5 øre Fr. VIII på brevkort fra Ibsker annulleret med stjernestempel AARSDALE og sidestemplet bureau Rønne - Nexø T.8 d. 26.3.1908 til Vestermarie - eftersendt til Aakirkeby med stjernestempel LOBBÆK og sidestemplet bureaustempel Rønne - Nexø T.1 d. 29.3.1908.

1908 - Danmark3712 - Brev - SK 0051, SK 0807

Lot: 342766

Danish Council, Bush House, London. Fortrykt klapkort fra de Frie Danske i London under krigen.

DanmarkDiverse

Lot: 342803

Beskadiget svensk 10 öre helsagsbrevkort fra Stockholm d. 24.2.1925 til København, Danmark. Forstærket med etiket fra Kjøbenhavns Overpostmesterembede Opm. 135 og stemplet Kjøbenhavn d. 26.2.2925.

1925 - Danmark1000 - Brev

Lot: 342788

Ufrankeret interneret forsendelse stemplet Stockholm 90 d. 8.10.1945 fra tysk Ob. Maat, Erich Blauhut, i den svenske interneringslejr Backamo til kontoret for tyske flygtninge i København. Svensk militærcensur. Blauhut flygtede til Sverige med marine versetzboot PIL 60 fra Pillau i april 1945.

1945 - Sverige1000 - Brev

Lot: 342196

1 øre Bølgelinie (2) og 3 øre helsagsafklip på lokalbrev i Kjøbenhavn d. 12.12.1916 med 2 forskellige Røde Kors mærkater og dansk grænseforening. Usædvanlig forsendelse.

1916 - Danmark1000 - Brev - 77

Lot: 342806

25 c. og 65 c. Luftpost på anbefalet 1.-flyvningsbrev fra Basel d. 30.5.1926 via Zürich til Wien, Østrig.

1926 - SchweizBrev

Lot: 342728

1865. Fattigsag m. Att. med antiqua Soröe. d. 22.1.1865 til Hvidovre Sogneforstanderskab pr. Valdby. Befordret med Københavns Fodpost med spidsovalt “F:P:” d. 23.1. 1865. Daka 1400,-

1865 - Danmark4180 - Brev

Lot: 342186

1 mk. Våben single på anbefalet brev fra Helsingfors d. 29.1.1898 til Jönköping, Sverige.

1898 - FinlandBrev

Lot: 342323

10 øre Bølgelinie og 40 øre Chr. X (4) på 170 øre frankeret internationalt adressekort for pakke fra Kjøbenhavn 8 (Frihavnen) d. 3.10.1923 til Stockholm, Sverige.

1923 - Danmark1000 - Brev - 122, 128

Lot: 342741

7 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 46-H) annulleret med stjernestempel TILLITZ og sidestemplet Nakskov d. 10.7.1919 til Hillerød.

1919 - Danmark4984 - Brev - SK 1366

Lot: 342769

10 öre Bølgelinie i parstykke på brevkort (Inspektionsskibet HMS Fylla) dateret Reykjavik d. 2.6.1924 og annulleret i København d. 11.6.1924 til Nykøbing F. Sendt i lukket marinesæk fra Island til København.

1924 - Danmark1000 - Brev - 124

10 öre Bølgelinie i parstykke på brevkort (Inspektionsskibet HMS "Fylla") dateret Reykjavik d. 2.6.1924 og annulleret i København d. 11.6.1924 til Nykøbing F. Sendt i lukket marinesæk fra Island til København.
Lot: 342796

1854. Portobrev fra London d. 17.7.1854 påskrevet via Ostende med stempel 3½ groschen via Hamburg til Randers, Danmark.

1854 - Danmark8900 - Brev

1854. Portobrev fra London d. 17.7.1854 påskrevet "via Ostende" med stempel "3½ groschen" via Hamburg til Randers, Danmark.
Lot: 342102

8 øre og 16 øre Tofarvet med perfin Th.W. & V. på adressebrev for pakke fra firma Th. Wessel & Vett annulleret med lapidar Kjøbenhavn P P d. 9.4.1893 til Rudkjøbing.

1893 - Danmark1000 - Brev - Perf. T12

8 øre og 16 øre Tofarvet med perfin "Th.W. & V." på adressebrev for pakke fra firma Th. Wessel & Vett annulleret med lapidar Kjøbenhavn P P d. 9.4.1893 til Rudkjøbing.
Lot: 342780

Nedkastet Flyveblad. Hilsen fra England til Mødet i Gerløv 1942 No. 1 (Formular D.4). Flyveblad på 5 sider nedkastet af Royal Air Force. På bagsiden billede at den danske Spitfire maskine i Royal Air Force Skagen Ind og danske piloter. Påskrevet Fundet i Hejls den 14 eller 15/8 42.

1942 - DanmarkDiverse

Nedkastet Flyveblad. "Hilsen fra England til Mødet i Gerløv" 1942 No. 1 (Formular D.4). Flyveblad på 5 sider nedkastet af Royal Air Force. På bagsiden billede at den "danske" Spitfire maskine i Royal Air Force "Skagen Ind" og danske piloter. Påskrevet "Fundet i Hejls den 14 eller 15/8 42".
Lot: 342810

25 cts. (2) og 1,25 pts. Kanariske Øer Luftpost provisorium på luftpostbrev fra Sta Cruz de Tenerife d. 29.4.1937 til Braunschweig, Tyskland. Lokal spansk censur fra Santa Cruz de Tenerife. Bagklap mgl.

1937 - SpanienBrev

Lot: 342797

5 øre Bølgelinie og 20 øre Chr. X på 25 øre frankeret anbefalet brev med postopkrævning fra Kjøbenhavn d. 27.4.1914 til Reykjavik, Island. Ank.stemplet i Reykjavik d. 6.5.1914.

1914 - Danmark1000 - Brev - 64, 71

Lot: 342313

Ufrankeret fortrykt Stalag 391 Interneret Forsendelse brevkort fra Premierløjtnant i lejr 8 (= Officerslejren Hornbæk Badehotel) stemplet København d. 6.10.1943 til Kaptajnløjtnant i lejr 18 (= Hindsgavl pr. Middelfart). Violet censurstempel Geprüft.

1943 - Danmark3100 - Brev

Ufrankeret fortrykt "Stalag 391" Interneret Forsendelse brevkort fra Premierløjtnant i lejr 8 (= Officerslejren Hornbæk Badehotel) stemplet København d. 6.10.1943 til Kaptajnløjtnant i lejr 18 (= Hindsgavl pr. Middelfart). Violet censurstempel "Geprüft".
Lot: 342786

5 øre Fr. VIII på brevkort (Kongsdal v. Mørkøv) sendt efterårsmanøvren 1908 annulleret med brotype Ia Feltpostkontor * No. 3 * d. 3.10.1908 til Randers. Som altid med svagt 3-tal i stemplet.

1908 - Danmark4440 - Brev - 54

5 øre Fr. VIII på brevkort (Kongsdal v. Mørkøv) sendt efterårsmanøvren 1908 annulleret med brotype Ia Feltpostkontor * No. 3 * d. 3.10.1908 til Randers. Som altid med svagt "3"-tal i stemplet.
Lot: 342750

20 øre og 25 øre Chr. X på værdibrev fra Kjøbenhavn d. 28.8.1920 til Sønderborg.

1920 - Danmark1000 - Brev - 71, 72

Lot: 340633

5 øre Fr. VIII i parstykke på brevkort annulleret med stjernestempel BRØNDSHØJ og sidestemplet Kjøbenhavn L. til poste restante i Dresden, Tyskland. Retur med 2-sproget returetiket Nicht abgeholt..

1908 - Danmark2700 - Brev - SK 0197

5 øre Fr. VIII i parstykke på brevkort annulleret med stjernestempel BRØNDSHØJ og sidestemplet Kjøbenhavn L. til poste restante i Dresden, Tyskland. Retur med 2-sproget returetiket "Nicht abgeholt.".
Lot: 342762

10 öre Gustaf og 20 öre Røde Kors på luftpostbrev fra Malmö d. 24.4.1945 til Klampenborg, Danmark. Åbnet af tysk censur i Sønderborg med sjælden fortrykt April-banderole.

1945 - Sverige2930 - Brev

10 öre Gustaf og 20 öre Røde Kors på luftpostbrev fra Malmö d. 24.4.1945 til Klampenborg, Danmark. Åbnet af tysk censur i Sønderborg med sjælden fortrykt "April"-banderole.
Lot: 342795