1919 - Danmark1000 - Brev - EB 42
7 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 48-C) med Sønderjydsk Fond mærkat fra Kjøbenhavn d. 16.7.1919 til Tisvildeleje. Lodret fold.
Lot: 298038
Lot: 298038
5 øre H. C. Andersen (2) på brevkort (Partier fra Skopen, Sandø) dateret d. 28.3.1936 og annulleret med udslebet stjernestempel SKOPEN til Sand.
Lot: 296441
15 øre Karavel i parstykke på luftpost brevkort fra København d. 3.7.1943 til Stockholm, Sverige. Dansk censur. Et mærke med skade.
Lot: 296667
20 pen. helsagskuvert annulleret med 2-sproget stempel Ylistaro d. 27.2.1900 til Helsingfors.
Lot: 296829
30 øre Fr. IX på fortrykt kuvert fra Post- og Telegrafvæsenet i Rønne d. 14.10.1954 til Hillerød. Liniestempel "Rønne Postkontor".
Lot: 296797
180 øre Bogtrykkunst og 1982/1978 provisorisk julemærke på julekort fra Vejle d. 24.12.1982 til Vejle.
Lot: 296418
5 øre Bølgelinie på tryksag fra Mygdal skole i 1933 annulleret med udslebet stjernestempel RETHOLT til Vamen pr. Viborg.
Lot: 298147
10 pen. Løve (6) på brev annulleret med 3-sproget stempel i Tammerfors d. 26.4.1918 til Gefle, Sverige. Åbnet af finsk censur i Torneå. Uden afsender, men muligvis sendt fra svensk frivillig i den Svenska Brigaden som deltog i kampene i Tammerfors i april 1918.
Lot: 296657
15 cts. på tryksag fra Valenzia d. 13.12.1942 til Dresden, Tyskland. Passér stemplet ved både den spanske censur i Valenzia og tyske censur i München.
Lot: 296484
1827. Portobrev med indhold dateret i Kjøbenhavn d. 29.9.1827 via Hamburg til Bordeaux, Frankrig. Sort stempel: "T.T.R.4" og "DANEMARCK PAR HAMBOURG", samt rødt stempel "Allemagne P. Givet".
Lot: 298251
20 øre Chr. X på brev annulleret med udslebet stjernestempel SKARRILD og sidestemplet Kibæk d. 23.8.1947 til Viborg.
Lot: 298205
Ufrankeret Interneret Forsendelse fra København d. 23.9.1943 til interneret soldat ved 7. Batl. 5. Komp., Garderkasernen i Næstved.
Lot: 298117
2 øre Bølgelinie, 7 øre (fireblok) og 20 øre H.C.Andersen udg. på brev fra København d. 2.11.1935 til La Chaux-de-Fonds, Schweiz. Mærker med skrammer.
Lot: 298035
4 øre Tofarvet tidl. tryk på lokalbrev i Kjøbenhavn annulleret med nr.stempel "1". På bagsiden lapidar Kjøbenh. Baneg. d. 22.3.187x og Kiøbenhavn d. 22.3.187x.
Lot: 298030
10 øre (par) og 20 øre Chr. X på brev fra København d. 2.7.1946 til Weidenberg, Tyskland. Åbnet af dansk efterkrigscensur (krone)/713/Danmark og passérstemplet ved den amerikanske efterkrigscensur i München.
Lot: 296645
20/15 øre Provisorium på brev fra København d. 3.10.1940 til Enskede, Sverige. På bagsiden Chr. X 70 års mærkat bundet til brevet af dansk censur.
Lot: 296652
Ufrankeret svar-tryksagskort med brotype IIc Pjedsted d. 24.9.1959 til Fredericia. Udtakseret i porto med 40 øre grønt portomaskinstempel i Fredericia d. 25.9.1959.
Lot: 296822
20 øre Fr. IX og Serapions-Ordenen i Danmark mærke på brevkort fra Kruså d. 27.7.1960 til København.
Lot: 296347
20 øre Fr. IX på brevkort fra Klampenborg annulleret med svensk liniestempel MAKULERAS til Visby, Sverige.
Lot: 296695
40 cts. og 70 cts. på brev med svagt stempel til Brüssel, Belgien. Åbnet af lokal spansk censur i Logrono og tysk censur i München.
Lot: 296010
8 øre Tofarvet på brev annulleret Kjøbenhavn d. 6.6.188x til Stenløse-Vexø Sogneraad, Stenløse Holdeplads. Ank.stemplet med stjernestempel STENLØSE.
Lot: 298158