1938 - Danmark7770 - Brev - SK 0069
15 øre Karavel på brev annulleret med udslebet stjernestempel AGGER og sidestemplet Vestervig d. 16.7.1938 til Bjerringbro.
Lot: 252405
Lot: 252405
Fransk Zone. 6 pfg. helsagsbrevkort med 12 pfg. Fransk Zone udg. fra Freiburg d. 24.3.1946 til Appenweier.
Lot: 251859
15 øre Chr. X i parstykke med perfin "D.D.S.F." på adressebrev for pakke fra De Danske Spritfabrikker i Roskilde d. 18.6.1917 via Nørre-Alslev til Guldborg Lolland.
Lot: 251900
1839. Pakkefølgebrev med indhold dateret Kjøbenhavn d. 22.5.1839 til Frederikssund.
Lot: 251924
7 øre posthusfranko på tryksag fra København d. 4.1.1928 til Flensburg, Tyskland.
Lot: 251932
10 kr. Hellefisk og 50 kr. Skællaks på adressekort for luftpostpakke fra Dundas d. 1.11.1985 til Nr. Alslev.
Lot: 251960
12 øre Chr. X single på brev fra Kjøbenhavn d. 13.2.1919 til Kristiania, Norge.
Lot: 251990
10 øre Chr. X (2) på brev fra København d. 19.7.1945 til Saltsjö-Bo, Sverige. Åbnet af dansk efterkrigscensur (krone)/462/Danmark.
Lot: 252006
5 pfg. Germania på brevkort annulleret Hamburg Bahnpost No. 3 d. 27.7.1905 til Rappenau.
Lot: 252055
1 gr. på brev stemplet Hamburg Bahnhof d. 2.6.1870 til Wien, Østrig - eftersendt.
Lot: 252076
5 pfg. Germania helsagsbrevkort annulleret med bureaustempel Rendsburg - Husum Bahnpost Z.981 d. 11.5.1916 til Friedrichstadt.
Lot: 252067
Ufrankeret amerikansk feltpostbrev stemplet U.S.Army Postal Service A.P.O. d. 4.3.1943 til soldat ved 325 Med. Bat. i Ft. Jackson, USA. Fra Co. H. 118 Infantry APO 612 = Akureyri, Island. Blå unit censor no. 00904.
Lot: 252674
80 øre og 1 kr. Chr. X med perfin "HP" på internationalt adressekort for pakke fra firma Holger Petersen stemplet Kjøbenhavn 8 d. 21.9.1918 via PKP. MALMÖ TRANSIT d. 27.8.1916 og Helsingfors til Tammerfors, Finland. Skade i toppen.
Lot: 251515
5 øre Fr. VIII på julekort annulleret med stjernestempel BRANDELEV og sidestemplet Præstø - Næstved d. 13.12.1907 til København. Mindre rift i kortet. Motiv: Nisser ridder på hund af Alfred Schmidt.
Lot: 252414
Sachsen 60 pfg. lokal udg. og 8 prg. Allieret Besættelse i parstykke på brev fra Chemnitz d. 27.4.1946 til Int. Røde Kors i Geneve, Schweiz.
Lot: 251541
20 pen. (2) og 1 mk. Våben på værdibrev annulleret med 2-sproget stempel i Hartola d. 6.8.1903 til St. Michel.
Lot: 252667
30 öre Løve og 140 öre Posthorn på internationalt adressekort for pakke fra Södertälje d. 10.2.1922 via Kjøbenhavn Toldpostkontor til Randers, Danmark.
Lot: 252669
Fältpost Svarmærke på brev fra Danderyd d. 28.7.194x til Chefen for Fältpost 14660.
Lot: 251627
10 öre helsagskorrespondancekort opfrankeret med 10 öre Oscar fra Upsala d. 25.6.1894 til Altenburg, Tyskland.
Lot: 251646
1862. Ufrankeret tjenestebrev mærket "K.d.S.m.A." med antiqua Altona d. 20.6.1862 til Segeberg.
Lot: 251649
4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "51" og sidestemplet antiqua Odense d. 6.10.1858 til Kjøbenhavn.
Lot: 251683