1926 - Danmark1000 - Brev - 108, 154
10 øre Frimærkejubilæum og 70 øre Chr. X på værdibrev fra København d. 1.7.1926 til Lundby.
Lot: 292875
Lot: 292875
8 øre Tofarvet på brev annulleret med stjernestempel FAAREVEILE og sidestemplet lapidar Jyderup d. 10.6.1892 til Kjøbenhavn.
Lot: 292762
10 øre Chr. X på brevkort fra Kjøbenhavn d. 4.4.1915 til Mariehamn, Åland. Russisk censur fra Helsingfors.
Lot: 292700
Ufrankeret svarkort fra Pedersker d. 18.6.1960 til Rønne. Udtakseret i enkeltporto med 20 øre Portomærke stemplet Rønne d. 20.6.1960.
Lot: 292108
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel LAURBJERG og sidestemplet Langaa d. 6.2.1908 til Kjøbenhavn.
Lot: 292658
55 øre DFDS illustreret firmafranko på anbefalet brev fra København d. 9.2.1951 til Nykøbing F.
Lot: 292550
10 öre Løve i parstykke på sørgebrev fra Linhamn annulleret med dansk stempel i Kjøbenhavn d. 8.1.1923 og sidestemplet "Fra Sverige" til København, Danmark.
Lot: 293269
8/3 øre Provisorium og Julemærke 1921 på lokalt julekort annulleret med BLÅT maskinstempel Aalborg d. 23.12.1921.
Lot: 293413
Værdisække mærke - H40 (2-83) med pr.-stempel Thisted Sjørring d. 15.2.1991 til Thisted.
Lot: 293186
5 c. Washington (2) på underfrankeret brevkort fra New Orleans 1964 til København, Danmark. Udtakseret i porto med 5 øre Bølgelinie og 10 øre Dansk Fredning stemplet "Porto at betale".
Lot: 293111
15 øre H. C. Andersen på brev fra Haverslev pr. Arden annulleret Aalborg d. 21.11.1935 og sidestemplet "Rutebilbrev" til København.
Lot: 293261
Skive Pigegarde 1997 mærkat på ufrankeret brev fra Skive d. 24.5.1998 til Skovlunde. Ikke udtakseret i porto.
Lot: 293190
12 c. på brev fra Chacras de Coria d. 12.7.1918 til København, Danmark. Åbnet af britisk censur no. 5035 og noteret modtaget d. 22.9.1918.
Lot: 292744
15 øre Karavel i parstykke på underfrankeret brev fra Odder d. 11.11.1938 til Leipzig, Tyskland. Postalt opfrankeret med 5 øre og 10 øre Bølgelinie annulleret med bureaustempel Fredericia - Flensborg sn3 T.902 d. 12.11.1938.
Lot: 290981
8 øre helsagsbrevkort (fabr. 66-H) sendt underfrankeret fra København d. 22.6.1922 til Hamburg, Tyskland. Violet Porto-stempel og udtakseret i 340 pfg. tysk porto i infla-perioden.
Lot: 292553
5 øre Bølgelinie (2), 15 øre Fr. IX (2) og 60 øre Chr. X på ekspresbrev fra Dianalund d. 25.4.1949 til København.
Lot: 292788
15 øre Karavel på brev fra Aars d. 18.12.1939 og sidestemplet "Rutebilbrev" til København.
Lot: 293254
Ufrankeret OAS feltpostbrev stemplet Field Post Office 305 (= Reydarfjördur, Island) d. 5.11.1940 til Halifax, England. Unit censor no. 1657.
Lot: 293383
15 pfg. Hindenburg på brevkort (Barkskib i Atlanten) annulleret med skibstempel Deutsch-Amerikanische Seepost / Bremen-New York / * Norddeutscher Lloyd / D. Europa * d. 5.11.1936 til Göteborg, Sverige.
Lot: 293437
10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med bureaustempel Vojens - Gramby - Arnum T.41 d. 16.7.1934 til Hillerød.
Lot: 293264
Fortrykt returkuvert til åbnet ubesørgeligt brev fra Brevåbningskontoret - Formular Kv 6048 9-65 - til København. Bagklap mangler.
Lot: 292635