700 r., 1000 reis og 2500/200 Zeppelin Provisorium på Zeppelin luftpostbrev fra Sao Paulo d. 20.4.1932 via Friedrichshafen d. 27.4.1932 til København, Danmark. Rødt liniestempel via Condor-Zeppelin og violet flyvningsstempel Servico Aereo Transatlantico.

1932 - BrasilienBrev

700 r., 1000 reis og 2500/200 "Zeppelin" Provisorium på Zeppelin luftpostbrev fra Sao Paulo d. 20.4.1932 via Friedrichshafen d. 27.4.1932 til København, Danmark. Rødt liniestempel "via Condor-Zeppelin" og violet flyvningsstempel "Servico Aereo Transatlantico".
Lot: 354360

5 øre Fr. VIII på brevkort (Parti fra Brudager) stemplet Svendborg x.5.1909 til Odense, opfrankeret med 5 øre Fr. VIII og eftersendt fra Odense d. 3.5.1909 til dampskibet Wittekind i Bremerhaven pr. Bremen, Tyskland. Retur end stempel Zu spät eingegangen Schiff in See. Rückkehr unbestimmt og 2-sproget returetiket Unbekannt. / inconnu..

1909 - Danmark5700 - Brev - 54

5 øre Fr. VIII på brevkort (Parti fra Brudager) stemplet Svendborg x.5.1909 til Odense, opfrankeret med 5 øre Fr. VIII og eftersendt fra Odense d. 3.5.1909 til dampskibet "Wittekind" i Bremerhaven pr. Bremen, Tyskland. Retur end stempel "Zu spät eingegangen Schiff in See. Rückkehr unbestimmt" og 2-sproget returetiket "Unbekannt. / inconnu.".
Lot: 354412

4 kop. Romanov og 1 Rubel Våben på internationalt adressekort for værdipakke fra Ekaterinoslav d. 10.3.1916 til Stockholm, Sverige. Russisk censur fra Petrograd.

1916 - RuslandBrev

Lot: 353992

5 øre Soldaterbrevkort dateret Længstehøj lejren annulleret med brotype IIIb Fletpostkontor H. d. 22.7.1916 til Aarhus. Iflg. tekst fra soldat med afs.-adresse: Menig 69 Holm, 1. Komp. 3. Battl. Feltpost Amager.

1916 - Danmark2791 - Brev - EB 37a

Lot: 354290

Ufrankeret feltpostbrev med fuldt indhold fra Spandet pr. Arnum i Sønderjylland d. 25.8.1943 postlagt i Flensburg d. 30.8.1943 med afs. Flugstützpunkt A18XI og briefstempel  til dansk SS-Oscha Hans Tychsen ved feldpost nr. 46672D (= 8. Kompanie SS-Gebirgsjäger-Regiment 6 Reinhard Heydrich (Nord) i Finland).

1943 - Danmark6542 - Brev

Lot: 353618

20 øre Fr. IX på brevkort (Luftfoto af Omø havn) fra Omø annulleret Skælskør d. 25.7.1962 og sidestemplet Skibsbrev ti Sønderborg. God brugsforsendelse. Bendix: 1000,-

1962 - Danmark4245 - Brev - 393

20 øre Fr. IX på brevkort (Luftfoto af Omø havn) fra Omø annulleret Skælskør d. 25.7.1962 og sidestemplet "Skibsbrev" ti Sønderborg. God brugsforsendelse. Bendix: 1000,-
Lot: 354341

Norsk 25 øre Olav på brevkort (M/S Holger Danske Oslo-Århus) annulleret med violet skibsstempel FRA NORGE og sidestemplet Århus sn5 d. 22.12.1961 til Kolding, Danmark. Sjældent stempel kun registreret benyttet i 1960. Uden prisangivelse i Skilling.

1961 - Danmark8000 - Brev

Norsk 25 øre Olav på brevkort (M/S "Holger Danske" Oslo-Århus) annulleret med violet skibsstempel FRA NORGE og sidestemplet Århus sn5 d. 22.12.1961 til Kolding, Danmark. Sjældent stempel kun registreret benyttet i 1960. Uden prisangivelse i Skilling.
Lot: 354354

Forordning, angaaende Overdaadigheds Indskrænkning i Bonde-Standen i Danmark og Norge udstedt under kongeligt segl af Kong Christian VII på Christiansborg Slot d. 12.3.1783. Interessant lov som bl.a. angav at der maksimalt måtte deltage 32 til et bondebryllup, at der ikke måtte serveres vin eller kaffe eller mere end 4 retter og at festen skulle begrænses til 1 dag. Loven var gældende helt frem til 1799 og havde til formål at der blev skabt tydelige grænser mellem samfundets klasser.

1783 - Danmark1000 - Brev

"Forordning, angaaende Overdaadigheds Indskrænkning i Bonde-Standen i Danmark og Norge" udstedt under kongeligt segl af Kong Christian VII på Christiansborg Slot d. 12.3.1783. Interessant lov som bl.a. angav at der maksimalt måtte deltage 32 til et bondebryllup, at der ikke måtte serveres vin eller kaffe eller mere end 4 retter og at festen skulle begrænses til 1 dag. Loven var gældende helt frem til 1799 og havde til formål at der blev skabt tydelige grænser mellem samfundets klasser.
Lot: 353983

20 øre Chr. X på brev med langt indhold dateret i Øsby annulleret med bureaustempel Haderslev - Aarøsund Havn T.18 d. 11.9.1923 til Nakskov.

1923 - Slesvig6152 - Brev - DAKA 259.02

Lot: 354025

10 øre H. C. Andersen og Julemærke 1935 (defekt) på julekort annulleret Haderslev d. 22.12.1935 og sidestemplet med posthornstempel HAJSTRUP (ØSBY) til Farris. Kort med lodret fold. Skiling: 1000,-

1935 - Danmark6192 - Brev - SK 48.1

Lot: 353143

Ufrankeret feltpostkort fra sønderjysk marinesoldat fra Warnemünde d. 22.3.1915 til Paholm pr. Fünenshaff på Als. Briefstempel: Kaiserlische Marine / Briefstempel / * Hilfslazarettschiff D Imperator *.

1915 - Slesvig6450 - Brev

Ufrankeret feltpostkort fra sønderjysk marinesoldat fra Warnemünde d. 22.3.1915 til Paholm pr. Fünenshaff på Als. Briefstempel: Kaiserlische Marine / Briefstempel / * Hilfslazarettschiff D "Imperator" *.
Lot: 354014

Tysk 1 mk. Luftpost på brevkort (Købmagergade, København) stemplet Friedrichshafen d. 12.5.1931 til København. Nedkastet over København med stempel København Luftpost sn2 d. 14.5.1931. Blåt “Afsendt gennem Ekstra Bladet” og flyvningsstempel: Luftschiff Graf Zeppelin Ostseejahr-Rundfahrt 1931.

1931 - Danmark1000 - Brev

Tysk 1 mk. Luftpost på brevkort (Købmagergade, København) stemplet Friedrichshafen d. 12.5.1931 til København. Nedkastet over København med stempel København Luftpost sn2 d. 14.5.1931. Blåt “Afsendt gennem Ekstra Bladet” og flyvningsstempel: "Luftschiff Graf Zeppelin Ostseejahr-Rundfahrt 1931".
Lot: 354356

5 kap., 20 kap., 50 kap. og 75 kap. Soldesign i vandrette 7-striber på stort anbefalet brev stemplet Leepaja d. 3.5.1921 til Stockholm, Sverige. Bagklap mgl.

1921 - LetlandBrev

Lot: 353995

PLACAT angaaende Forbud paa at brænde Brændeviin af Rug saavel i Kjøbstæderne som paa Landet i Danmark fra 1ste November 1775 og indtil videre., udsendt af Rente-Cammeret d. 19.9.1775.

1775 - Danmark1000 - Brev

"PLACAT angaaende Forbud paa at brænde Brændeviin af Rug saavel i Kjøbstæderne som paa Landet i Danmark fra 1ste November 1775 og indtil videre.", udsendt af Rente-Cammeret d. 19.9.1775.
Lot: 353981

4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel 107 og sidestemplet antiqua Skjernbro d. 15.5.1858 til Varde. Postkontoret i Skjernbro blev nedlagt i 1860 og flyttede til Tarm.

1858 - Danmark6880 - Brev - 4

4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel "107" og sidestemplet antiqua Skjernbro d. 15.5.1858 til Varde. Postkontoret i Skjernbro blev nedlagt i 1860 og flyttede til Tarm.
Lot: 354329

Ufrankeret krigsfangebrev med fuldt indhold fra sønderjysk fange, Andreas Thuesen, i særlejren Aurillac d. 10.6.1916 til Horne pr. Faaborg, Danmark. Oval lejrcenur.

1916 - Slesvig5641 - Brev

Lot: 354307

3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort (Søborghus Villakvarter) annulleret med stjernestempel EMDRUP og sidestemplet bureau Kjøbenhavn - Slangerup T.50 d. 30.9.1906 til København.

1906 - Danmark2860 - Brev - SK 0262

Lot: 354395

Ufrankeret luftpostkuvert påskrevet Flaskepost stemplet Contemplazione (Messina) d. 20.11.1959 til sømand ombord på M/T Gunvor Mærsk via rederiet A.P.Møller i København, Danmark. Indeholder seddel som fortæller at brevet er sendt i en flaskepost i Messinastrædet d. 19.11.1959.

1959 - ItalienBrev

Ufrankeret luftpostkuvert påskrevet "Flaskepost" stemplet Contemplazione (Messina) d. 20.11.1959 til sømand ombord på M/T "Gunvor Mærsk" via rederiet A.P.Møller i København, Danmark. Indeholder seddel som fortæller at brevet er sendt i en flaskepost i Messinastrædet d. 19.11.1959.
Lot: 354357

10 øre, 20 øre (2) og 40 øre på anbefalet ekspresbrev fra København d. 4.1.1945 til Aarhus. På bagsiden Julemærke 1944 bundet til brev med ank.stempel i Aarhus d. 5.1.1945.

1945 - Danmark1000 - Brev - 274, 276, 280

Lot: 354413

Norddeutscher Postbezirk ½ gr. (falmet) stukken kant og 1 gr. takket på 1½ gr. brev fra Hamburg d. 23.7.1869 til Hotel Phönix i Aalborg, Danmark. Da modtageren er afrejst er brevet omadresseret til Thisted med påskrift Paany indleveret og med Dampsk. Aalborg, udtakseret i 6 sk. porto. Ank.stemplet i Thisted d. 27.7.1869. Omtalt i Posthistorisk Tidsskrift 1981.

1869 - Tyske Stater9000 - Brev

Norddeutscher Postbezirk ½ gr. (falmet) stukken kant og 1 gr. takket på 1½ gr. brev fra Hamburg d. 23.7.1869 til Hotel Phönix i Aalborg, Danmark. Da modtageren er afrejst er brevet omadresseret til Thisted med påskrift "Paany indleveret" og "med Dampsk. Aalborg", udtakseret i "6" sk. porto. Ank.stemplet i Thisted d. 27.7.1869. Omtalt i Posthistorisk Tidsskrift 1981.
Lot: 354361

5 øre (par) og 10 øre Chr. X på brev annulleret Færingerhavnen d. 11.7.1947 til København.

1947 - Grønland3908 - Brev - 2, 4

Lot: 354376