15 øre Karavel på brev annulleret med udslebet stjernestempel AGGER og sidestemplet Vestervig d. 16.7.1938 til Bjerringbro.

1938 - Danmark7770 - Brev - SK 0069

Lot: 252405

Fransk Zone. 6 pfg. helsagsbrevkort med 12 pfg. Fransk Zone udg. fra Freiburg d. 24.3.1946 til Appenweier.

1946 - TysklandBrev

Lot: 251859

15 øre Chr. X i parstykke med perfin D.D.S.F. på adressebrev for pakke fra De Danske Spritfabrikker i Roskilde d. 18.6.1917 via Nørre-Alslev til Guldborg Lolland.

1917 - DanmarkBrev - Perf. D23a

15 øre Chr. X i parstykke med perfin "D.D.S.F." på adressebrev for pakke fra De Danske Spritfabrikker i Roskilde d. 18.6.1917 via Nørre-Alslev til Guldborg Lolland.
Lot: 251900

1839. Pakkefølgebrev med indhold dateret Kjøbenhavn d. 22.5.1839 til Frederikssund.

1839 - Danmark1000 - Brev

Lot: 251924

7 øre posthusfranko på tryksag fra København d. 4.1.1928 til Flensburg, Tyskland.

1928 - Danmark1000 - Brev

Lot: 251932

10 kr. Hellefisk og 50 kr. Skællaks på adressekort for luftpostpakke fra Dundas d. 1.11.1985 til Nr. Alslev.

1985 - Grønland3970 - Brev - 140, 162

Lot: 251960

12 øre Chr. X single på brev fra Kjøbenhavn d. 13.2.1919 til Kristiania, Norge.

1919 - Danmark1000 - Brev - 100

Lot: 251990

10 øre Chr. X (2) på brev fra København d. 19.7.1945 til Saltsjö-Bo, Sverige. Åbnet af dansk efterkrigscensur (krone)/462/Danmark.

1945 - Danmark1000 - Brev - 274

Lot: 252006

5 pfg. Germania på brevkort annulleret Hamburg Bahnpost No. 3 d. 27.7.1905 til Rappenau.

1905 - TysklandBrev

Lot: 252055

1 gr. på brev stemplet Hamburg Bahnhof d. 2.6.1870 til Wien, Østrig - eftersendt.

1870 - Tyske StaterBrev

Lot: 252076

5 pfg. Germania helsagsbrevkort annulleret med bureaustempel Rendsburg - Husum Bahnpost Z.981 d. 11.5.1916 til Friedrichstadt.

1916 - TysklandBrev

Lot: 252067

Ufrankeret amerikansk feltpostbrev stemplet U.S.Army Postal Service A.P.O. d. 4.3.1943 til soldat ved 325 Med. Bat. i Ft. Jackson, USA. Fra Co. H. 118 Infantry APO 612 = Akureyri, Island. Blå unit censor no. 00904.

1943 - IslandBrev

Lot: 252674

80 øre og 1 kr. Chr. X med perfin HP på internationalt adressekort for pakke fra firma Holger Petersen stemplet Kjøbenhavn 8 d. 21.9.1918 via PKP. MALMÖ TRANSIT d. 27.8.1916 og Helsingfors til Tammerfors, Finland. Skade i toppen.

1916 - Danmark1000 - Brev - Perf. H54

80 øre og 1 kr. Chr. X med perfin "HP" på internationalt adressekort for pakke fra firma Holger Petersen stemplet Kjøbenhavn 8 d. 21.9.1918 via PKP. MALMÖ TRANSIT d. 27.8.1916 og Helsingfors til Tammerfors, Finland. Skade i toppen.
Lot: 251515

5 øre Fr. VIII på julekort annulleret med stjernestempel BRANDELEV og sidestemplet Præstø - Næstved d. 13.12.1907 til København. Mindre rift i kortet. Motiv: Nisser ridder på hund af Alfred Schmidt.

1907 - Danmark4731 - Brev - SK 0170

Lot: 252414

Sachsen 60 pfg. lokal udg. og 8 prg. Allieret Besættelse i parstykke på brev fra Chemnitz d. 27.4.1946 til Int. Røde Kors i Geneve, Schweiz.

1946 - TysklandBrev

Lot: 251541

20 pen. (2) og 1 mk. Våben på værdibrev annulleret med 2-sproget stempel i Hartola d. 6.8.1903 til St. Michel.

1903 - FinlandBrev

Lot: 252667

30 öre Løve og 140 öre Posthorn på internationalt adressekort for pakke fra Södertälje d. 10.2.1922 via Kjøbenhavn Toldpostkontor til Randers, Danmark.

1922 - Sverige8900 - Brev

Lot: 252669

Fältpost Svarmærke på brev fra Danderyd d. 28.7.194x til Chefen for Fältpost 14660.

SverigeBrev

Lot: 251627

10 öre helsagskorrespondancekort opfrankeret med 10 öre Oscar fra Upsala d. 25.6.1894 til Altenburg, Tyskland.

1894 - SverigeBrev

Lot: 251646

1862. Ufrankeret tjenestebrev mærket K.d.S.m.A. med antiqua Altona d. 20.6.1862 til Segeberg.

1862 - SlesvigBrev

1862. Ufrankeret tjenestebrev mærket "K.d.S.m.A." med antiqua Altona d. 20.6.1862 til Segeberg.
Lot: 251649

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel 51 og sidestemplet antiqua Odense d. 6.10.1858 til Kjøbenhavn.

1858 - Danmark5000 - Brev - 7

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "51" og sidestemplet antiqua Odense d. 6.10.1858 til Kjøbenhavn.
Lot: 251683