1942 - Danmark - 246, P27 - 1000
5 øre Bølgelinie i lodret parstykke med automatafskæring og Julemærke 1942 på underfrankeret brevkort (Tare Jespersen: Kong Chr. X hilser på grønlandsk kvinde) fra København d. 23.12.1942 til Varde. Udtakseret i porto med 5 øre Portomærke i parstykke stemplet Varde d. 25.12.1942.
Lot: 339952
DKK 400,00 |
Breve > Danmark udgaver > Portomærker/Strafporto
Breve > Danmark udgaver > Automat mærker/Skåret
Breve > Danmark udgaver > Julemærker m.m.
Postkort > Tegnede Kort
Postkort > Royale
Postkort > Grønland