1944 - Danmark8700 - Brev - 274
10 øre Chr. X (3) på søndagsbrev fra fængselsbetjent i Horsens d. 30.12.1944 til fængselsbetjent i København.
Lot: 293607
Lot: 293607
5 cts., 10 cts. (2) Rytter, 40 cts., 2 pts. Franco og 1 pta. Luftpost på luftpostbrev fra den danske legation i Madrid d. 16.10.1941 til København, Danmark. Passér stemplet uåbnet af både den spanske og tyske censur.
Lot: 293687
15 øre Regentjubilæum i parstykke på brevkort fra Løkken d. 22.7.1937 til M/S "Alsia" via rederiet Ø.K. i København - eftersendt til Colombo, Ceylon.
Lot: 293599
3 kr. Hvidsten Kro single på luftpost tryksag fra Odense d. 22.10.1984 til Calgary, Canada. Bagklap mgl.
Lot: 293876
25 øre Chr. X på brev fra København d. 31.8.1945 til danske Legation i Stockholm, Sverige. Åbnet af dansk efterkrigscensur (krone)/370/Danmark.
Lot: 292704
5 øre Bølgelinie på tryksags-kort stemplet København d. 7.6.1945 til Søborg. På bagsiden fortrykt Mødebefaling fra Brandvæsnet i det storkøbenhavnske Luftbeskyttelsesomraade med stempel "Branddistriktkommando Gladsaxe".
Lot: 293609
Luftfeldpost udg. i parstykke på luftfeltpostbrev stemplet Feldpost d. 14.5.1944 til Dresden, Tyskland. Sendt fra Dienststelle Feldpost Nr. L 40728 Lgpa Berlin = Transport-Kolonne der Luftwaffe 114/III stationeret i Lapland/Nordnorge.
Lot: 293676
1886. Portopligtig tryksag med postopkrævning med enringsstempel Rödding d. 6.12.1886 til Gramm. Lodret fold.
Lot: 293770
4,25 kr. Kongernes Jelling illustreret helsagsbrevkort med Julemærke 2003 fra Københavns Postcenter d. 28.12.2003 til Bagsværd.
Lot: 292546
6 øre posthusfranko på valgkort sendt som lokal tryksag i København d. 21.10.1947. Statsminister Knud Kristensen udskrev folketingsvalg den 28. oktober 1947, efter at han havde modtaget et mistillidsvotum fra Socialdemokratiet, Det Radikale Venstre, DKP og Retsforbundet. Erklæringen om mistillid var en konsekvens af statsministerens insisteren på at tale for, at man skulle overveje en indlemmelse af dele af Sydslesvig i Danmark.
Lot: 293621
Ufrankeret svarkuvert fra Grenaa d. 7.11.1927 til Vejle. Udtakseret i enkeltporto med 5 øre og 15 øre Portomærke stemplet Vejle d. 8.11.1927.
Lot: 292727
16 øre Tofarvet 22. tryk omv. rm. single på adressebrev annulleret med lapidar Horsens d. 20.3.1896 til Viborg. Lidt skrøbelig i overkanten.
Lot: 293581
1 øre Bølgelinie, 20 øre, 30 øre Karavel og 4/25 øre Provisorium på anbefalet brev fra Skagen d. 6.11.1934 til Stuttgart, Tyskland.
Lot: 293595
4 øre helsagsbrevkort annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet med sort fodpoststempel F.P. d. 5.12.1875 sendt lokalt i København.
Lot: 293644
10 øre Bølgelinie på brevkort dateret Steinhof (Stengård) ved Abild annulleret med turiststempel i Løgumkloster d. 20.9.1938 og sidestemplet "Rutebilbrev" til København.
Lot: 293257
60 øre Margrethe (5) på Telegrampostanvisning fra Holsteinsborg d. 8.12.1976 til Nærum, Danmark.
Lot: 293769
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel AARSDALE og sidestemplet bureau Rønne - Nexø T.8 d. 1.3.1911 til Vibegaard pr. Rønne.
Lot: 293659
10 øre Bølgelinie og 20 øre Fr. IX på brev stemplet Aarhus d. 23.8.1954 og sidestemplet "Rutebilbrev" til København.
Lot: 293910
½d og 1d Black Swan på brevkort fra Perth Western Australia d. 17.5.1909 til Tyskland - eftersendt til Manchester, England.
Lot: 293698
10 øre Bølgelinie og 15 øre Chr. X 60 år (3) på ekspresbrev fra Grenaa d. 23.10.1930 til København.
Lot: 293585
Praga 1955 blok udg. på anbefalet udstillingskuvert annulleret med særstempel i Prag d. 24.9.1955 til Rudkøbing, Danmark.
Lot: 293778