1942 - Danmark4600 - Brev - 246
5 øre Bølgelinie på brevkort fra Køge annulleret med bureaustempel København - Nykøbing Fl. T.120 d. 24.7.1942 til Jyderup.
Lot: 293115
Lot: 293115
20 øre Posthusfranko på rudekuvert fra Københavns Skattevæsen d. 1.10.1948 til Haderup Kommune. Feldborg pr. Skive. Lukket med brun banderole påskrevet "Aabnet af Karup Kommune. Karup J.".
Lot: 292859
20 øre Chr. X med perfin "J.M." på adressekort for pakke fra firma J. Moresco i Kjøbenhavn d. 31.3.1916 til Holstebro.
Lot: 292928
4 øre Tofarvet 48. tryk i parstykke på brev annulleret med lapidar Kallundborg d. 1.7.(1889) til Jyderup.
Lot: 293130
8 øre Tofarvet og 20 øre Våben på værdibrev fra Kjøbenhavn V. d. 11.12.18xx til Vordingborg. På bagsiden 2 forskellige laksegl fra Kiøbenhavns Banegaards-Postkontor. Rammestempel "Talt". Afkortet i venstre side.
Lot: 292834
90 øre Fr. IX på privat aerogram fra København d. 14.9.1967 til Dubrovnik, Jugoslavien.
Lot: 293153
Ufrankeret brev fra Kastrup d. 10.10.1966 til København. Udtakseret i porto med 100 øre grønt portomaskinstempel og returneret med stempel: "Modtagelse nægtet / Kbhavn V."
Lot: 293000
10 øre Chr. X på brev annulleret med stjernestempel HAVERSLEV og sidestemplet Arden d. 23.11.1917 til København.
Lot: 292667
40 øre Fr. IX på brevkort fra Grenå d. 3.9.1965 til København. Forespurgt via Returpostkontoret med etiket P 4007c (1-59 1/3A7).
Lot: 292841
10 øre helsagskuvert opfrankeret med 1 øre og 3 øre (3) Bølgelinie fra Kjerteminde d. 29.8.1907 til Hamburg, Tyskland.
Lot: 293171
5 øre Chr. IX på brevkort ("Hilsen fra Lundeborg") annulleret med stjernestempel LUNDEBORG og sidestemplet Gudme d. 24.4.1906 til Karise.
Lot: 288439
4 øre 55. tryk og 8 øre 29. tryk Tofarvet på brev fra Helsingør d. 14.4.1891 til Kristiania, Norge.
Lot: 292418
80 øre Georg Jensen single på brev fra Nykøbing F. 1967 til Bolney, Sussex, England.
Lot: 292960
70+20 øre Heimaey på brevkort annulleret med violet skibsstempel PAQUEBOT og sidestemplet Korsør d. 8.3.1974 til Rødovre.
Lot: 293426
6 pfg. Hindenburg på brevkort (Hallig Hooge, Backens-Warft "Zur Erholung") stemplet Pellworm d. 8.9.1933 og sidestemplet "Hallig Hooge über Husum" til Husum.
Lot: 293010
10 øre Våben helsagsbrevkort fra København annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - * Korsør * T.61 d. 4.11.1897 til Delft, Holland.
Lot: 293401
10 øre Våben på brev annulleret med stjernestempel GIVE og sidestemplet bureau Veile - Give T.5 d. 18.10.1903 til Kjøbenhavn.
Lot: 292433
5 mk. Løve og Barnets Dag mærkat på brev fra Helsinki d. 9.9.1945 og sidestemplet med violet særstempel til Oulu.
Lot: 293266
Ufrankeret brev fra Stubbekøbing d. 9.12.1950 til Nykøbing F. Udtakseret i porto med 25 øre Portomærke i parstykke stemplet Nykøbing Fl. d. 11.12.1950.
Lot: 292148
1 øre, 4 øre Bølgelinie og Julemærke 1914 på brevkort (Hilsen fra Sønderby) dateret d. 8.1.1915 annulleret med stjernestempel GLUD til Orten pr. Varde.
Lot: 292755
5 pfg. Ciffer på underfrankeret brevkort fra Kiel d. 30.7.1898 til Svendborg, Danmark. Sort "T"-stempel og udtakseret i 13 øre dansk porto.
Lot: 293205