5 øre Våben helsagskorsbånd opfrankeret med 5 øre Våben (kort hj.tak) sendt som tryksag fra Kjøbenhavn d. 19.9.1892 til Capt. Pii på S/S Swarland i West Hartlepool, England - eftersendt til Warkworth Harbour.

1892 - Danmark1000 - Brev - XB 4, 34

5 øre Våben helsagskorsbånd opfrankeret med 5 øre Våben (kort hj.tak) sendt som tryksag fra Kjøbenhavn d. 19.9.1892 til Capt. Pii på S/S "Swarland" i West Hartlepool, England - eftersendt til Warkworth Harbour.
Lot: 296604

10 øre dansk Fredning og 30 øre Fr. IX sølvbryllup på filatelistisk brev annulleret Næstved d. 27.9.1963 og sidestemplet brotype IIb Feltpost d. 26.9.1963 til Johanneshov, Sverige. Sendt fra Efterårsmanøvren i 1963.

1963 - Danmark4700 - Brev - 407, 384

Lot: 296653

25 pen. Løve og 3,50 mk. Mannerheim på luftpostbrev fra Helsingfors d. 30.1.1942 til Stockholm, Sverige. Åbnet af finsk censur.

1942 - FinlandBrev

Lot: 296673

Engelsk 1½d George V på brevkort (Stalheim, Norge) annulleret med maskinstempel Bergen d. 23.7.1931 og sidestemplet Paquebot til Freeport, Long Island, USA.

1931 - NorgeBrev

Engelsk 1½d George V på brevkort (Stalheim, Norge) annulleret med maskinstempel Bergen d. 23.7.1931 og sidestemplet "Paquebot" til Freeport, Long Island, USA.
Lot: 296853

Islandsk 2 kr. på filatelistisk skibsbrev annulleret med rammestempel Fra Island og sidestemplet Tórshavn d. 20.4.1964 til Tórshavn, Færøerne.

1964 - Færøerne3800 - Brev

Islandsk 2 kr. på filatelistisk skibsbrev annulleret med rammestempel "Fra Island" og sidestemplet Tórshavn d. 20.4.1964 til Tórshavn, Færøerne.
Lot: 296851

1 mk. S/S Bore I single på lokalbrev i Åbo d. 10.12.1929.

1929 - FinlandBrev

1 mk. S/S "Bore I" single på lokalbrev i Åbo d. 10.12.1929.
Lot: 296951

Ufrankeret feltpostbrevkort dateret Cuxhaven d. 12.8.1915 fra soldat ved I Landst. Inf. Batl. Hamburg z. Zt. Cuxhaven til Korsør, Danmark. Stort rødt censurstempel C fra Cuxhaven.

1915 - Danmark4220 - Brev

Ufrankeret feltpostbrevkort dateret Cuxhaven d. 12.8.1915 fra soldat ved I Landst. Inf. Batl. Hamburg z. Zt. Cuxhaven til Korsør, Danmark. Stort rødt censurstempel "C" fra Cuxhaven.
Lot: 296699

40 øre Fr. IX helsagsbrevkort (fabr. 208) opfrankeret med 10 øre Dansk Fredning fra Helsingør d. 27.7.1967 til Odense. Påsat gul etiket P.30 (4-50-A9) For at undgå forsinkelse af Deres post bedes De venligst ved lejlighed anmode afsenderen om at benytte Deres rigtige og fuldstændige adresse.

1967 - Danmark3000 - Brev - EB 128, 407

40 øre Fr. IX helsagsbrevkort (fabr. 208) opfrankeret med 10 øre Dansk Fredning fra Helsingør d. 27.7.1967 til Odense. Påsat gul etiket P.30 (4-50-A9) "For at undgå forsinkelse af Deres post bedes De venligst ved lejlighed anmode afsenderen om at benytte Deres rigtige og fuldstændige adresse".
Lot: 296354

1 mk. single på brev fra Wuppertal-Nächsterbeck d. 9.6.1948 til København, Danmark.

1948 - TysklandBrev

Lot: 296506

20 øre Fr. IX og Føroya Barnaheim mærkat på brev annulleret med klipfiskstempel i Klaksvig d. 21.12.1961 til Thorshavn.

1961 - Færøerne3870 - Brev - 320

Lot: 296349

5 c. helsagsbrevkort opfrankeret med 5 c. fra Sofia d. 28.7.1918 til Leipzig, Tyskland. Uldent bulgarsk censurstempel.

1918 - BulgarienBrev

Lot: 296679

3,50 kr. og 4 kr. på blandingsfrankeret skibsbrev annulleret Midtsjællands Postcenter d. 24.6.1996 og sidestemplet Paquebot til Burnaby, Canada.

1996 - Færøerne4100 - Brev

3,50 kr. og 4 kr. på blandingsfrankeret skibsbrev annulleret Midtsjællands Postcenter d. 24.6.1996 og sidestemplet "Paquebot" til Burnaby, Canada.
Lot: 296861

1 øre (3-stribe), 2 øre Bølgelinie og 5 øre Chr. X helsagsafklip på brev fra Frederikssund d. 25.6.1917 til København.

1917 - Danmark3600 - Brev - 77, 78

Lot: 296688

5 øre og 10 øre (2) Bølgelinie, samt Aalborg Alm. Understøttelsesforening julemærke 1951, Julemærke 1951, Sydslesvig julemærke 1951 og Kirkens Korshær Julemærke 1951, på brev fra Aalborg d. 7.12.1951 til Rungsted.

1951 - Danmark9000 - Brev - 246, 318

Lot: 296378

20 pfg. og Sydslesvig Julemærke 1949 på julekort stemplet Niebüll d. 21.12.1949 til Struer, Danmark.

1949 - Danmark7600 - Brev

Lot: 296428

8 øre helsagsbrevkort annulleret med lapidar Esrom d. 8.5.1885 til Kjøbenhavn.

1885 - Danmark3240 - Brev - EB 8

Lot: 296961

7 øre posthusfranko på tryksag fra København * OMK. * d. 16.2.1938 til Glasgow, Scotland.

1938 - Danmark1000 - Brev

Lot: 296684

10 öre Oscar på illustreret firmakuvert fra Axel Idström i Göteborg d. 31.1.1903 til Borås. På bagsiden af illustration med Axel Idström's smöroljor på Nordpolen.

1903 - SverigeBrev

Lot: 296599

230 øre Bølgelinie single på luftpost tryksag fra Farum d. 6.1.1984 til Godthåb, Grønland.

1984 - Danmark3520 - Brev - 789

Lot: 296806

2 øre Bølgelinie (3) på filatelistisk tryksag annulleret med bureaustempel København - Nykøbing Fl. T.114 d. 9.3.1945 og sidestemplet med uldent posthornstempel IDESTRUP (SDR. ØRSLEV) til Gentofte.

1945 - Danmark4872 - Brev - SK 68.1

Lot: 295047

20 øre Chr. X (2) og Chr. X sørgemærkat på brev fra København d. 5.5.1947 til England.

1947 - Danmark1000 - Brev - 276

Lot: 296380