5 øre Våben på brevkort (Hilsen fra Lystrup) annulleret med stjernestempel LYSTRUP og sidestemplet med svagt bureaustempel Aarhus - Grenaa 1905 til Lyngby.

1905 - Danmark8520 - Brev - SK 0848

Lot: 295110

5 øre og 10 øre (3) Fr. VIII på anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 11.11.1907 til Berlin, Tyskland.

1907 - Danmark1000 - Brev - 54, 55

Lot: 293593

40 øre Genforening single på lokalt anbefalet brev i Kjøbenhavn d. 10.11.1921.

1921 - Danmark1000 - Brev - 114

Lot: 292463

90 øre Margrethe single på indbetalingskort fra Kerteminde d. 1.8.1974 til Mesinge.

1974 - Danmark5300 - Brev - 562

Lot: 293886

5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med stjernestempel MUNKEBJERGBY og sidestemplet med bureau Sorø - Vedde T.28 d. 7.1.1906 til Hammel.

1906 - Danmark4190 - Brev - SK 0897

Lot: 295071

10 aur Sild (3) på fortrykt kuvert fra American Legation i Reykjavik sendt som kurerpost og stemplet Washington D.C. d. 10.4.1943 til New York, USA. Påskrevet: Approved for Pouch / American Minister og signatur.

1943 - IslandBrev

Lot: 293976

10 øre Bølgelinie annulleret med liniestempel Søborg på Attest for Indkøb af Frigørelsesmidler m.v. dateret d. 4.9.1922. Skrammer i venstre hjørne.

1922 - Danmark2860 - Brev - 124

Lot: 293589

1833. Foldebrev med indhold dateret d. 26.9.1833 til Det kongelige Landhuusholdningsselskab i Kjøbenhavn.

1833 - DanmarkBrev

Lot: 292494

12 pfg. og 30 pfg. Hitler Ostland provisorium på anbefalet brev stemplet Riga Deutsche Dienstpost Ostland d. 20.12.1943 til København, Danmark. Passérstemplet Aa. ved den tyske censur i Königsberg. Lidt nusset og uden bagklap.

1943 - Tyskland1000 - Brev

12 pfg. og 30 pfg. Hitler "Ostland" provisorium på anbefalet brev stemplet Riga Deutsche Dienstpost Ostland d. 20.12.1943 til København, Danmark. Passérstemplet "Aa." ved den tyske censur i Königsberg. Lidt nusset og uden bagklap.
Lot: 292865

10 øre Chr. X (5) på underfrankeret ekspresbrev fra Odense d. 13.1.1944 til København. Violet stempel Kassebrev. Udtakseret i porto med 20 øre Portomærke annulleret med brotype Vg København P. & T. d. 13.1.1944. Flere mærker med skader.

1944 - Danmark1000 - Brev - 274, P 29

10 øre Chr. X (5) på underfrankeret ekspresbrev fra Odense d. 13.1.1944 til København. Violet stempel "Kassebrev". Udtakseret i porto med 20 øre Portomærke annulleret med brotype Vg København P. & T. d. 13.1.1944. Flere mærker med skader.
Lot: 293903

7,50 kr. på luftpostbrev annulleret med norsk særstempel Hopen d. 26.11.1996 og sidestemplet Paquebot til Burnaby, Canada.

1996 - FærøerneBrev

7,50 kr. på luftpostbrev annulleret med norsk særstempel Hopen d. 26.11.1996 og sidestemplet "Paquebot" til Burnaby, Canada.
Lot: 295314

20 øre Chr. X på brev fra Ringsted d. 15.10.1945 til Kolding. Påskrevet Beskadiget i Stempelmaskinen og stemplet Postkontoret Ringsted d. 15.10.1945 og lukket med lukkeoblater A61 (2-45).

1945 - Danmark4100 - Brev - 276

20 øre Chr. X på brev fra Ringsted d. 15.10.1945 til Kolding. Påskrevet "Beskadiget i Stempelmaskinen" og stemplet Postkontoret Ringsted d. 15.10.1945 og lukket med lukkeoblater A61 (2-45).
Lot: 293757

60 øre Nordens dag og Julemærke 1956 i 3-stribe på brev fra København d. 17.12.1956 til Hertford, England.

1954 - Danmark1000 - Brev - 368

Lot: 293601

Sydfynske Jernbaner. Følgeattest over Frimærkepakker med rammestempel Faaborg d. 9.7.1898 til Sandved. Violet lapidar VI ank.stempel Sandved d. 10.7.1898.

1898 - Danmark5600 - Brev

Lot: 295307

10 öre Gustaf på brevkort (Hälsingborg, Järnvägsgatan med sporvogne) dateret d. 28.2.1945 med svagt stempel til København, Danmark. Tysk censur fra Sønderborg.

1945 - Sverige1000 - Brev

Lot: 292500

4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel 20 og sidestemplet antiqua Frederikssund d. 15.2.1857 til Kallundborg.

1857 - Danmark3600 - Brev - 4

4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel "20" og sidestemplet antiqua Frederikssund d. 15.2.1857 til Kallundborg.
Lot: 295273

20 øre Løve på brev fra Oslo d. 17.4.1943 til Svendborg, Danmark. Åbnet af tysk censur i Oslo og passér stemplet ved censuren i København.

1943 - Norge5700 - Brev

Lot: 292933

7 øre Chr. X og Verdensfredsmærke på brevkort (Christiania, Norge) fra Kjøbenhavn d. 24.3.1919 til Nyborg.

1919 - Danmark1000 - Brev - 98

Lot: 293913

Tysk 15 pfg. på brevkort (Warnemünde strand) annulleret med skibsstempel Deutsche Seepost Gjedser - Warnemünde F.9 d. 20.8.1928 til København, Danmark.

1928 - Danmark4874 - Brev

Lot: 295312

20 øre Fr. VIII på retur postopkrævning fra Kjøbenhavn d. 16.2.1912 til Lumbsaas - forsøgt pr. Nykjøbing Sj. og Højby S. Returneret med stjernestempel LUMBSAAS.

1912 - Danmark4582 - Brev - SK 0810

Lot: 295115

1865. Ufrankeret tjenestebrev mærket K.T. fra Sogneforstanderskabet i Aasted med antiqua Frederikshavn d. 22.2.1865 til Hjørring. Udtakseret i 6 sk. porto.

1865 - Danmark9900 - Brev

1865. Ufrankeret tjenestebrev mærket K.T. fra Sogneforstanderskabet i Aasted med antiqua Frederikshavn d. 22.2.1865 til Hjørring. Udtakseret i "6" sk. porto.
Lot: 293980