5 øre Bølgelinie, 8 øre Chr. X 60 år (fireblok), 5 øre og 10 øre Bølgelinie i lodret automatsammentryk med sammenklæbning, samt 10 øre Gebyr i parstykke, på anbefalet brev fra København 21 (Hovedbanegården) d. 26.3.1932 til Fresno, USA.

1932 - Danmark1000 - Brev - AU 17, 183, 188, Gebyr 3

Lot: 342068

Fransk 10 c. på julekort fra Paris d. 23.12.1905 til København, Danmark. Retur til Frankrig med 2-sproget etiket “Flyttet hvorhen vides ikke.”. Opfrankeret med 10 c. og genfremsendt fra Paris d. 5.1.1905 til den korrekte adresse i København, Danmark. Dekorativ forsendelse.

1905 - Danmark1000 - Brev

Lot: 342185

5 pfg. Beethoven på billedsiden af underfrankeret brevkort fra Stuttgart d. 4.6.1928 til København, Danmark. Udtakseret i porto med 7 øre Portomærke (2) stemplet Kjøbenhavn d. 6.6.1928.

1928 - Danmark1000 - Brev - P 17

Lot: 340796

Ufrankeret brevkort fra Roskilde d. 8.7.1907 postalt opfrankeret med 1 øre Bølgelinie stemplet Roskilde d. 10.7.1907 til Vraa. Opfrankeret for at kunne befordres, men også udtakseret i “8” øre porto som skulle betales af modtageren.

1907 - Danmark4000 - Brev - 42

Lot: 342179

15 øre H. C. Andersen og 5 kr. Chr. X på 5,15 kr. frankeret anbefalet luftpostbrev fra København d. 12.12.1935 til Rio de Janeiro, Brasilien. Korrekt porto = 2x 230 øre luftposttillæg + 30 øre udlandsporto + 25 øre Rec. = 5,15 kr. Ank.stemplet d. 17.12.1935.

1935 - Danmark1000 - Brev - 213, 26

Lot: 342176

5 øre Chr. X på brevkort (Hesselagergaard) annulleret med reserve-bureaustempel (R2) Østrifternes Jernb. Postkt. T.13 d. 22.7.1914 til København. Reservestempel benyttet på strækningen Odense - Svendborg. Et af ganske få eksempler på reservestempler brugt på Fyn.

1914 - Danmark5000 - Brev - 68

Lot: 342187

2 sk. 1854, 4 sk. stukken kant og 16 sk. gråviolet 1857 udg. på 22 sk. brev fra København med kombineret nr.-stempel “84”/SJ.JB.P.SP.B. d. 19.9.1863 via Hamburg til Berlin. Rammestempel “Aus Dänemark”. Kombination ej reg. i Daka. Attest Nielsen.

1863 - Danmark1000 - Brev - 6, 3, 9

Lot: 342177

1812. Tjenstebrev pr. feldpost estafette fra Holst. Inf. Regt. dateret i København d. 2.3.1812 til Itzehoe, eftersendt til Ahrensburg. På bagsiden laksegl: Holsteenske Infanterie Regiment. Flere portopåtegninger.

1812 - DanmarkBrev

Lot: 342181

2 sk. og 4 sk. Tofarvet på 6 sk. frankeret brev annulleret Kjøbenhavn KB d. 6.7.187x til Malmö, Sverige.

Danmark1000 - Brev - 16, 18

Lot: 340791

Ufrankeret brev med liniestempel Interneret-Forsendelse stemplet Sønderborg d. 17.3.1945 til Jerne pr. Esbjerg. Sendt fra indsat, Ove Bang, i Interneringslejren Frøslev pr. Faarhus.

1945 - Danmark6700 - Brev

Lot: 342182

1840. Brev med langt indhold fra N. Chr. Havsteen i Reikevig (Reykjavik) d. 28.12.1840 til Land- og Byfoged St. Gunlögsen i Reikevig (Reykjavik). Meget velbevaret brev.

1840 - IslandBrev

Lot: 342194

3 cents Tofarvet omv. rm. på brevkort (St. Thomas, Bahia y Cuidad) fra St: Thomas d. 13.11.1901 til Kristiania, Norge. Ank.stemplet Kristiania d. 2.12.1901. God destination. Kort hj.tak.

1901 - Dansk VestindienBrev - 6By

Lot: 342192

1851. Portobrev fra Hull påskrevet pr. Rob Roy med blåt skibsstempel HULL SHIP LETTER d. 5.7.1851 via K.D.P.A. Altona til Svendborg, Danmark.

1851 - Danmark5700 - Brev

1851. Portobrev fra Hull påskrevet "pr. Rob Roy" med blåt skibsstempel HULL SHIP LETTER d. 5.7.1851 via K.D.P.A. Altona til Svendborg, Danmark.
Lot: 342104

15 øre Karavel svardel af dobbelt helsagsbrevkort (fabr. 84Y) opfrankeret med tysk 5 pfg. og 15 pfg. Hindenburg og sendt som luftpost fra Norderney d. 6.9.1929 via Bremen til København, Danmark. Rødt flyvningsstempel Mit Luftpost befördert Postamt Bremen. Uden meddelelse på bagsiden.

1929 - Danmark1000 - Brev - DB 73

15 øre Karavel svardel af dobbelt helsagsbrevkort (fabr. 84Y) opfrankeret med tysk 5 pfg. og 15 pfg. Hindenburg og sendt som luftpost fra Norderney d. 6.9.1929 via Bremen til København, Danmark. Rødt flyvningsstempel "Mit Luftpost befördert Postamt Bremen". Uden meddelelse på bagsiden.
Lot: 342131

5 mills Luftpost provisorium i parstykke og 2 mills kamel rytter på luftpostbrev annulleret Sudan Air Mail Atbara d. 28.1.1932 til Scotland.

1932 - SudanBrev

Lot: 342134

1851. Ufrankeret tjenestebrev fra præsten i Øster Velling med 1½-ringsstempel Randers. d. 5.5.1851 til Viborg. Påskrevet 6 sk. porto.

1851 - Danmark8900 - Brev

1851. Ufrankeret tjenestebrev fra præsten i Øster Velling med 1½-ringsstempel Randers. d. 5.5.1851 til Viborg. Påskrevet "6" sk. porto.
Lot: 342166

1 øre Våben, 4/8 øre og 15/24 øre Provisorium på brev fra Roskilde d. 22.1.1905 til sømand ombord på S/S Gratia i Alexandria, Egypten.

1905 - Danmark4000 - Brev - 37, 40, 41

1 øre Våben, 4/8 øre og 15/24 øre Provisorium på brev fra Roskilde d. 22.1.1905 til sømand ombord på S/S "Gratia" i Alexandria, Egypten.
Lot: 340349

10 øre Bølgelinie på brevkort (Pension Brink, Henne Strand) annulleret med udslebet stjernestempel HENNE STRAND og sidestemplet Henne d. 3.8.1938 til Vejle.

1938 - Danmark6854 - Brev - SK 0522

Lot: 342106

8 øre Bølgelinie (fireblok) og 45 øre Chr. X (parstykke), samt utakket fireblok af Julemærke 1950, på anbefalet ekspresbrev fra København d. 22.12.1950 til Oslo, Norge.

1950 - Danmark1000 - Brev - 256, 296

Lot: 340898

40 øre Chr. X 75 år på brev fra København d. 7.2.1947 til Nürnberg, Tyskland. Åbnet af dansk efterkrigscensur med to forskellige stempler: (krone)/706/Danmark og (krone)/710/Danmark.

1947 - Danmark1000 - Brev - 292

Lot: 340813

4 aur Chr. IX i parstykke på brevkort (Thingvallir) stemplet Reykjavik d. 29.4.1904 til Kjøbenhavn, Danmark.

1904 - Island1000 - Brev

Lot: 340944