1919 - Danmark1000 - Brev - 98
7 øre Chr. X på brevkort fra Aarhus annulleret med sjældent brotype IIh Kjøbenhavn d. 22.5.1919 og sidestemplet "Fra Aarhus" til København.
Lot: 295309
Lot: 295309
10 pfg. 1. Bundestag helsagsbrevkort opfrankeret med 10 pfg. Köner Dom og 2 pfg. Berlin Notopfer annulleret med særstempel Bonn Erste sitzung des Bundestages d. 7.9.1949 til Charlottenlund, Danmark.
Lot: 293693
20 øre Chr. X på brev fra Tranebjerg Samsø annulleret med brotype IIc skibsstempel Fra Aarhus Kalundborg d. 24.10.1944 til København.
Lot: 295313
Ufrankeret brevkort ("Spis mere Fisk!", reklamekort fra Randers Rebslageri) med brotype Vd Randers B. d. 22.5.1941 til Kolding. Udtakseret i porto med 15 øre Portomærke i parstykke stemplet Kolding d. 23.5.1941.
Lot: 295272
Ufrankeret brevkort fra Argentina til København, Danmark. Udtakseret i porto med 20 øre Portomærke i parstykke stemplet brotype IIIi Brønshøj d. 23.8.1935.
Lot: 292217
4 øre Tofarvet 62. tryk i parstykke på brev fra Slagelse d. 9.8.1892 til poste restante, Nordby, Fanø. På bagsiden laipdar Nordby d. 10.8.1892.
Lot: 292451
2600 kr. blandingsfrankeret indenrigs adressekort for pakke fra Gardur d. 10.2.1981.
Lot: 295284
6 øre Bølgelinie på filatelistisk tryksag annulleret med posthornstempel SKØRPING (RYOMGAARD) og sidestemplet Ryomgaard d. 13.5.1949 til København.
Lot: 295027
6 pfg. Hindenburg på brevkort (Hallig Hooge kirke) stemplet Pellworm über Husum d. 20.3.1934 og sidestemplet "Hallig Hooge über Husum" til Kassel.
Lot: 293009
5 øre Bølgelinie på underfrankeret brevkort annulleret med stjernestempel KORNERUP og sidestemplet Roskilde d. 8.4.1913 til Arco, Østrig - eftersendt og udtakseret i porto.
Lot: 295262
6+4 c. Frimærke Jubilæum single på tryksag fra Basel d. 17.4.1943 til Stege, Danmark. Violet stempel "Tilladt Indført /U.M." fra Udenrigsministeriets Tryksagskontrol.
Lot: 293742
5 øre Chr. X 60 år i parstykke på lille lokalbrev i København d. 27.8.1931.
Lot: 292786
80 øre Landskabs udg. på underfrankeret luftpostbrev fra Odense d. 30.10.1979 til Strendur, Færøerne. Udtakseret i porto med 50 øre Landkort benyttet som portomærke og stemplet Strendur pr. Tórshavn d. 1.11.1979.
Lot: 295283
25 øre Chr. X single på anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 10.6.1915 til Stockholm, Sverige.
Lot: 293587
50 øre Margrethe og 2,50 kr. 1000 års udg. på brev stemplet Grønlands Postkontor København K. d. 9.7.1988 og sidestemplet Sirius til Holte.
Lot: 293665
25 øre Fr. IX på underfrankeret brev fra Charlottenlund d. 20.7.1956 til Rätvik, Sverige. Postalt opfrankeret med 5 øre frankostempel ved København OMK. Bagklap mgl.
Lot: 292734
1842. Francobrev med indhold dateret Burg på Fehmern d. 2.6.1842 til Traventhal
Lot: 293708
3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort (Hilsen fra Gjellerup) annulleret med stjernestempel HAMMERUM og sidestemplet bureau Skanderborg - Skjern T.993 d. 27.3.1908 til Sunds.
Lot: 292669
10 øre Bølgelinie på brev stemplet København OMK d. 27.7.1938 og sidestemplet med posthornstempel Solrød Strand (Taastrup) til København.
Lot: 295061
5 øre Bølgelinie og 5+5 øre Dybbøl Mølle i sammentrykt fireblok på brev fra København d. 8.4.1938 til Grænseovergendarm i Graasten.
Lot: 293901
5 øre og 10 øre Bølgelinie på brevkort (Hvilehjemmet Boller slot) annulleret med pr.-stempel Boller pr. Horsens d. 29.1.1951 til Taastrup.
Lot: 293263