5 pfg. Ciffer helsagsbrevkort annulleret med 2-ringsstempel Pellworm d. 13.9.1893 til Friedrichstadt.

1893 - TysklandBrev

Lot: 296841

60 kr. Søredning og Reykjavik Odd Fellow julemærke 1978 på lokalbrev i Reykjavik d. 18.12.1978.

1978 - IslandBrev

Lot: 296323

10 øre Chr. IX på brevkort (Frederikslund Godskontor) dateret d. 21.5.1907 annulleret med stjernestempel NAARUP (type II) til Paris, Frankrig - eftersendt til Pau.

1907 - Danmark5610 - Brev - SK 0909

Lot: 296615

Toldadressekort - formular F 4039 A (8-78) A6 - for anbefalet brev fra Thorshavn til Rungsted Kyst, Danmark.

1979 - Færøerne3800 - Brev

Lot: 296683

25 øre Portomærke på adressekorttalon for returpakke fra Konservatismens Historie i Danmark stemplet Odense d. 17.12.1936. Konservatismens Historie i Danmark fra 1848 til 1936 udgivet af Kulturhistorisk Forlag i 1936 er et 3 bindsværk skrevet af præst og konservativ folketingspolitiker Alfred Bindslev.

1936 - Danmark5000 - Brev - P 30

25 øre Portomærke på adressekorttalon for returpakke fra "Konservatismens Historie i Danmark" stemplet Odense d. 17.12.1936. "Konservatismens Historie i Danmark fra 1848 til 1936" udgivet af Kulturhistorisk Forlag i 1936 er et 3 bindsværk skrevet af præst og konservativ folketingspolitiker Alfred Bindslev.
Lot: 296816

9 kr. Maske single på adressekort for pakke annulleret med pr.-stempel Qagssimiut pr. Julianehåb d. 15.12.1980 til Julianehåb.

1980 - Grønland3920 - Brev - 103

Lot: 296307

50/40 pen. Provisorium single på julekort fra Lovisa d. 2x.12.1931 til Helsingfors.

1931 - FinlandBrev

Lot: 296832

5 c. og 50 c. med perfin D.L. på fortrykt kuvert fra Deutsch-Luxemburgische Bergwerks- und Hütten Aktiengesellschaft fra Differdingen Usines d. 8.9.1915 til København, Danmark. Tysk censur fra Trier.

1915 - LuxembourgBrev

5 c. og 50 c. med perfin "D.L." på fortrykt kuvert fra Deutsch-Luxemburgische Bergwerks- und Hütten Aktiengesellschaft fra Differdingen Usines d. 8.9.1915 til København, Danmark. Tysk censur fra Trier.
Lot: 290731

5 øre + 5 øre Våben dobbelt helsagskorsbånd med små hj.tal annulleret med lapidar Kjøbenhavn d. 16.2.188x til Göteborg, Sverige. Lodret fold.

Danmark1000 - Brev - XB 3x

Lot: 296641

10 øre Chr. IX på brevkort (Christiansø, Bornholm) annulleret med lapidar Christiansø d. 4.7.1905 og sidestemplet Svaneke d. 4.7.1905 til Berlin, Tyskland.

1905 - Danmark3740 - Brev - 47

Lot: 296607

1837. Portobrev dateret i Kjøbenhavn d. 9.9.1837 til Skælskør. Fuldt indhold og vedl. analyse af porto.

1837 - Danmark1000 - Brev

Lot: 295485

20 øre Fr. IX og Julemærke provisorium 1959/1953 på julekort fra København d. 22.12.1959 til Humlebæk.

1959 - Danmark1000 - Brev - 320

Lot: 296420

Dansk 5 øre Fr. VIII og tysk 5 pfg. Germania (2) på brevkort (Tivolis Indgang, København) stemplet Kolberg d. 8.7.1910 til Göteborg, Sverige.

1910 - Danmark1000 - Brev - 54

Lot: 296651

25 cts. Isabel, 50 cts. og 1 pta. Luftpost provisorium på luftpostbrev fra Santa Cruz de Tenerife d. 22.6.1938 til Berlin, Tyskland. Lokal spansk censur fra Santa Cruz de Tenerife.

1938 - SpanienBrev

Lot: 296006

8/7 øre Provisorium i parstykke på overfrankeret brevkort annulleret med brotype IIIb Gudhjem d. 17.7.1923 til Kjøbenhavn.

1923 - Danmark3760 - Brev - 118

Lot: 296957

1 kr. og 1,50 kr. Blomster og Spejderforbundet julemærke 1967 på brev fra Reykjavik d. 17.12.1967 til Olafsvik.

1967 - IslandBrev

Lot: 296320

Julemærke 1990 på ufrankeret brev fra Tórshavn d. 11.12.1990 til København. Ikke udtakseret i porto.

1990 - Færøerne3800 - Brev

Lot: 296357

5 øre Fr. VIII helsagsbrevkort annulleret med stjernestempel RINDSHOLM og sidestemplet bureau Langaa - Struer T.1036 d. 14.4.1908 til Ranum Seminarium pr. Løgstør.

1908 - Danmark8800 - Brev - SK 1050

Lot: 296993

5 øre Fr. VIII helsagsbrevkort med håndtegnede blomster anvendt som julekort fra Kvissel d. 23.12.1912 til København.

1912 - Danmark9892 - Brev - EB 27

Lot: 296436

1 øre, 2 øre, 3 øre og 4 øre Bølgelinie på 4-farve frankeret brevkort annulleret med stjernestempel SANDVIG og sidestemplet Allinge d. 28.6.1908 til Rixdorf, Tyskland.

1908 - Danmark3785 - Brev - SK 1106

Lot: 296656

15 cts. Rytter på tryksag fra Valencia annulleret med bureaustempel Valencia-Liria d. 17.11.1942 til Mannheim, Tyskland. Spansk censur fra Valencia og tysk censur fra München.

1942 - SpanienBrev

Lot: 296972