1936 - Danmark4293 - Brev - 226
15 øre H. C. Andersen på brev fra Dianalund d. 23.11.1936 til Odense. Transit stemplet med bureaustempel Odense - Faaborg T.42 d. 24.11.1936.
Lot: 296959
Lot: 296959
10 öre Skansen og Julemærke 1941 (2) på brevkort fra Karlskrona d. 20.12.1941 til Lundby, Danmark. Dansk censur og forespurgt via Returpostkontoret.
Lot: 298260
15 øre Chr. X 60 år på brevkort (Salon-Fährschiff "Schwerin") annulleret med tysk skibsstempel Deutsche Seepost Gjedser-Warnemünde F.h. d. 22.9.1931 til Arnsdorf i Böhmen, Tjekkoslovakiet.
Lot: 296856
80 øre Fr. IX Postfærgemærke i parstykke på fragtbrev fra Esbjerg d. 23.12.1969 til Sønderho, Fanø.
Lot: 296821
8 øre Tofarvet 20. tryk på brev annulleret med stumt stempel og sidestemplet lapidar Glostrup d. 7.12. ca. 1880 til Præstø.
Lot: 298113
2,75 mk. + 25 pen. Våbenbroderskab og 2,75 mk. Kallio sørgemærke på brev fra Turko d. 25.5.1941 til Spånga, Sverige. Åbnet af finsk censur.
Lot: 296691
5 øre Bølgelinie (2) og 20 øre Karavel på søndagsbrev fra Tarm d. 12.12.1942 til Glostrup. Påsat Meddelelse fra Posthuset - F.7 (5-42 B9) - vedr. brevet afsendt for sent til udbringning søndag.
Lot: 298120
Postnord Quickbrev 2016 mærkat på brev fra Kolding stemplet Sydjyllands Postcenter d. 2.1.2017 til Valby.
Lot: 296824
30 øre Chr. X single på retur Indkasserings-Indbetalingskort fra København d. 5.7.1945 til Hvidbjerg.
Lot: 298008
90 øre Europa udg. på privat aerogram fra Virum d. 12.12.1969 til Sydney, Australien.
Lot: 298051
8 øre Bølgelinie på underfrankeret tryksag i København d. 11.9.1954. Udtakseret i porto med grønt 8 øre grønt portomaskinstempel fra Østerbro Postkontor d. 11.9.1954. Lodret fold.
Lot: 296811
1 kr. helsags aerogram fra Charlottenlund d. 21.4.1973 til Puerto de la Cruz, Tenerife. Retur med flere stempler.
Lot: 296433
60 øre Fr. IX på brev annulleret med TMS "Benyt Børnenes Kontor Velgørenhedsmærket"/København K 2 d. 3.5.1971 til Kastrup.
Lot: 298012
7 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 48-C) annulleret med stjernestempel SKARRILD og sidestemplet Kibæk d. 13.5.1919 til Viborg. Helsag falmet.
Lot: 298206
10 øre Våben (2) på brev fra Nørre-Alslev d. 8.8.1897 til Helsingfors, Finland - eftersendt til poste restante i Kjøbenhavn og endelig returneret med del af 2-sproget returetiket "Ej afhentet".
Lot: 298059
1½ mk. Løve single på toldpostanvisning fra Närpes B. d. 30.5.1929 til Helsinki.
Lot: 296831
15 pfg. Fælles udg. i parstykke på brev fra Flensburg d. 23.3.1920 til Hellerup, Danmark.
Lot: 296844
5 øre Chr. X på brevkort dateret i Ørsted annulleret med stjernestempel RØRMOSEHUS og sidestemplet Aarup d. 29.5.1916 til Odense.
Lot: 298138
1 kr. Håndskrifter og Thorvaldsen Foreningen Julemærke 1956 på lokalbrev i Reykjavik d. 23.12.1956.
Lot: 296454
4,75 kr. Nyholm 300 år single på luftpostbrev fra Hillerød d. 23.6.1991 til Vanuatu, Stillehavet - eftersendt til Sydney, Australien og returneret til Danmark. I Danmark omadresseret som følge af midlertidig adresseændring til Gilleleje.
Lot: 298018
30 øre posthusfranko på indbetalingskort fra Ejderlandets Samfund i København OMK sn3 d. 13.11.1970 til Dragør.
Lot: 296828