Tysk 10 pfg. Germania på brevkort fra Metz d. 1.6.1906 til Odense, Danmark. Ubekendt med stempel Opraabt for Budene Adressaten ubekjendt Odense, den 7/6 1906 og returneret med 2-sproget returetiket: Ubekjendt / inconnu..

1906 - Danmark5000 - Brev

Tysk 10 pfg. Germania på brevkort fra Metz d. 1.6.1906 til Odense, Danmark. Ubekendt med stempel "Opraabt for Budene Adressaten ubekjendt Odense, den 7/6 1906" og returneret med 2-sproget returetiket: "Ubekjendt / inconnu.".
Lot: 353893

5 öre Hazelius, 10 Öre Skansen og 15 öre Sergel på søndagsbrev fra Ystad d. 24.9.1941 til Holstebro, Danmark. Åbnet af dansk censur med spor efter rød etiket vedr. særlig kontrol. I Holstebro påsat meddelelse - F.7 (9-40 A8) - vedr. brevet er afsendt for sendt til udbringning en søndag og ank.stemplet Holstebro 0.OMB. d. 28.9.1941 (= Søndag). Ombæringsstempel brotype IIi anvendt ca. 2 år tidligere end registreret af Vagn Jensen.

1941 - Danmark7500 - Brev

Lot: 353548

4 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 16 øre Tofarvet i parstykke anvendt som pakkefølgebrev for pakke med postopkrævning fra Carl Allers annulleret med lapidar Kiøbenhavn N d. 30.3.1882 til Aarup. Et mærke med nålehul.

1882 - Danmark1000 - Brev - 27, EB 7

Lot: 353863

5 øre, 10 øre Chr. X og Danmarkimut mærke på brevkort (Godthaab Marinestation) fra Godthaab d. 21.11.1949 til København.

1949 - Grønland3900 - Postkort - Brugt m. mærke - 2, 4

Lot: 353811

5 øre Fr. VIII i parstykke på brev annulleret med stjernestempel RAKKEBY og sidestemplet Hjørring d. 16.1.1909 til Nr. Alslev.

1909 - Danmark9800 - Brev - Sk 1022

Lot: 353950

Russisk 10 kop. Våben og 20 kop. Våben med ringe på anbefalet brev fra Jokela d. 23.4.1903 via St. Petersborg og Alexandria til Tribunal Mixte i Mansoura, Egypten. Ank.stemplet d. 4.5.1903. Interessant destination.

1903 - FinlandBrev

Lot: 353173

10 øre Bølgelinie og 15 øre Karavel på brev annulleret Haderslev og sidestemplet med sjældent posthornstempel MOLTRUP (HADERSLEV) til Karlsruhe, Tyskland. Skilling: 2000,-

1929 - Danmark6100 - Brev - SK 97.2

Lot: 353135

25 øre Karavel, 30 øre Regentjubilæum og 10 øre Gebyrmærke (par) på anbefalet brev fra København 21 (= Hovedbanegården) d. 10.9.1937 til Glasgow, Scotland.

1937 - Danmark1000 - Brev - 242, 214, Gebyr 5

Lot: 353689

Tysk post i Marokko. 5 Centimes/5 pfg. Germania Marocco spørgedel af dobbelt helsagsbrevkort med meddelelse dateret i Casablanca d. 8.4.1908 til Tanger. Ank.stemplet Tanger (Morocco) Deutsche Post d. 9.4.1908.

1908 - Tyske KolonierBrev

Tysk post i Marokko. 5 Centimes/5 pfg. Germania "Marocco" spørgedel af dobbelt helsagsbrevkort med meddelelse dateret i Casablanca d. 8.4.1908 til Tanger. Ank.stemplet Tanger (Morocco) Deutsche Post d. 9.4.1908.
Lot: 353319

20 øre posthusfranko på flygtningebrev Aalborg 3. d. 15.2.1947 fra Flygtningelejr 48-01 Vestre Alle, Aalborg til flygtningelejr 63-03, Oksbøl - eftersendt til Lübeck, Tyskland. På bagsiden stempel: Luftværnskontoret / Post / Aalborg og (krone) St.c.L. Lejrchefen i Oxbøl. Interessant brev mellem tyske flygtninge i Danmark med stempler fra både Aalborg og Oxbøl.

1947 - Danmark9000 - Brev

Lot: 353908

Böhmen-Mähren 50 h. på brev fra Prag d. 18.7.1940 til familien Tychsen, Spandet pr. Arum i Nordschleswig, Dänemark. Returneret som ubekendt med etiket Angabe des bestimmungsorts ungenügend og Briefstempel fra SS-Verfügungstruppe 3. San.-Ers..-Kp. Sendt fra dansk SS-frivillig Hans Tychsen i Prag. Kuvert antagelig fremsendt i omslag og her åbnet af tyske censur.

1940 - Danmark6542 - Brev

Böhmen-Mähren 50 h. på brev fra Prag d. 18.7.1940 til familien Tychsen, Spandet pr. Arum i Nordschleswig, Dänemark. Returneret som ubekendt med etiket "Angabe des bestimmungsorts ungenügend" og Briefstempel fra SS-Verfügungstruppe 3. San.-Ers..-Kp. Sendt fra dansk SS-frivillig Hans Tychsen i Prag. Kuvert antagelig fremsendt i omslag og her åbnet af tyske censur.
Lot: 353620

10 øre Bølgelinie (2) på brev fra Kalbak annulleret Thorshavn d. 22.4.191 til Esbjerg, Danmark. Åbnet af britisk censur PC90/4461 og tysk censur i Frankfurt. Overfladepost fra Færøerne via England og Lissabon til Danmark var kortvarigt mulig i perioden april-maj 1941.

1941 - Færøerne3800 - Brev - 248

Lot: 353708

15 øre Chr. X i parstykke på brevkort fra lettisk flygtning i Dansk Røde Kors lejr 05-02 i Køge (Sydlejren ved Sandmarksvej) stemplet Køge d. 26.7.1946 til Riga, Letland, USSR. Ank.stemplet i Riga d. 6.8.1946.

1946 - Danmark4600 - Brev - 275

Lot: 353654

25 øre Fr. IX med perfin APM på fortrykt kuvert fra A.P.Møller i København d. 26.9.1950 til Horsens - eftersendt til Randers. Indeholder kort brev med underskrift fra Arnold Peter Møller.

1950 - Danmark1000 - Brev - Perf. A53

25 øre Fr. IX med perfin "APM" på fortrykt kuvert fra A.P.Møller i København d. 26.9.1950 til Horsens - eftersendt til Randers. Indeholder kort brev med underskrift fra Arnold Peter Møller.
Lot: 353688

4 sk. 1854 udg. på brev med dampskibspåtegning: pr. Iris, annulleret med nr.stempel 1 og sidestemplet med både kompasstempel og antiqua Kjøbenhavn d. 27. og 28.4.1857 til Lemvig.

1857 - Danmark1000 - Brev - 4

4 sk. 1854 udg. på brev med dampskibspåtegning: pr. "Iris", annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet med både kompasstempel og antiqua Kjøbenhavn d. 27. og 28.4.1857 til Lemvig.
Lot: 353812

40 øre Chr. X med perfin HR og Julemærke 1948 på luftpost firmakuvert far Henry Rohde A/S sendt som overfladepost fra København d. 17.121.1948 til Zürich, Schweiz.

1948 - Danmark1000 - Brev - Perf. H59

40 øre Chr. X med perfin "HR" og Julemærke 1948 på luftpost firmakuvert far Henry Rohde A/S sendt som overfladepost fra København d. 17.121.1948 til Zürich, Schweiz.
Lot: 352691

1852. 12 sk. 3. vægtkl. francobrev med antiqua Faaborg d. 14.6.1852 til Hr. Oberstlieutnant v. Andræ, Ridder af Dannebrog, i Kjøbenhavn. Carl Christopher Georg Andræ (1812-1893) var officer, matematiker og politiker.  Danmarks første formand for Folketinget 1850-52 og senere landets 5. konseilspræsident (statsminister) fra 1856 til 1857.

1852 - Danmark5600 - Brev

Lot: 353909

8 øre Bølgelinie og 27/7 øre Provisorium på luftpost brevkort annulleret brotype IIb København Luftpost sn2 (= Luftpostekspeditionen på Børsen) d. 1.10.1924 til Sutton Coldfield, England. Sort liniestempel Keine Fluggelegenheit.

1924 - Danmark1000 - Brev - 123, 87

8 øre Bølgelinie og 27/7 øre Provisorium på luftpost brevkort annulleret brotype IIb København Luftpost sn2 (= Luftpostekspeditionen på Børsen) d. 1.10.1924 til Sutton Coldfield, England. Sort liniestempel "Keine Fluggelegenheit".
Lot: 353697

5 øre Chr. X (4) på brev fra Kjøbenhavn d. 6.6.1914 til styrmand ombord på dampskibet S/S J.P.Justesen i Rufisque, Senegal, Vestafrika - eftersendt til Kaolack. Ank.stemplet d. 28.6.1914. Kuvert lidt nusset med fold. Sjælden Afrika destination.

1914 - Danmark1000 - Brev - 68

5 øre Chr. X (4) på brev fra Kjøbenhavn d. 6.6.1914 til styrmand ombord på dampskibet S/S "J.P.Justesen" i Rufisque, Senegal, Vestafrika - eftersendt til Kaolack. Ank.stemplet d. 28.6.1914. Kuvert lidt nusset med fold. Sjælden Afrika destination.
Lot: 353523

1884. Ufrankeret postsag mærket P.S. fra Kaiserl. Deusche Ober-Post-Direction i Hamburg d. 18.2.1884 til den kongelige norske telegraf direktion i Christiania, Norge. Udtakseret i porto og returneret som modtagelse nægtet.

1884 - TysklandBrev

1884. Ufrankeret postsag mærket "P.S." fra Kaiserl. Deusche Ober-Post-Direction i Hamburg d. 18.2.1884 til den kongelige norske telegraf direktion i Christiania, Norge. Udtakseret i porto og returneret som modtagelse nægtet.
Lot: 353626

16 øre Tofarvet og 20 øre Våben på anbefalet brev med postopkrævning fra Kjøbenhavn d. 21.4.1902 til Plauen, Tyskland.

1902 - Danmark1000 - Brev - 27B, 36B

Lot: 353698