 - Danmark9800 - Brev - SK 0953

Lot: 337978

Ufrankeret brevkort (Sundsmark) dateret d. 23.8.1918 med håndskrevet aus S. Hostrup og bureaustempel Apenrade - Gravenstein Bahnpost Zug 2 d. 24.8.1918 til Sommerstedt. Udtakseret i 15 pfg. porto. Sjælden kassetømnings-påtegning fra jernbanebureauet for at tydeliggøre at kortet er afsendt i Sønder Hostrup.

1918 - Slesvig6200 - Brev - DAKA 250.02

Ufrankeret brevkort (Sundsmark) dateret d. 23.8.1918 med håndskrevet "aus S. Hostrup" og bureaustempel Apenrade - Gravenstein Bahnpost Zug 2 d. 24.8.1918 til Sommerstedt. Udtakseret i "15" pfg. porto. Sjælden kassetømnings-påtegning fra jernbanebureauet for at tydeliggøre at kortet er afsendt i Sønder Hostrup.
Lot: 340369

8 sk. Tofarvet single på pakkefølgebrev for pakke annulleret med nr.stempel 206 og sidestemplet lapidar VI Holte d. 15.4.1872 til Kjøbenhavn.

1872 - Danmark2840 - Brev - 19

8 sk. Tofarvet single på pakkefølgebrev for pakke annulleret med nr.stempel "206" og sidestemplet lapidar VI Holte d. 15.4.1872 til Kjøbenhavn.
Lot: 340419

27/29 øre Provisorium single på anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 7.1.1919 til Stockholm, Sverige.

1919 - Danmark1000 - Brev - 91

Lot: 340417

5 øre våbentype Helsagskort annulleret med Stjernestempel PEDERSKER og sidestempel bureau Rønne - Nexø T.8 d. 27.6.1904 sendt til København.  Flot kvalitet.

1904 - Danmark3713 - Helsag - SK 1008

Lot: 337977

10 öre Gustaf, 20 öre Nationalmuseum og 40 öre Tessin på luftpost ekspresbrev fra Malmö d. 22.1.1943 til Henry Sigalow (jøde), Blegdamsvej 6 (Politiet), København, Danmark. Åbnet af dansk censur og stemplet Arrestforvalteren Københavns Amts Arrest.

1943 - Danmark1000 - Brev

10 öre Gustaf, 20 öre Nationalmuseum og 40 öre Tessin på luftpost ekspresbrev fra Malmö d. 22.1.1943 til Henry Sigalow (jøde), Blegdamsvej 6 (Politiet), København, Danmark. Åbnet af dansk censur og stemplet "Arrestforvalteren Københavns Amts Arrest".
Lot: 340421

1 mk. Luftpost på brevkort (LZ127 Graf Zeppelin) sendt som luftpost og annulleret med bordstempel Luftschiff Graf Zeppelin d. 19.10.1930 via Mannheim Flugplatz til Lorch. Rødt stempel Mit Lufschiff Graf Zeppelin befördert.

1930 - TysklandBrev

1 mk. Luftpost på brevkort (LZ127 Graf Zeppelin) sendt som luftpost og annulleret med bordstempel Luftschiff Graf Zeppelin d. 19.10.1930 via Mannheim Flugplatz til Lorch. Rødt stempel "Mit Lufschiff Graf Zeppelin befördert".
Lot: 340282

7 øre Bølgelinie på bestillingskort for på digtsamlingen Ordmaleri af K. J. Almqvist sendt lokalt i København d. 30.8.1935. Kortet udfyldt af tegneren Robert Storm Petersen - Storm P. - med tydelig signatur.

1935 - Danmark1000 - Brev - 200

7 øre Bølgelinie på bestillingskort for på digtsamlingen "Ordmaleri" af K. J. Almqvist sendt lokalt i København d. 30.8.1935. Kortet udfyldt af tegneren Robert Storm Petersen - "Storm P." - med tydelig signatur.
Lot: 340424

1861. Ufrankeret skibsbrev med indhold skrevet på græsk fra Venezia d. 13.6.1861 og østrigsk skibsstempel fra Triest DA VENEZIA COL VAPORE d. 14.6.1861 til Syros, Grækenland. Ank.stemplet på Syros d. 7.6.1861 (Julianske kalender). Flere porto påtegninger.

1861 - ØstrigBrev

1861. Ufrankeret skibsbrev med indhold skrevet på græsk fra Venezia d. 13.6.1861 og østrigsk skibsstempel fra Triest "DA VENEZIA COL VAPORE" d. 14.6.1861 til Syros, Grækenland. Ank.stemplet på Syros d. 7.6.1861 (Julianske kalender). Flere porto påtegninger.
Lot: 340407

10 aur Luftpost provisorium (3) på 1. flyvningsbrev fra Vestmannaeyjar d. 9.6.1928 til Reykjavik. Ank.stemplet i Reykjavik samme dag.

1928 - IslandBrev

Lot: 340413

15 c. Nedrustnings konference (2) og 2 fr. Luftpost (defekt) på luftpostbrev fra Thalwil d. 16.11.1937 til Santiago, Chile. Rødt luftpost stempel Deutsche Luftpost Europa - Südamerika. Høj katalogværdi, men desværre med beskadiget 2 fr. Luftpost udg.

1937 - SchweizBrev

15 c. Nedrustnings konference (2) og 2 fr. Luftpost (defekt) på luftpostbrev fra Thalwil d. 16.11.1937 til Santiago, Chile. Rødt luftpost stempel "Deutsche Luftpost Europa - Südamerika". Høj katalogværdi, men desværre med beskadiget 2 fr. Luftpost udg.
Lot: 340400

25 øre posthusfranko frankeret brevkort fra Aalborg 3 d. 15.10.1948 til Soltau, Tyskland. Sendt fra tysk flygtning i lejr Vestre Alle med blåt stempel Luftværnskontoret / Post / * Aalborg *.

1948 - Danmark9000 - Brev

25 øre posthusfranko frankeret brevkort fra Aalborg 3 d. 15.10.1948 til Soltau, Tyskland. Sendt fra tysk flygtning i lejr Vestre Alle med blåt stempel "Luftværnskontoret / Post / * Aalborg *".
Lot: 340426

10 øre Bølgelinie (4) på illustreret firmakuvert fra Urban: Øl-Mineralvande-Chabeso sendt anbefalet og annulleret med udslebet stjernestempel Ab.3. og sidestemplet Aalborg d. 1.5.1935 til Esbjerg. Et mærke med fold.

1935 - Danmark9000 - Brev - SK 0063

Lot: 339814

10/8 øre provisorisk helsagskuvert benyttet som kuvert og frankeret med egyptisk 1 mil (6) og 2 mills (2) Pyramide fra Alexandria d. 2.2.1905 til Roskilde, Danmark.

1905 - Danmark4000 - Brev - KV 26

Lot: 340336

Tysk 5 pfg. Hindenburg helsagsbrevkort opfrankeret med 8 pfg. Hindenburg sendt underfrankeret fra Altona d. 25.10.1934 til Middelfart, Danmark. Udtakseret i porto med 5 øre og 7 øre Portomærke stemplet i Middelfart d. 25.10.1934.

1934 - Danmark5500 - Brev - P 20, P 21

Lot: 340408

40 cts. Franco. 50 cts. Luftpost provisorium og 2 pts. Luftpost (4) på luftpostbrev fra San Sebastian d. 3.5.1941 via Madrid til Newport, USA. Åbnet af lokal spansk censur i San Sebastian.

1941 - SpanienBrev

Lot: 340430

10 øre og 50 øre Luftpost på anbefalet 1, flyvnings-brev Maribo - København annulleret med udstillingsstempel  Maribo / Bangs Have / * Lollandsk Frimærkeudstilling * d. 15.4.1938 via København Luftpost sn1 d. 15.4.1938 til Nakskov. Påsat fortrykt rec.-etiket Maribo med violet tiltrykt F.

1938 - Danmark4930 - Brev - 216, 219

10 øre og 50 øre Luftpost på anbefalet 1, flyvnings-brev Maribo - København annulleret med udstillingsstempel Maribo / Bangs Have / * Lollandsk Frimærkeudstilling * d. 15.4.1938 via København Luftpost sn1 d. 15.4.1938 til Nakskov. Påsat fortrykt rec.-etiket Maribo med violet tiltrykt "F".
Lot: 340038

1875. Ufrankeret portobrev fra Cette i Frankrig d. 26.3.1875 via franske bureauer Marseille-Lyon og Marseille-Paris, samt Paris, til København, Danmark. Flere portostempler og udtakseret i 40 øre dansk porto.

1875 - Frankrig1000 - Brev

1875. Ufrankeret portobrev fra Cette i Frankrig d. 26.3.1875 via franske bureauer Marseille-Lyon og Marseille-Paris, samt Paris, til København, Danmark. Flere portostempler og udtakseret i "40" øre dansk porto.
Lot: 340410

5/4 øre provisorisk helsagskuvert opfrankeret med 15/24 øre provisorium fra Roskilde d. 1.2.1905 til sømand ombord på S/S Gratia, Alexandria, Egypten.

1905 - Danmark4000 - Brev - KV 25, 41

5/4 øre provisorisk helsagskuvert opfrankeret med 15/24 øre provisorium fra Roskilde d. 1.2.1905 til sømand ombord på S/S "Gratia", Alexandria, Egypten.
Lot: 340329