1927 - Slesvig6630 - Brev - DAKA 142.05
10 øre helsagsbrevkort (fabr. 84-H) annulleret med brotype IIb Rødding sn1 d. 10.4.1927 til Randers.
Lot: 284019
Lot: 284019
Avissag - formular Nr. 36A (1/12 10). - med brotype Ia Tjæreby d. 27.5.1915 til København.
Lot: 282984
3,50 kr. Hund på skibsbrev annulleret "Fra Norge" og sidestemplet København d. 13.11.1985 til Düsseldorf, Tyskland. Privat skibsstempel: København-Oslo / DFDS / M.S. Dana Regina d. 11.11.1985.
Lot: 284226
6 kr. Ur fra Roskilde Domkirke Frankeringsetiket på brev annulleret med utydeligt stempel 2012 til Ørbæk.
Lot: 284034
7 øre Bølgelinie, 10 øre Chr. X og Julemærke 1943 på julekort fra København d. 23.12.1943 til Karlskrona, Sverige. Tysk "Ak" censur fra København.
Lot: 284485
10 öre Oscar på brev annulleret med sejlende bureaustempel Ångbåts PXP No. 9 d. 12.7.1893 via Stockholm til Hjo. Stempel benyttet ombord på S/S "Gripsholm" på ruten Stockholm - Mariefred.
Lot: 284558
Ufrankeret svarbrevkort fra Hellerup d. 24.6.1969 til København. Udtakseret i enkeltporto med 50 øre Fr. IX annulleret: Porto at betale d. 25.6.1969.
Lot: 284077
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel SKALS og sidestemplet bureau Viborg - Aalestrup T.11.. d. 15.3.1908 til Aalestrup.
Lot: 282948
30 øre Fr. IX helsags korrespondancekort sendt lokalt i Glostrup d. 11.12.1961. Retur med flere stempler.
Lot: 284554
8 øre Tofarvet 14. tryk på brev annulleret med nr.stempel "129" og sidestemplet lapidar Bælum d. 14.12. ca. 1878 til Skjørping.
Lot: 284383
1 kr. Rigsvåben på brev annulleret med bureaustempel København - Kalundborg T.4296 d. 9.8.1974 til Bad Neustadt, Tyskland. Privat skibsstempel: M/F Prinsesse Elisabeth / Kalundborg-Århus overfarten / Århus.
Lot: 284208
20 øre Offentlig sak på tjenestebrev fra Forsyningsdepartementet i Oslo d. 12.8.1941 til Stockholm, Sverige. Passérstemplet "Ao" ved den tyske censur i Oslo. Interessant anvendelse af tjenestemærke til udlandet.
Lot: 284532
Blandingsfrankeret luftpost ekspresbrev fra Helsingfors d. 11.7.1943 til Stockholm, Sverige. Sendt fra svensk frivillig sergent ved KpK 1/7605 (= 13. Infanteri Regiment). Åbnet af finsk censur.
Lot: 284567
4 sk. 1854 udg. 5.tryk på brev annulleret med nr.stempel "4" og sidestemplet antiqua Aalborg d. 8.2.1858 til Kjøbenhavn.
Lot: 282660
15 øre Fr. IX med perfin "C.K.H." (Rederiet C.K.Hansen/Dannebrog) på brev med afs.-stempel "Amaliegade 35" (= Rederiet Dannebrog) og prægetryk "M.P.Kjersgaard" sendt lokalt i København d. 12.11.1949.
Lot: 284373
1 kr. og 2 kr. (3) Rigsvåben på 7 kr. frankeret internationalt adressekort for luftpostpakke fra Lyngby d. 12.2.1963 til Kingswood, England.
Lot: 284576
5 øre Chr. X på brevkort annulleret med stjernestempel HEM og sidestemplet Skive JB.P.E. d. 22.3.1915 til Brande.
Lot: 282418
10 øre Bølgelinie i parstykke på brev annulleret med brotype IIb Hejsager d. 11.8.1924 til soldat ved 2. Artilleri Afdeling i København.
Lot: 282927
5,50+0,50 kr. Giftforeningen og 0,50 kr. Klitter frankeringsetiket på B_brev fra Sydjyllands Postcenter d. 9.4.2012 til Roskilde.
Lot: 284044
10 pfg. Adler på brev annulleret med enringsstempel Hammeleff ** d. 20.8.1888 til Woyens.
Lot: 282928
5 øre Bølgelinie og Julemærke 1912 på brevkort dateret i Egense og annulleret med stjernestempel MOU til Ulsted St.
Lot: 282956