1917 - Slesvig6772 - Brev - DAKA 74.02
7½ pfg. Germania på brevkort fra Endrup stemplet Hvidding (Schleswig) d. 4.1.1917 til Gestrup pr. Toftlund. Rødt censurstempel Ü.-K. Tondern.
Lot: 282923
Lot: 282923
Liberia 10 c. Harding i parstykke på skibsbrev annulleret med norsk stempel i Eide d. 4.12.1990 og sidestemplet "Paquebot" til Aschaffenburg, Tyskland. Privat skibsstempel fra M/S "Tanquin Trader" af Monrovia.
Lot: 282992
15 öre Linné på brev stemplet Haparanda *F* d. 3.3.1940 til Göteborg, Sverige. Sendt fra svensk frivillig soldat i Svenska Frivilligkåren Avd. 630 (= 1. depåkompaniet). Åbnet af finsk censur.
Lot: 284565
15 øre Fr. IX helsags korrespondancekort opfrankeret med 5 øre Bølgelinie sendt lokalt i København d. 20.1.1953. Retur da modtager er flyttet.
Lot: 284551
8 kr. Nordia 2012 frankeringsetiket på brev fra København d. 4.11.2012 til Ørbæk.
Lot: 284033
Svensk 2,50 kr. og 20 öre annulleret med håndskrevet "Sverige" og sidestemplet Nyborg d. 29.8.1985 og "Paquebot" til Ascheffenburg, Tyskland. Privat skibsstempel: M/S Brita Ragne.
Lot: 284203
Brevpostsæk mærke - formular J 4026 (10-74) - fra København Omk. til Svaneke på Bornholm.
Lot: 284547
15 pfg. Hindenburg på brevkort (Færgen "Schwerin") annulleret med skibsstempel Dansk Søpost Warnemünde-Gedser F.74 d. 7.10.1933 til Berlin.
Lot: 284301
5 pfg. og 20 pfg. Adler på rudekuvert fra Stettin annulleret med ovalt skibsstempel Deutsche Seepost Stettin - Helsingfors d. 19.7.1926 til Finland. På bagsiden ank.stemplet i Åbo d. 20.7.1926.
Lot: 284589
20 pfg. i 3-stribe på brevkort annulleret med dansk stempel i Nørre-Alslev d. 29.4.1980 og sidestemplet "Paquebot" til Hösbach, Tyskland. Privat skibsstempel "Bremer Westen".
Lot: 284182
50 pfg. på brevkort (M/S "Europa") annulleret med norsk stempel i Tromsø d. 19.7.1977 og sidestemplet "Paquebot" til Hameln, Tyskland. Privat skibsstempel fra M/S Europa.
Lot: 284314
5 øre Fr. VIII (2) på brev annulleret med stjernestempel LYNÆS og sidestemplet Nykjøbing S. d. 14.9.1910 til Nykøbing S.
Lot: 282413
3 øre Bølgelinie og Julemærke 1913 på lokalt julekort dateret d. 22.12.1913 og annulleret med stjernestempel AALE til Ølholm.
Lot: 282969
130/120 øre provisorisk helsagsaerogram (fabr. 37) annulleret med skibsstempel "Fra Danmark" og sidestemplet Tórshavn d. 27.8.1975 til England. Privat skibsstempel: Esbjerg-Thorshavn / DFDS / M.S.England d. 25.8.1975.
Lot: 284204
5 øre, 30 øre Bølgelinie, 1,50 kr. (2) og 5 kr. Rigsvåben på internationalt adressekort for pakke fra Vedbæk d. 7.9.1971 til Vällingby, Sverige. Udtakseret i 4 kr. svensk porto.
Lot: 284574
45 øre Luftpost single på luftpostbrev annulleret med bureaustempel Jærbanen D d. 7.1.1940 til Dresden, Tyskland. Åbnet af tysk censur.
Lot: 284530
4 sk. Tofarvet på brev annulleret med nr.stempel "19" og sidestemplet lapidar Frederikshavn d. 28.10.1872 via Nørre-Sundby til Sæby. Ank.stemplet antiqua Sæby d. 29.10.1872. Rift i venstre hjørne.
Lot: 282064
Komplet sæt Chr. X 75 år på FDC fra København d. 26.9.1945 til Gefle, Sverige. Violet censurstempel: Udlandskontrollen / (krone) / Danmark.
Lot: 284540
2,75 mk. Løve på brev feltpostbrev mærket "Kenntäpostia" annulleret med bureaustempel P.Vaunu 50 d. 25.8.1942 til Malmö, Sverige. Fra soldat ved KpK 1/2580 (= 14 Aseenkorjauskomppania). Åbnet af finsk censur.
Lot: 284566
5,50+0,50 kr. Gigtfonden og 0,50 kr. Klipper frankeringsetiket på B-brev stemplet Sydjyllands Postcenter d. 9.2.2012 til Ørbæk.
Lot: 284051
20 øre Tycho Brahe på brev fra Hjørring d. 20.6.1947 til København.
Lot: 282157