1941 - Danmark - 211, 246, 248, 260 - 1000
5 øre, 10 øre Bølgelinie, 40 øre Karavel og 1 kr. Chr. X på 1,55 kr. frankeret fortrykt kuvert "The Foreign Service of the United States of America" annulleret med brotype IId stempel København V / Vesterport d. 31.3.1941 til Antilla, Cuba. Passér stemplet "Ae" ved den tyske censur i Frankfurt. Skåret i højre side.
Lot: 202881
DKK 400,00 |
2. verdenskrig
Breve > Danmark stempler > Pr. Stempler