1914 - Danmark - Perf. H74 - 1000
5 øre Chr. X med perfin "Holm & Wonsild" på brevkort (Kanal i St. Petersborg, Rusland) dateret St. Petersborg d. 22.8.1914 og stemplet Kjøbenhavn d. 14.9.1914 med sidestempel "HOLM & WONSILD" til Charlottenlund. Interessant kort fra sømand "strandet" i Rusland i forbindelse med 1. verdenskrig sendt til Danmark via rederiet Holm & Wonsild. I teksten skrives bl.a. "Vi ligger stadig heroppe i Rusland hvor vi næppe kommer fra før krigen er forbi".
Lot: 301358
Sluttet | 28-08-2019 21:08:20 |
Vindende bud: | DKK 219,00 |
Bud historik: | 5 bud |
Europa
Rusland
Breve > Danmark udgaver > Bogtryk
Breve > Danmark posthistorie > 1. verdenskrig
Breve > Danmark posthistorie > Perfins