20 øre Chr. X single på firmakuvert fra Nordisk Droge- og Kemikalieforretning i Kjøbenhavn d. 7.10.1914 til Helsingfors, Finland. Påskrevet Via Sverige og fremsendt åbent med rødt 4-sproget rammestempel Aabent Brev for at fremskynde eventuel censur. Uden synlige tegn på censur.

1914 - Danmark1000 - Brev - 71

20 øre Chr. X single på firmakuvert fra Nordisk Droge- og Kemikalieforretning i Kjøbenhavn d. 7.10.1914 til Helsingfors, Finland. Påskrevet "Via Sverige" og fremsendt åbent med rødt 4-sproget rammestempel "Aabent Brev" for at fremskynde eventuel censur. Uden synlige tegn på censur.
Lot: 343048

1d George V på brev fra Peebees (?) d. 19.2.1917 til USA. Åbnet af britisk censur med bortklippet censor-nr. og håndskrevet 3411 og blå retur etiket: Returned to sender by the censor.

1917 - EnglandBrev

1d George V på brev fra Peebees (?) d. 19.2.1917 til USA. Åbnet af britisk censur med bortklippet censor-nr. og håndskrevet "3411" og blå retur etiket: "Returned to sender by the censor.
Lot: 343068

35 öre Gustaf single på anbefalet brev fra Sundsvall d. 1.8.1914 til Berlin, Tyskland. Åbnet af tidlig tysk censur i Hamburg. Ank.stemplet i Berlin d. 8.8.1914.

1914 - SverigeBrev

Lot: 343047

15 øre helsagskuvert (fabr. 55) sendt underfrankeret med brotype Ic Mørke d. 11.8.1940 til Lensbaron Berner Schilden-Holstein, Ridder af Dannebrog, Langesø. Udtakseret i porto med 5 øre Gebyrmærke i parstykke anvendt som portomærke og annulleret Langesø d. 12.8.1940.

1940 - Danmark8544 - Brev - KV 49, Gebyr 4

Lot: 342858

Indisk 1d George V på billedside af underfrankeret brevkort fra Aden  Camp d. 27.9.1921 til Maribo, Danmark. Udtakseret i porto med 5 øre og 20 øre Porto-provisorium stemplet Maribo d. 12.10.1921.

1921 - Danmark4930 - Brev - P 2, P 5

Lot: 340863

10 øre (2) og 20 øre Chr. X med perfin F.A.& Co. på firmakuvert fra Ferd Andersen & Co. i København sendt som 2. vægtkl. ekspresbrev annulleret med svensk skibsstempel Från Danmark og sidestemplet Malmö d. 27.1.1915 til Stockholm, Sverige.

1915 - Danmark1000 - Brev - Perf. F05

10 øre (2) og 20 øre Chr. X med perfin "F.A.& Co." på firmakuvert fra Ferd Andersen & Co. i København sendt som 2. vægtkl. ekspresbrev annulleret med svensk skibsstempel "Från Danmark" og sidestemplet Malmö d. 27.1.1915 til Stockholm, Sverige.
Lot: 343041

8 øre Tofarvet på brev annulleret med stjernestempel ØSTERMARIÆ og sidestemplet lapidar Rønne d. 11.1.18xx til Åker. På bagsiden ank.stemplet Aakirkeby.

Danmark3751 - Brev - SK 1628

Lot: 342510

1861. Ufrankeret Fattigsag m. A. med indhold dateret på Østermarie Præstegaard 22.2.1861 med antiqua Svanike d. 26.2.1861 til Pastor Mossin i Aakirkeby. Ank.stemplet Aakirkeby d. 27.2.1861.

1861 - Danmark3751 - Brev

Lot: 342460

20 øre Chr. X på brev med fuldt indhold skrevet i Øsby d. 2.2.1921 annulleret med bureaustempel Haderslev - Aarøsund Havn T.14 d. 3.2.1921 til Nakskov.

1921 - Slesvig6192 - Brev - DAKA 259.02

Lot: 340613

10 øre Chr. X på kuvert fra Gudhjem og Omegns Brugsforening annulleret med brotype IIa Helligdommen d. 28.6.1914 til København.

1914 - Danmark3783 - Brev - 69

Lot: 342430

15 øre Chr. X og Julemærke 1942 på julekort annulleret med udslebet stjernestempel UGE til Genner.

1942 - Danmark6360 - Brev - SK 1433

Lot: 343051

Den store Armada paa Vej. Illustreret flyveblad nedkastet af RAF i 1942. Formular D5.

1942 - DanmarkBrev

"Den store Armada paa Vej". Illustreret flyveblad nedkastet af RAF i 1942. Formular D5.
Lot: 342809

1½d og 3d George V med perfin B&C på anbefalet brev fra Barclay & Company i London d. 10.1.1917 via norsk sejlende bureau Bergen - Newcastle d. 12.1.1917 til Kristiania, Norge. Åbnet af britisk censur med laksegl WAR OFFICE / POSTAL CENSOR og banderole no. 96.

1917 - EnglandBrev

1½d og 3d George V med perfin "B&C" på anbefalet brev fra Barclay & Company i London d. 10.1.1917 via norsk sejlende bureau Bergen - Newcastle d. 12.1.1917 til Kristiania, Norge. Åbnet af britisk censur med laksegl "WAR OFFICE / POSTAL CENSOR" og banderole no. 96.
Lot: 343036

8 øre og 16 øre Tofarvet med perfin Th.W. & V. på adressebrev for pakke fra firma Th. Wessel & Vett annulleret med lapidar Kjøbenhavn P P d. 26.11.189x til Rudkjøbing.

Danmark1000 - Brev - Perf. T12

8 øre og 16 øre Tofarvet med perfin "Th.W. & V." på adressebrev for pakke fra firma Th. Wessel & Vett annulleret med lapidar Kjøbenhavn P P d. 26.11.189x til Rudkjøbing.
Lot: 342779

2 øre og 4 øre Bølgelinie på filatelistisk tryksagskort annulleret med udslebet stjernestempel ESBJERG 3. og sidestemplet Esbjerg d. 19.10.1948 til Vanløse.

1948 - Danmark6700 - Brev - SK 0273

Lot: 343050

1d George på brev fra Rockerdale d. 28.2.1917 til Manhattan, Kansas, USA. Åbnet af britisk censur i Liverpool med banderole Opened by Censor i blå farve og håndskrevet censor-nr. P.1835.

1917 - EnglandBrev

1d George på brev fra Rockerdale d. 28.2.1917 til Manhattan, Kansas, USA. Åbnet af britisk censur i Liverpool med banderole "Opened by Censor" i blå farve og håndskrevet censor-nr. "P.1835".
Lot: 343066

10 øre Våben helsagsbrevkort annulleret med lapidar Aarhus II d. 23.9.1889 til Capt. Dam på bark Josephina via danske konsul i Deauville, Tunesien - eftersendt via Trouville s/Mer til Sundsvall, Sverige.

1889 - Danmark8000 - Brev - EB 15

10 øre Våben helsagsbrevkort annulleret med lapidar Aarhus II d. 23.9.1889 til Capt. Dam på bark "Josephina" via danske konsul i Deauville, Tunesien - eftersendt via Trouville s/Mer til Sundsvall, Sverige.
Lot: 342482

20 øre Posthorn på fortrykt kuvert fra Den Norske Amerikalinje A/S i Kristiania d. 26.9.1914 til Liverpool, England. Åbnet af britisk censur med lille censurbanderole påskrevet AG65. Folder.

1914 - NorgeBrev

20 øre Posthorn på fortrykt kuvert fra Den Norske Amerikalinje A/S i Kristiania d. 26.9.1914 til Liverpool, England. Åbnet af britisk censur med lille censurbanderole påskrevet "AG65". Folder.
Lot: 343037

8 øre Bølgelinie på lokalt brevkort (Chistiansborg slot) annulleret med brotype IIh Christiansborg K. d. 4.1.1925. Stemplet benyttet ved  Mindefesten paa Christiansborg Slot i anledningen af Postvæsenets 500 Aars Jubilæum.

1925 - Danmark1000 - Brev - 123

Lot: 342847

Ufrankeret svarbrevkort stemplet brotype Vd Åkirkeby B. sn1 d. 10.7.1963 til København. Udtakseret i 25 øre enkeltporto med grønt portomaskinstempel på Østerbro Postkontor d. 12.7.1963.

1963 - Danmark3720 - Brev

Lot: 342885

OPROP! Til Danmarks Soldater og Danmarks Folk!. Flyveblad fra den tyske kommandør Kaupisch nedkastet over Danmark i forbindelse med den tyske besættelse d. 9.4.1940. Formular 4a. Mindre rifter.

1940 - DanmarkDiverse

"OPROP! Til Danmarks Soldater og Danmarks Folk!". Flyveblad fra den tyske kommandør Kaupisch nedkastet over Danmark i forbindelse med den tyske besættelse d. 9.4.1940. Formular 4a. Mindre rifter.
Lot: 342913