Luftbeskyttelses-Tjenestebevis for L.B. pligtig i Rydningstjenesten dateret Frederiksberg d. 14.11.1944.

1944 - Danmark1000 - Diverse

Lot: 293629

2 sk. Tjenestemærke på lokalbrev annulleret med nr.stempel 36 og sidestemplet lapidar Kolding d. 4.3.187x til Sognefogden i Vorbasse.

Danmark6000 - Brev - Tj 1

2 sk. Tjenestemærke på lokalbrev annulleret med nr.stempel "36" og sidestemplet lapidar Kolding d. 4.3.187x til Sognefogden i Vorbasse.
Lot: 293906

3 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 2 øre Bølgelinie annulleret med stjernestempel DAMSHOLTE og sidestemplet Stege d. 6.9.1918 til København.

1918 - Danmark4780 - Brev - SK 0228

Lot: 292677

90 øre Fr. IX på luftpostbrev fra Åbenrå d. 24.5.1970 til sømand ombord på M/S Songkhler via rederiet Ø.K. i København - eftersendt til skibet i samlekuvert.

1970 - Danmark6200 - Brev - 463

90 øre Fr. IX på luftpostbrev fra Åbenrå d. 24.5.1970 til sømand ombord på M/S "Songkhler" via rederiet Ø.K. i København - eftersendt til skibet i samlekuvert.
Lot: 293883

60 øre Fr. IX i 3-stribe på luftpostbrev fra Næstved d. 30.11.1965 til sømand ombord på m/s Argentinian Reefer via rederiet J. Lauritzen i København - eftersendt til skibet i samlekuvert.

1965 - Danmark4700 - Brev - 398

60 øre Fr. IX i 3-stribe på luftpostbrev fra Næstved d. 30.11.1965 til sømand ombord på m/s "Argentinian Reefer" via rederiet J. Lauritzen i København - eftersendt til skibet i samlekuvert.
Lot: 293874

2,50 kr. Eckersberg og Julemærke 1983 på beskadiget brev i København d. 16.12.1983. Brevet lukket med tape og ilagt kuvert J6 (3-77) til beskadigede forsendelser med skrivelse fra Københavns Postterminal vedr. brevet beskadiget ved et teknisk uheld i de mekaniske anlæg. Fugtskadet.

1983 - Danmark1000 - Brev - 788

Lot: 293765

5 øre Våben helsagskorsbånd opfrankeret med 10 øre Chr. IX fra Kjøbenhavn d. 29.1.1906 til Nantes, Frankrig - eftersendt til poste restante i Tours.

1906 - Danmark1000 - Brev - XB 4, 47

Lot: 293651

10 øre Våben helsagsbrevkort annulleret med lapidar Bandholm d. 30.9.1889 til Kiel, Tyskland.

1889 - Danmark4941 - Brev - EB 15

Lot: 293916

5 øre Våben helsagsbrevkort fra Tommerup pr. Knarreborg St. annulleret med lapidar bureaustempel Assens - Tommerup JB d. 19.11.18xx til Tommerup St.

Danmark5690 - Brev - EB 17

Lot: 293164

4,10 kr. Margrethe på luftpostbrev annulleret med TMS Billund byen med luft under vingerne/Billund *** d. 10.1.1989 til Bendigo, Australien.

1989 - Danmark7190 - Brev - TMS 921

4,10 kr. Margrethe på luftpostbrev annulleret med TMS "Billund byen med luft under vingerne"/Billund *** d. 10.1.1989 til Bendigo, Australien.
Lot: 293881

5 øre Chr. X på brevkort (Gumperup Klint) annulleret med stjernestempel MENSTRUP og sidestemplet Hyllinge d. 2.8.1915 til København.

1915 - Danmark4263 - Brev - SK 0879

Lot: 292363

Ufrankeret OAS feltpostbrev stemplet R.A.F. Post Office 001 (= Reykjavik) d. 7.4.1945 til England. Violet unit censor R.A.F. Censor 230.

1945 - IslandBrev

Lot: 293700

5 øre helsagsbrevkort annulleret med sejlende bureaustempel Nordlands Amb. Postexp. d. 8.3.1892 til Sund. Fugtskadet.

1892 - NorgeBrev

Lot: 293435

5 øre Våben helsagsbrevkort benyttet som adviskort fra Nibe d. 2.9.1899 til Gjelstrup Mølle pr. Nibe. På bagsiden privat jernbanestempel A.N.S.J. Nibe d. 1.9.1899 (A.N.S.J. = Aars-Nibe-Svendstrup Jernbane).

1899 - Danmark9240 - Brev - EB 17

Lot: 293647

Postnord Quickbrev 2016 etiket på brev stemplet Terminal Taastrup d. 2.2.2017 til Aarhus.

2017 - Danmark1000 - Brev

Lot: 293458

10 øre Bølgelinie (2) og 30 øre Karavel (2) på Postopkrævnings-Adressekort for lokalpakke i København d. 11.9.1928.

1928 - Danmark1000 - Brev - 124, 172

Lot: 293592

5 c. Ciffer (2) og 10 c. Leopold II (9) annulleret med stumt rullestempel på formular fra Genappe d. 24.5.1887.

1887 - BelgienBrev

Lot: 293746

5 öre helsagsbrevkort fra Landskrona annulleret med skibsstempel Fra Sverige L. og sidestemplet K. OMB. 3 d. 13.2.1892 til Svendborg, Danmark.

1892 - Sverige5700 - Brev

5 öre helsagsbrevkort fra Landskrona annulleret med skibsstempel "Fra Sverige L." og sidestemplet K. OMB. 3 d. 13.2.1892 til Svendborg, Danmark.
Lot: 293683

2,30 kr. Margrethe single på korsbånd sendt som tryksag fra Svendborg d. 17.5.1982 til København.

1982 - Danmark5700 - Brev - 716

Lot: 293878

70 øre Fr. IX single på anbefalet brev annulleret med brotype IId Dokkedal d. 27.11.1956 til Hadsund. Blanko-rec.-etiket med liniestempel DOKKEDAL.

1956 - Danmark9284 - Brev - 324

Lot: 293148

15 øre Karavel på DFDS radiobrev (K.3572.11.31.100Bl.) fra M/S Louisiana modtaget ombord på provinsbåden S/S Kjøbenhavn stemplet Fra Aalborg og sidestemplet København d. 8.6.1932 til København.

1932 - Danmark1000 - Brev - 169

15 øre Karavel på DFDS radiobrev (K.3572.11.31.100Bl.) fra M/S "Louisiana" modtaget ombord på provinsbåden S/S "Kjøbenhavn" stemplet "Fra Aalborg" og sidestemplet København d. 8.6.1932 til København.
Lot: 293586