1919 - Danmark - 100 - 1000
Fransk korrespondancekort dateret i Paris 3.5.1919 og påskrevet “Afsändt med flygmaskin från Paris i Maj 1919, förd af Premierløjtnant Krause-Jensen” frankeret med 12 øre Chr. X stemplet Kjøbenhavn 5 d. 10.5.1919 til Djursholm, Sverige. Befordret fra Frankrig med Farman “Goliath” på demonstrationsflyvning til Danmark. “Goliath” forulykkede på hjemrejsen ved den tysk-hollandske grænse hvor Krause-Jensen blev alvorligt kvæstet. Enestående forsendelse - antagelig unik.
Lot: 251
Sluttet | 05-03-2024 21:47:20 |
Vindende bud: | DKK 22.550,00 |
Bud historik: | 7 bud |
Breve > Danmark posthistorie > Luftpost