1988 - Sverige2605 - Brev
2 kr. Julpost i parstykke på brev stemplet Hårdsfjärden d. 1.2.1988 og sidestemplet "Dykeri o Ubåtsräddningsfartyget HMS Belos" til Brøndby, Danmark.
Lot: 284560
Lot: 284560
5 øre Chr. X helsagsbrevkort annulleret med stjernestempel VEJGAARD og sidestemplet Aalborg d. 3.3.1914 til København.
Lot: 284476
10 pfg. Germania Reichpost på brev stemplet Hadersleben *(Schlesw)2a d. 6.3.1901 til Gabøl.
Lot: 282929
10 øre Bølgelinie på julekort annulleret brotype IIb Hovslund d. 22.12.1927 til Varnæs.
Lot: 282924
20 øre Chr. X på brev annulleret med brotype IVb Gramby sn2 d. 18.4.1925 til Vejen.
Lot: 282824
Brevpostsæk mærke - formular J 4026 (10-74) - fra København Omk. til Rønne på Bornholm.
Lot: 284546
DFDS telegram fra S/S "Tjaldur" modtaget via København Radio d. 24.8.1925 til DFDS i København vedr. ankomst med passagerer, hest, post og gods.
Lot: 284579
2 øre Bølgelinie og 5 øre Chr. X på brevkort fra Hillerød d. 12.9.1919 til Ordrup. Flere stempler: "Dansk Børnepost".
Lot: 284398
Isefjord-Posten d. 24.5.1947. Komplet avis med illustreret artikel vedr. Den danske Brigade i Tyskland og deres særlige pengesedler.
Lot: 284584
15 øre Karavel på brev annulleret med udslebet stjernestempel MELLERUP til København. Noteret "Januar 1931" på bagsiden.
Lot: 282095
25 øre Kæmpehøj helsagsbrevkort (fabr. 139a) opfrankeret med 25 øre Chr. X og sendt som luftpost fra København d. 13.8.1945 til San Diego, USA. Dansk efterkrigscensur (krone)/354/Danmark. Lodret fold.
Lot: 284539
15 öre Nya Sverige på brev fra Göteborg annulleret med luftpoststempel Göteborg * Nattflygning - Göteborg - Hannover * d. 31.5.1938 til København, Danmark.
Lot: 284556
3 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 2 øre Bølgelinie annulleret med stjernestempel GISLINGE og sidestemplet Nykjøbing S. - Holbæk T.2 d. 23.5.1907 til Kjøbenhavn.
Lot: 284477
5 øre Bølgelinie i parstykke på brevkort (Samsø, Kolby Kaas havn med færger) dateret ombord på damperen "Kallundborg" og annulleret med bureaustempel Fredericia - Aalborg T.962 d. 18.7.1934 til København.
Lot: 284501
5 øre Fr. VIII på julekort annulleret med stjernestempel HEE og delvist sidestemplet med bureaustempel Fredericia - Struer til Lillebjerg Præstegaard, Bøvling pr. Holstebro. (Holstebro overstreget).
Lot: 282962