2 sk. Tofarvet på tryksag Correctur fra Louis Kleins Bog-, Node- og Steentrykkeri sendt med fodpost og annulleret med nr.stempel 1 og sidestemplet F:P: d. 29.4.1871 til Dossering (Udenbys Postdistrict). Lodret fold.

1871 - Danmark1000 - Brev - 16

2 sk. Tofarvet på tryksag "Correctur fra Louis Kleins Bog-, Node- og Steentrykkeri" sendt med fodpost og annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet F:P: d. 29.4.1871 til Dossering (Udenbys Postdistrict). Lodret fold.
Lot: 252642

Stjernestempel HESSELØ på bagsiden af uadresseret brevkort (Parti fra Hesselø). Godt stempel Skilling 1200,-

Danmark3390 - Brev - SK 0532

Lot: 252612

7 øre helsagsbrevkort (fabr. 136) opfrankeret med 10 øre Bølgelinie fra København d. 13.4.1940 til sømand ombord på S/S Seine i Bergen, Norge. Eftersendt til skibsværft i Frederikshavn med transit stempel København d. 28.6.1940. Tysk censur fra Hamburg og tidlig norsk censur: Viderebefordring tillatt tysk censur. Hjørne fold.

1940 - Danmark1000 - Brev - EB 95, 248

7 øre helsagsbrevkort (fabr. 136) opfrankeret med 10 øre Bølgelinie fra København d. 13.4.1940 til sømand ombord på S/S "Seine" i Bergen, Norge. Eftersendt til skibsværft i Frederikshavn med transit stempel København d. 28.6.1940. Tysk censur fra Hamburg og tidlig norsk censur: Viderebefordring tillatt tysk censur. Hjørne fold.
Lot: 252657

Aabent Brev fra Frederik VII angaaende Opløsning af den i Juni 1853 og December 1854 valgte Rigsdag. Dateret Skodsborg Slot d. 20.6.1855. (38½x46 cm).

1855 - Danmark2942 - Brev

Lot: 250275

10 øre Bølgelinie stemplet Kjøbenhavn 2 d. 24.2.1922 på Attest for Indkøb af Frigørelsesmidler m.v.

1922 - Danmark1000 - Brev - 124

Lot: 251437

50 øre Chr. X single på anbefalet brev fra København d. 20.6.1945 til Stockholm, Sverige. Åbnet af dansk efterkrigscensur (krone)/293/Danmark.

1945 - Danmark1000 - Brev - 209

Lot: 251459

7 øre Bølgelinie og KKKK Reklamemærke i sammentryk på tryksag fra Kolding d. 3.7.1935 til Svendborg.

1935 - Danmark6000 - Brev - RM 31

7 øre Bølgelinie og "KKKK" Reklamemærke i sammentryk på tryksag fra Kolding d. 3.7.1935 til Svendborg.
Lot: 252654

7/3 øre provisorisk helsagsbrevkort sendt lokalt i København d. 5.1.1920. På bagsiden trykt meddelelse: Under Telefonstreiken har vi - for at skkre vores Kunder en hurtig Ekspedition - truffet Arrengement med følgelde kiosker: ......... som for vor Regning omgaaende besørger enhver Ordre, Forespørgsel o.l. til vort Firma.

1920 - Danmark1000 - Brev - EB 46

7/3 øre provisorisk helsagsbrevkort sendt lokalt i København d. 5.1.1920. På bagsiden trykt meddelelse: "Under Telefonstreiken har vi - for at skkre vores Kunder en hurtig Ekspedition - truffet Arrengement med følgelde kiosker: ......... som for vor Regning omgaaende besørger enhver Ordre, Forespørgsel o.l. til vort Firma".
Lot: 252655

3,50 +1,50 mk. Nationalhjælp på lille FDC stemplet Helsingfors d. 1.12.1944 til København, Danmark. Åbnet af dansk efterkrigscensur (krone)/322/Danmark. Brevet antagelig tilbageholdt i Finland.

1944 - FinlandBrev

Lot: 252666

10 øre Chr. X på brevkort (Parti fra Thorshavn) annulleret med brotype IIIc Thorshavn d. 14.4.1920 til København.

1920 - Færøerne3800 - Brev - 69

Lot: 252671

3½d UPU på brevkort stemplet A.N.A.R.E. Heard Is. d. 14.3.1954 til dansk sømand ombord på M/S Kista Dan i Melbourne, Australien. Souvenir postkort fra Antarctic Expedition 1954 som benyttede det danske skib M/S Kista Dan som forsyningsskib.

1954 - AustralienBrev

3½d UPU på brevkort stemplet A.N.A.R.E. Heard Is. d. 14.3.1954 til dansk sømand ombord på M/S "Kista Dan" i Melbourne, Australien. Souvenir postkort fra Antarctic Expedition 1954 som benyttede det danske skib M/S "Kista Dan" som forsyningsskib.
Lot: 252684

15 pfg. luftppost helsagsbrevkort sendt som indenrigs luftpost fra Dresden d. 1.6.1926 til Zwickau.

1926 - TysklandBrev

Lot: 252605

2 kr. Isbjørn i parstykke og 5 kr. Ishavsskib på adressekort for pakke fra Godthåb d. 27.10.1972 til Viborg.

1972 - Grønland3900 - Brev - 41, 59

Lot: 252606

1858. Ufrankeret tjenestebrev mærket K.T. forlangt Indberetning fra Ødis Pastorat med antiqua Christiansfeld d. 13.10.1858 til Haderslev. Påskrevet 6 sk. porto. Fuldt indhold.

1858 - Slesvig6590 - Brev - DAKA 33.06

1858. Ufrankeret tjenestebrev mærket "K.T. forlangt Indberetning fra Ødis Pastorat" med antiqua Christiansfeld d. 13.10.1858 til Haderslev. Påskrevet "6" sk. porto. Fuldt indhold.
Lot: 252608

15 øre Chr. X på brevkort (Fiskerbåde ved Liseleje) annulleret med uldent stjernestempel LISELEJE og sidestemplet brotype IIIb Melby d. 22.7.1920 til København. Sjældent stempel Skilling: 1800,-

1920 - Danmark3360 - Brev - SK 0806

Lot: 252609

20 øre Chr. X på brev annulleret med udslebet stjernestempel BLAAVAND og sidestemplæet Oksbøl d. 17.9.1945 til Næstved. På bagsiden stempel: Blaavand Radio.

1945 - Danmark6857 - Brev - SK 0149

20 øre Chr. X på brev annulleret med udslebet stjernestempel BLAAVAND og sidestemplæet Oksbøl d. 17.9.1945 til Næstved. På bagsiden stempel: "Blaavand Radio".
Lot: 252610

6+14 pfg. Oldenburg 600 år single på brevkort fra Strausberg d. 28.2.1945 til Auerbach.

1945 - TysklandBrev

Lot: 252621

Øvreschlesien. 15 pfg. helsagsbrevkort opfrankeret med 25 pfg. fra Kreuzburg d. 9.10.1921 til Hamburg.

1921 - TysklandBrev

Lot: 252625

½d Jersey lokal udg. i parstykke på FDC brevkort stemplet Jersey Channel Islands d. 29.1.1942 til St. Saviour's, Jersey.

1942 - JerseyBrev

Lot: 252626

1 sgr. Friedrich Wilhelm IV helsagskuvert fra Potsdam Bahnhof d. 14.4.18xx til Berlin.

Tyske StaterBrev

Lot: 252630

Ufrankeret værdibrev mærket Franco og Heri 3 rdlr under eget segl med antiqua Holbek d. 7.5.185x til Kjøbenhavn. Påskrevet: Ei Talt og 28 med blåkridt. På bagsiden 2 segl fra Holbek Postcontoir.

Danmark4300 - Brev

Ufrankeret værdibrev mærket Franco og "Heri 3 rdlr under eget segl" med antiqua Holbek d. 7.5.185x til Kjøbenhavn. Påskrevet: "Ei Talt" og "28" med blåkridt. På bagsiden 2 segl fra Holbek Postcontoir.
Lot: 252640