2 kr. Julpost i parstykke på brev stemplet Hårdsfjärden d. 1.2.1988 og sidestemplet Dykeri o Ubåtsräddningsfartyget HMS Belos til Brøndby, Danmark.

1988 - Sverige2605 - Brev

2 kr. Julpost i parstykke på brev stemplet Hårdsfjärden d. 1.2.1988 og sidestemplet "Dykeri o Ubåtsräddningsfartyget HMS Belos" til Brøndby, Danmark.
Lot: 284560

5 øre Chr. X helsagsbrevkort annulleret med stjernestempel VEJGAARD og sidestemplet Aalborg d. 3.3.1914 til København.

1914 - Danmark9000 - Brev - SK 1485

Lot: 284476

10 pfg. Germania Reichpost på brev stemplet Hadersleben *(Schlesw)2a d. 6.3.1901 til Gabøl.

1901 - Slesvig6100 - Brev - DAKA 59.03

Lot: 282929

10 øre Bølgelinie på julekort annulleret brotype IIb Hovslund d. 22.12.1927 til Varnæs.

1927 - Slesvig6552 - Brev - DAKA 73.02

Lot: 282924

20 øre Chr. X på brev annulleret med brotype IVb Gramby sn2 d. 18.4.1925 til Vejen.

1925 - Slesvig6510 - Brev - DAKA 55.06

Lot: 282824

Brevpostsæk mærke - formular J 4026 (10-74) - fra København Omk. til Rønne på Bornholm.

1974 - Danmark3700 - Brev

Lot: 284546

DFDS telegram fra S/S Tjaldur modtaget via København Radio d. 24.8.1925 til DFDS i København vedr. ankomst med passagerer, hest, post og gods.

1925 - Danmark1000 - Brev

DFDS telegram fra S/S "Tjaldur" modtaget via København Radio d. 24.8.1925 til DFDS i København vedr. ankomst med passagerer, hest, post og gods.
Lot: 284579

2 øre Bølgelinie og 5 øre Chr. X på brevkort fra Hillerød d. 12.9.1919 til Ordrup. Flere stempler: Dansk Børnepost.

1919 - Danmark3400 - Brev - 68, 78

2 øre Bølgelinie og 5 øre Chr. X på brevkort fra Hillerød d. 12.9.1919 til Ordrup. Flere stempler: "Dansk Børnepost".
Lot: 284398

Isefjord-Posten d. 24.5.1947. Komplet avis med illustreret artikel vedr. Den danske Brigade i Tyskland og deres særlige pengesedler.

1947 - DanmarkDiverse

Lot: 284584

15 øre Karavel på brev annulleret med udslebet stjernestempel MELLERUP til København. Noteret Januar 1931 på bagsiden.

1931 - Danmark8900 - Brev - SK 0878

15 øre Karavel på brev annulleret med udslebet stjernestempel MELLERUP til København. Noteret "Januar 1931" på bagsiden.
Lot: 282095

25 øre Kæmpehøj helsagsbrevkort (fabr. 139a) opfrankeret med 25 øre Chr. X og sendt som luftpost fra København d. 13.8.1945 til San Diego, USA. Dansk efterkrigscensur (krone)/354/Danmark. Lodret fold.

1945 - Danmark1000 - Brev - EB 101, 277

Lot: 284539

15 öre Nya Sverige på brev fra Göteborg annulleret med luftpoststempel Göteborg * Nattflygning - Göteborg - Hannover * d. 31.5.1938 til København, Danmark.

1938 - Sverige1000 - Brev

Lot: 284556

3 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 2 øre Bølgelinie annulleret med stjernestempel GISLINGE og sidestemplet Nykjøbing S. - Holbæk T.2 d. 23.5.1907 til Kjøbenhavn.

1907 - Danmark4532 - Brev - SK 0374

Lot: 284477

5 øre Bølgelinie i parstykke på brevkort (Samsø, Kolby Kaas havn med færger) dateret ombord på damperen Kallundborg og annulleret med bureaustempel Fredericia - Aalborg T.962 d. 18.7.1934 til København.

1934 - Danmark8000 - Brev - 199

5 øre Bølgelinie i parstykke på brevkort (Samsø, Kolby Kaas havn med færger) dateret ombord på damperen "Kallundborg" og annulleret med bureaustempel Fredericia - Aalborg T.962 d. 18.7.1934 til København.
Lot: 284501

5 øre Fr. VIII på julekort annulleret med stjernestempel HEE og delvist sidestemplet med bureaustempel Fredericia - Struer til Lillebjerg Præstegaard, Bøvling pr. Holstebro. (Holstebro overstreget).

Danmark6950 - Brev - SK 0509

Lot: 282962