1915 - Danzig1000 - Brev
20 pfg. Germania på brev fra Danzig d. 4.1.1915 til København, Danmark. Lokal tysk censur fra Danzig.
Lot: 296973
Lot: 296973
3½ mk. Løve på frankeret feltpostbrev med rammestempel "Kenttäpostia" annulleret med svagt feltpoststempel i 1944 til NKI-Skolan i Stockholm, Sverige. Fra soldat ved Feltpost 2/9597 (= >2./Rask.Psto 18). Finsk censur.
Lot: 296690
15 øre Karavel i parstykke på luftpost brevkort fra København d. 5.7.1943 til Stockholm, Sverige. Dansk censur.
Lot: 296668
20 øre 1000 års udg. på lokalbrev fra København d. 19.12.1954 til Valby, privat opfrankeret med 5 øre Bølgelinie i parstykke stemplet København d. 20.12.1954 og eftersendt som landsportobrev til Præstø.
Lot: 296810
90 øre Fr. IX i parstykke og 5 kr. Rigsvåben Postfærgemærke på fragtbrev for ilgods fra Esbjerg d. 9.10.1975 til Nordby, Fanø.
Lot: 296819
15 øre Regentjubilæum på fortrykt kuvert "Aldrig mere Krig" fra Kværndrup d. 14.8.1937 til Aale.
Lot: 296398
4 øre Bølgelinie i fireblok, samt 12 øre og 10 øre helsagsafklip, på brevkort annulleret med rammestempel "Med Postrytter" og sidestemplet København * Landbrugsudstillingen 1938 * d. 17.5.1938 til Svendborg.
Lot: 296686
Italiensk 60 l. på brev med indhold dateret El Arish, Egypten d. 3.2.1957 annulleret med svagt stempel i Napoli d. 6.2.1957 til Johanneshov, Sverige. Sendt fra dansk FN-soldat ved HQ Danor Bn/UNEF via UNEF Base Post Office, Naples, Italy. Sjælden FN-forsendelse fra Egypten sendt via Italien.
Lot: 296616
50 pen. Løve på brev annulleret med 3-sproget stempel i Uleåborg d. 22.3.1918 til Gefle, Sverige - eftersendt. Åbnet af finsk censur med 2-sproget banderole fra Torneå. Uden afsender, men muligvis sendt fra medlem af den Svenska Brigaden som i slutningen af marts 1918 befandt sig i Uleåborg.
Lot: 296643
Lyngby - Nærum Jernbane 25 kr. banemærke på adressekort fra Nærum d. 25.11.1977 til Aarhus.
Lot: 296827
75 øre Fr. IX single på retur Indkaserings-Indbetalingskort fra København d. 11.9.1951 til Ollerup.
Lot: 296801
Tysk 15 pfg. Hindenburg på brevkort (Warnemünde færgehavn) annulleret med skibsstempel Deutsche Seepost Gjedser - Warnemünde F.h. d. 4.7.1933 til Berlin.
Lot: 296857
Fransk 5 c. på lille tryksag fra Paris (?) til København, Danmark. På bagsiden påsat etiket: "Nærværende Brev vilde være blevet udbragt tidligere, naar Adressatens Bopæl havde været angivet" og ank.stemplet i København d. 11.10.1894. Åbnet 3-sider og monteret på karton.
Lot: 275347
20 øre helsagskuvert (fabr. 35-Z) annulleret med stjernestempel RIIS og sidestemplet Jellinge d. 22.11.1923 til Vejle.
Lot: 296985
Brevbundt seddel formular J11 (4-54 1/25 A2) stemplet København - Malmø 2POST d. 12.9.1965 til Lyngby. Rift.
Lot: 296949
15 øre Chr. X med perfin "O & A" på brevkort fra firma Ohlsen & Ahlmann A/S i København d. 11.10.1923 til Oskarström, Sverige.
Lot: 296658
20 öre Gustaf (par) på luftpostbrev fra Stora Essingen d. 15.6.1944 til Røde Kors delegerede Kaptajn M. Nordenström ved den svenske legation i Sofia, Bulgarien. Passér stemplet ved den tyske censur i Wien og ank.stemplet i Sofia d. 19.6.1944. Kaptajn Martin Nordenström (1888-1945) omkom ved en skibsulykke med "Sperchios" ved Hydra i Grækenland d. 2.5.1945. Et mærke med skade.
Lot: 296637
25 øre Chr. X single på anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 27.2.1914 til Stockholm, Sverige.
Lot: 296597
15 øre Karavel på brev annulleret København *OMK.* d. 21.9.1934 og sidestemplet "Fra Rønne" til Aarhus.
Lot: 296945
Norske Statsbaner togkort med foto og månedsbillet for april og maj 1948.
Lot: 296968
5 øre Fr. VIII i parstykke på brevkort (Landsudstillingen i Aarhus) annulleret med stjernestempel RAVNHOLT og sidestemplet Lunderskov d. 27.8.1909 til Kilmarrock, Scotland - eftersendt til England.
Lot: 296983