1944 - Danmark - 6700
25 pfg. Hitler på korrespondancekort fra dansk fange, Søren Johan Jensen, i KZ-lejr Sachsenhausen dateret d. 30.4. og stemplet Oranienburg d. 13.5.1944 til hustru i Esbjerg. Støberiarbejder Søren Jensen blev arresteret for modstandsarbejde i Esbjerg d. 6.10.1943.
Lot: 212
Sluttet | 05-03-2024 21:31:39 |
Vindende bud: | DKK 1.000,00 |
Bud historik: | 1 bud |
2. verdenskrig
Breve > Danmark posthistorie > Internerende Forsendelser