5 cts. Rytter, 30 cts., 40 cts. og 2 ptas Franco på luftpostbrev fra Barcelona d. 18.11.1943 til Neustadt, Tyskland. Lokal spansk censur fra Barcelona og åbnet af tysk censur i München.

1943 - SpanienBrev

Lot: 296004

30 kr. Jule udg. og Akureyri Julemærke 1991 på brev fra Akureyri til Reykjavik.

1991 - IslandBrev

Lot: 296316

2 øre og 4 øre Bølgelinie på filatelistisk tryksag annulleret med posthornstempel RIS (GIVSKUD) og sidestemplet Jellinge d. 24.9.1946 til København.

1946 - Danmark7300 - Brev - SK 116.2

Lot: 295041

450 øre Margrethe og både Hjerteforeningen og Røde Kors Julemærke 1998 på brev annulleret Sydjyllands Postcenter d. 20.12.1998 til Reykjavik, Island. Bagklap mgl.

1998 - DanmarkBrev - 1171

Lot: 296414

2½d Mount Cook single på brev fra Wellington d. 19.3.1936 til København, Danmark.

1936 - New Zealand1000 - Brev

Lot: 296497

50 cts. på brev fra Barcelona 1937 til Paris, Frankrig. Åbnet af lokal censur.

1937 - SpanienBrev

Lot: 296483

10 pen. Løve i lodret 5-stribe på brev fra Helsingfors d. 10.8.1919 til St. Gallen, Schweiz. 2-sproget borgerkrigscensur Censurerad i Finland.

1919 - FinlandBrev

10 pen. Løve i lodret 5-stribe på brev fra Helsingfors d. 10.8.1919 til St. Gallen, Schweiz. 2-sproget borgerkrigscensur "Censurerad i Finland".
Lot: 295972

25 øre fr. IX og 2 kr. Ishavsskib (4) på adressekort for luftpostpakke fra Godthåb d. 2.10.1964 via København Told til Aarhus.

1964 - Grønland3900 - Brev - 53, 35

Lot: 296364

Tysk Røde Kors. Verwendungsbuch für der im Dienst der frewilligen Krankenpflege tätige. Dateret Gera 1918. 32 sider.

1918 - TysklandDiverse

Tysk Røde Kors. "Verwendungsbuch für der im Dienst der frewilligen Krankenpflege tätige". Dateret Gera 1918. 32 sider.
Lot: 296469

20 pfg. Germania på brev fra Pforzheim d. 30.12.1914 til København, Danmark. Tysk censur fra Pforzheim.

1914 - Tyskland1000 - Brev

Lot: 296501

5/10 kr. Radioafgift 1 april 1927 - 31 marts 1928 provisorium på Kvittering fra Radioraadet dateret marts 1927.

1927 - DanmarkBrev

Lot: 296466

12 øre Bølgelinie på korsbånd annulleret med håndrullestempel København K sn7 d. 26.3.1964 til Egedesminde, Grønland.

1964 - Danmark1000 - Brev - 335

Lot: 296389

10 øre helsagskuvert opfrankeret med 15 øre og 40 øre Karavel sendt som luftpost fra København d. 5.12.1941 til Käthen-Anhalt, Tyskland. Åbnet af tysk censur i Berlin.

1941 - Danmark1000 - Brev - KV 51, 257, 260

Lot: 296494

15 øre Chr. X og Julemærke 1923 på julekort annulleret med stjernestempel KJELDBY til Borre.

1923 - Danmark4780 - Brev - SK 0703

Lot: 296439

10 øre Bølgelinie i parstykke på brev fra Viborg d. 22.4.1926 til Nykøbing F. På bagsiden mærket: Peter Hiort Lorenzen / Han vedblev at tale Dansk. Peter Hiort Lorenzen (1791-1845) var en dansk/slesvigsk politiker, medstifter af Slesvigsk Forening og forkæmper for sidestilling af dansk og tysk sprog i Slesvig.

1926 - Danmark8800 - Brev - 124

10 øre Bølgelinie i parstykke på brev fra Viborg d. 22.4.1926 til Nykøbing F. På bagsiden mærket: "Peter Hiort Lorenzen / Han vedblev at tale Dansk". Peter Hiort Lorenzen (1791-1845) var en dansk/slesvigsk politiker, medstifter af Slesvigsk Forening og forkæmper for sidestilling af dansk og tysk sprog i Slesvig.
Lot: 296332

Nødadressekort for pakke fra Qutdligssat i 1950'erne til KGH.

GrønlandBrev

Lot: 296461

20 øre Chr. X og Aalborg Alm. Understøttelsesforening julemærke 1920 (6) på for- og bagside af brev fra Aalborg d. 6.12.1920 til København. 4 mærker ombøjet og skåret ved brevets åbning.

1920 - Danmark9000 - Brev - 71

Lot: 296377

6 øre Bølgelinie på filatelistisk tryksag annulleret med bureaustempel Odense - Svendborg T.5 d. 29.7.1946 og sidestemplet med posthornstempel Fruens Bøge til Gentofte.

1946 - Danmark5250 - Brev - SK 39.1

Lot: 295037

10 pfg. og 80 pfg. Germania på værdibrev fra Leipzig d. 16.5.1918 til København, Danmark. Tysk censur.

1918 - Tyskland1000 - Brev

Lot: 296477

30 øre Fr. IX på brev annulleret med dansk stempel i Odense d. 20.1.1960 til Odense. Ikke udtakseret i porto.

1960 - Grønland5000 - Brev - 36

Lot: 296311

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel VALLEKILDE og sidestemplet Hørve d. 7.6.1907 til Stege.

1907 - Danmark4535 - Brev - SK 1461A

Lot: 296440