25 øre Karavel og 1 kr. Chr. X på luftpostbrev fra København d. 1.5.1941 til New York, USA. Åbnet af tysk censur i Frankfurt.

1941 - Danmark1000 - Brev - 211, 214

Lot: 284541

Ufrankeret feltpostkort stemplet Stepping d. 23.12.1915 til Bremen. Rammestempel: S.B. 3. Kompagnie Landst.-Inf.-Ers.-Batl. I Hamburg.

1915 - Slesvig6130 - Brev - DAKA 166.02

Lot: 284012

Brevpostsæk mærke - formular J 4026 (10-74) - fra København Omk. til Klemensker på Bornholm.

1974 - Danmark3782 - Brev

Lot: 284545

5 pfg. Germania på brevkort stemplet Jels (kr. Hadersleben) d. 6.4.1914 til Haderslev.

1914 - Slesvig6571 - Brev - DAKA 84.03

Lot: 282920

10 øre Gebyrmærke annulleret med kontorstempel Hjørring Postkontor på Attest for indkøb af frimærker m.v. dateret Hjørring d. 6.1.1928.

1928 - Danmark9800 - Brev - Gebyr 2

10 øre Gebyrmærke annulleret med kontorstempel "Hjørring Postkontor" på Attest for indkøb af frimærker m.v. dateret Hjørring d. 6.1.1928.
Lot: 284570

5 øre Chr. X og 10 øre Genforening på brevkort fra Kjøbenhavn d. 25.5.1921 til Fjerritslev - eftersendt til Snoghøj pr. Fredericia med stjernestempel HJORTDAL og sidestemplet Fjerritslev d. 27.5.1921.

1921 - Danmark9690 - Brev - SK 0544

Lot: 284479

Ufrankeret feltpostbrev med marinestempel Kais. Deutsche Marineschiffspost No. 54 d. 10.2.191x til Rinkenæs b. Flensburg. Sendt fra sønderjysk obermatrose ombord på SMS Stralsund.

Slesvig6383 - Brev

Ufrankeret feltpostbrev med marinestempel Kais. Deutsche Marineschiffspost No. 54 d. 10.2.191x til Rinkenæs b. Flensburg. Sendt fra sønderjysk obermatrose ombord på SMS "Stralsund".
Lot: 284096

10 öre Svenska Flottan på brevkort fra Stockholm d. 6.9.1945 til København, Danmark. Dansk efterkrigscensur (krone)/384/Danmark.

1945 - Sverige1000 - Brev

Lot: 284538

DFDS. Sejlplan og takster for skibsforbindelse mellem Harwich og Esbjerg i efteråret 1953.

1953 - DanmarkDiverse

Lot: 284582

Polsk 25 gr. på brevkort (M/S Batory) sendt som luftpost med skibsstempel Polish - Gdynia Line M/S Batory d. 7.3.1952 til København, Danmark.

1952 - Polen1000 - Brev

Polsk 25 gr. på brevkort (M/S "Batory") sendt som luftpost med skibsstempel Polish - Gdynia Line M/S Batory d. 7.3.1952 til København, Danmark.
Lot: 284543

30 øre Finsen på brev fra Esbjerg d. 2.8.1960 til sømand ombord på M/S Primula via rederiet DFDS i København - eftersendt til Aarhus.

1960 - Danmark6700 - Brev - 387

30 øre Finsen på brev fra Esbjerg d. 2.8.1960 til sømand ombord på M/S "Primula" via rederiet DFDS i København - eftersendt til Aarhus.
Lot: 284082

Ufrankeret tjenestebrev stemplet Hügum d. 3.3.1914 (svagt årstal) til Haderslev. Fejlagtigt påtegnet 25 pfg. porto.

1914 - Slesvig6543 - Brev - DAKA 176.01

Ufrankeret tjenestebrev stemplet Hügum d. 3.3.1914 (svagt årstal) til Haderslev. Fejlagtigt påtegnet "25" pfg. porto.
Lot: 284011

Russisk 20 kop. på brev annulleret med dansk stempel i Mariager d. 18.7.1985 og sidestemplet Paquebot til Aschaffenburg, Tyskland. Privat russisk skibsstempel.

1985 - Danmark9550 - Brev

Lot: 284180

Norsk 10 kr. Olav single på anbefalet brev annulleret med skibsstempel Úr Noregi og sidestemplet Tórshavn d. 16.7.1976 til Hamburg, Tyskland.

1976 - Færøerne3800 - Brev

Norsk 10 kr. Olav single på anbefalet brev annulleret med skibsstempel "Úr Noregi" og sidestemplet Tórshavn d. 16.7.1976 til Hamburg, Tyskland.
Lot: 284221

10 øre Chr. IX på brevkort annulleret med stjernestempel OUTRUP og sidestemplet bureau Varde - Nørre-Nebel T.2 d. 26.12.1906 til Haderslev i Nordslesvig.

1906 - Danmark6855 - Brev - SK 0997

Lot: 282408

5 kr. Rigsvåben single på internationalt adressekort for pakke fra Hjørring d. 28.3.1963 til London, England.

1963 - Danmark9800 - Brev - 295

Lot: 284575

20 øre Løve og 15+10 øre Forlis på brev fra Horten d. 9.3.1945 til Lund, Sverige. Åbnet af tysk censur i Oslo med sen fortrykt banderole Zensurstelle o.

1945 - NorgeBrev

Lot: 284534

Ufrankeret feltpostbrev stemplet Kennttäpostikonttori No. 3 d. 27.12.1941 til Stockholm, Sverige. Fra officer ved KpK 3/4250 (= 10. Infanteri Regiment). Åbnet af finsk censur. Violet stempel Fältpost F *.

1941 - FinlandBrev

Ufrankeret feltpostbrev stemplet Kennttäpostikonttori No. 3 d. 27.12.1941 til Stockholm, Sverige. Fra officer ved KpK 3/4250 (= 10. Infanteri Regiment). Åbnet af finsk censur. Violet stempel "Fältpost F *".
Lot: 284569

5 øre Fr. VIII på brevkort (Færgen Helsingborg) dateret Landskrona d. 26.5.1910 og annulleret med skibsstempel Fra Sverige L. til København.

1910 - Danmark1000 - Brev - 54

5 øre Fr. VIII på brevkort (Færgen "Helsingborg") dateret Landskrona d. 26.5.1910 og annulleret med skibsstempel "Fra Sverige L." til København.
Lot: 284207

10 øre Genforening annulleret med blåkridt Gebyr på Attest for Indkøb af Frigørelsesmidler m.v. dateret Hillerød d. 5.11.1921.

1921 - Danmark3400 - Brev - 115

10 øre Genforening annulleret med blåkridt "Gebyr" på Attest for Indkøb af Frigørelsesmidler m.v. dateret Hillerød d. 5.11.1921.
Lot: 284571

15 pfg. Germania på brev annulleret Jordkirch (Kr. Apenrade) d. 5.8.1919 til Vojens.

1919 - Slesvig6391 - Brev - DAKA 69.03

Lot: 282926