90 øre og 2 kr. (3-stribe) Chr. X på internationalt adressebrev for værdipakke fra Kjøbenhavn 8 d. 11.3.1925 til Stockholm, Sverige. Folder.

1925 - Danmark1000 - Brev - 76, 1009

Lot: 354964

10 öre Løve på brevkort (Baden Powell, Rover Moot, Ingarö 1935) annulleret med spejder særstempel Stockholm 1 * Rover Moot * d. 3.8.1935 til Fjälkinge.

1935 - SverigeBrev

Lot: 354858

20 kop. Våben i parstykke på anbefalet brev fra St. Petersborg d. 27.5.1900 til Hendes kongelige Højhed Prinsesse Marie af Danmark, København - eftersendt til Bernstorff Slot, Gjentofte. På bagside laksegl fra det russiske finansministerium.

1900 - Rusland1000 - Brev

Lot: 353994

8 sk. 1857 udg. single på værdibrev med håndskrevet bynavn “Odder” annulleret med nr.stempel “5” og sidestemplet antiqua Aarhus d. 1.8.186x til Kiøbenhavn. På bagsiden laksegl fra Aarhus Postkontoir. Brevsamlingssted uden stempel i Odder fra 1862-1870 . Rift i bunden.

1857 - Danmark8300 - Brev - 5

Lot: 356042

1859. Portobrev sendt med dampskib fra firma C. W. Kemp i Stettin d. 14.10.1859 med rammestempel Fra Stettin til København, Danmark. Indgået med dampskibet Geiser d. 15.10.1859 og noteret modtaget d. 18.10.1859. Udtakseret i 18 sk. porto svarende til preussiske rayon 2. Daka: 5500,-

1859 - Danmark1000 - Brev

1859. Portobrev sendt med dampskib fra firma C. W. Kemp i Stettin d. 14.10.1859 med rammestempel "Fra Stettin" til København, Danmark. Indgået med dampskibet "Geiser" d. 15.10.1859 og noteret modtaget d. 18.10.1859. Udtakseret i "18" sk. porto svarende til preussiske rayon 2. Daka: 5500,-
Lot: 354339

Tysk 5 pfg. Germania på brevkort (St. Thomas, D.W.I.) dateret S. Thomas og stemplet Kais. Deutsche Marine-Schiffspost No 6 d. 1.12.1912 til Berlin, Tyskland. Fra tyske krydser SMS “Victoria Louise” under kadettogt.

1912 - Dansk VestindienBrev

Lot: 356033

Ufrankeret feltpostkort stemplet Tondern  d. 20.8.1915 til Düren. Censureret: Geprüft / 5. Mar.-Luftschiff Trupp. Fra luftskibsbasen i Tønder.

1915 - Slesvig6270 - Brev - DAKA 189.19a

Lot: 356044

5 pfg. Reichpost Germania på brevkort (Düppel Denkmal) annulleret Gravenstein d. 14.7.1901 og sidestemplet med rammestempel Posthülfstelle DÜPPELBERG d. 14.7.1901 til Blankenese.

1901 - Slesvig6480 - Brev - DAKA 37.01

Lot: 354315

Ufrankeret finsk feltpostbrev fra dansk frivillig soldat stemplet Kenttäpostiakonttori No. 4 d. 17.8.1941 til dansker i Ystad, Sverige. Violet dirigeringsstempel Fältpost F * og åbnet af finsk censur. Sendt fra Dansk Frivillig Jacob Jacobsen ved KpK 7/1308 (= 1. Battalion 55. Infanteri Regiment)

1941 - DanmarkBrev

Ufrankeret finsk feltpostbrev fra dansk frivillig soldat stemplet Kenttäpostiakonttori No. 4 d. 17.8.1941 til dansker i Ystad, Sverige. Violet dirigeringsstempel "Fältpost F *" og åbnet af finsk censur. Sendt fra Dansk Frivillig Jacob Jacobsen ved KpK 7/1308 (= 1. Battalion 55. Infanteri Regiment)
Lot: 353550

5 øre Chr. X stemplet Stenløse d. 4.10.1915 på frankeret Statsbane telegramformular (Form. Nr. A 658 8/1914-3000) fra København til Gundsømagle pr. Stenløse.

1915 - Danmark3660 - Brev - 68

Lot: 356002

20 øre Tofarvet tryk 3b på brev annulleret med lapidar Kbhvn: Chrhavn d. 4.11.1878 via Paris til dansk artilleri officer Caspersen, poste restante i Bourges, Frankrig. Fransk: Danemark / 2 Erquelines 2 grænsestempel i blå farve.

1878 - Danmark1000 - Brev - 28

Lot: 356013

15 øre Chr. X (defekt) og Julemærke 1941 provisorisk anvendt i 1942 på Julekort fra København d. 23.12.1942 til Aalborg. Restoplaget af Julemærke 1941 blev solgt i 1942, da årets julemærke var udsolgt inden jul. Sjælden.

1942 - Danmark1000 - Brev - 275

Lot: 356038

20 pfg. Germania på skibsbrev fra firma Lüders & Stange i Lübeck annulleret med skibsstempel Fra Tydskland L. og sidestemplet Paquebot til Borås, Sverige. På bagsiden ank.stemplet Borås d. 6.9.1905.

1905 - Danmark1000 - Brev

20 pfg. Germania på skibsbrev fra firma Lüders & Stange i Lübeck annulleret med skibsstempel "Fra Tydskland L." og sidestemplet "Paquebot" til Borås, Sverige. På bagsiden ank.stemplet Borås d. 6.9.1905.
Lot: 354979

Ufrankeret fortrykt krigsfangekort fra sønderjysk fange, Peter Christensen, i Rouen d. 25.1.1920 til familie i Gravenstein (Gråsten), i Sønderjylland. Iflg. meddelelse befinder han sig i en samlingelejr for Nord-Slesvigere i Rouen og afventer skib hjem d. 4.2.1920. Peter Christensen hjemkom sammen med 614 andre sønderjyske krigsfanger med S/S Moskov til Sønderborg d. 8.2.1920 og nåede derfor at deltage i afstemningen i 1. zone to dage senere.

1920 - Slesvig6300 - Brev

Ufrankeret fortrykt krigsfangekort fra sønderjysk fange, Peter Christensen, i Rouen d. 25.1.1920 til familie i Gravenstein (Gråsten), i Sønderjylland. Iflg. meddelelse befinder han sig i en samlingelejr for Nord-Slesvigere i Rouen og afventer skib hjem d. 4.2.1920. Peter Christensen hjemkom sammen med 614 andre sønderjyske krigsfanger med S/S "Moskov" til Sønderborg d. 8.2.1920 og nåede derfor at deltage i afstemningen i 1. zone to dage senere.
Lot: 354309

Ufrankeret fortrykt krigsfangebrev fra sønderjyde, Martin Niemann, ombord på britisk krigsfangeskib H.M.T.S. “Canada” off Ryde til København, Danmark. Ankomst stemplet Kjøbenhavn d. 4.3.1915. Violet censurstempel Post Free / P.C. / Prisoners of War.

1915 - Slesvig1000 - Brev

Lot: 356005

5 øre Chr. X på lokalbrev annulleret med brotype Ig Thorshavn d. 18.2.1914 til Sand.

1914 - Færøerne3800 - Brev - 68

Lot: 354978

Ufrankeret feltpostkort (Gram Sygehus) med håndskrevet bynavn Aus Woyens og bureaustempel Hadersleben - Woyens Bahnpost Zug 889 d. 15.6.1918 til Haderslev. Uklart hvorfor afsendelsessted er blevet noteret.

1918 - Slesvig6500 - Brev - DAKA 261.01

Ufrankeret feltpostkort (Gram Sygehus) med håndskrevet bynavn "Aus Woyens" og bureaustempel Hadersleben - Woyens Bahnpost Zug 889 d. 15.6.1918 til Haderslev. Uklart hvorfor afsendelsessted er blevet noteret.
Lot: 354027

30 cents Winged Globe på luftpostbrev fra Brooklyn d. x.12.1941 til København, Danmark. Åbnet af britisk censur på Bermuda PC90/4472 I.C. og returneret med stempel: Returned to sender / Service suspended”/New York d. 24.7.1942.

1941 - USA1000 - Brev

30 cents Winged Globe på luftpostbrev fra Brooklyn d. x.12.1941 til København, Danmark. Åbnet af britisk censur på Bermuda PC90/4472 I.C. og returneret med stempel: "Returned to sender / Service suspended”/New York d. 24.7.1942.
Lot: 356031

Ufrankeret brev med stempel G.M./S.A. Mails Postage Free / Gebührenfrei Minenräumbootpost og signatur fra tysk sømand ca. 1946 til Brandeburg, Tyskland. Afs.: Norwegen Kristiandsand (S) über Minenräumbootpost Hamburg. Åbnet af allieret censur i Tyskland.

1946 - NorgeBrev

Lot: 356035

1 kr. Chr. X single på adressebrev for 2 pakker fra Kjøbenhavn B. d. 24.5.1919 til Tarm. På bagsiden afs.stempel: Postmunderingsdepotet.

1919 - Danmark1000 - Brev - 75

Lot: 356025

Kro-post. 4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel “1” og sidestemplet med kompasstempel Kjøbenhavn d. 17.3. 1856 til Dauglykke. Påskrevet: Aflægges i Niverød Kro pr. Hirschholm. Gengivet i bogen: “Lokal- og distriktsforsendelser ...” s. 72

1856 - Danmark2990 - Brev - 4

Lot: 356001